Artykuły eksperckie
Szybka pomoc!
Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.
Amazonka: Czy są jeszcze jacyś eksperci? ...
Amazonka: Doradczyni laktacyjna jest potrzebna raczej po porodzie, bo przebieg karmienia jest nieprzewidy ...
MagdalenaL88: Ja nie jestem po 40stce, ale przed akurat. Mam natomiast kuzynkę, która ma 44 lata i będzie ...
MagdalenaL88: Mi pomaga ibum zdecydowanie albo ketonal ;) ...
Amazonka: Naprawdę bawisz się w amulety? ...
merlenke: Cześć, u mnie sprawdza się dokładne nawilżenie przed snem, najlepiej balsamem lub maścią ...
KarpatkaST: Czy stosujecie jakieś specjalne rytuały pielęgnacyjne na noc przy AZS? Staram się wymyśli ...
Smuga: Ja miałam nawracające zapalenia dróg moczowych. Koszmar nie z tej ziemi. Ph zaburzało ...
KarpatkaST: My nic nie planowaliśmy, ale rozmawialiśmy przed porodem o tym czego się obawiamy i żeby na ...
merlenke: Jak sie zmienił wasz związek odkąd jest maluch? Co robiliscie z partnerem aby dalej dba ...
KarpatkaST: Najprościej i praktycznie. Polecam lozeczko. Obok komoda malm z Ikei 6 szuflad wysok ...
rozmal: Mały pokój dla dziecka jak go zrobić meble itd? ...
rozmal: W zeszłym roku robiłam 6. urodziny. Córka zaprosiła całą klasę, bo to była zerówka. By ...
pajiliw308: Zanim wyruszysz do sklepu, sporządź listę rzeczy, które naprawdę potrzebujesz. Unikniesz d ...
merlenke: U mnie byl już starszy pies, a konkretnie suczka, która całe życie wyganiała koty z ogród ...
W Waszych wiadomościach wewnętrznych, które do mnie piszecie, pojawiają się czasem pytania o to, o ile musi być wyższa pierwsza temperatura po sześciu niższych, by uznać ją za skok. Piszecie, że spotkałyście się z publikacjami, w których podawane jest, że skok można uznać od 0,2 stopnia, a tymczasem, pomagając Wam w interpretacji wykresów, jako pierwszą wyższą wskazuję temperaturę, która znajduje się tylko o 0,05 stopnia nad linią pokrywającą.
Przypuszczam, że zamieszanie może wynikać z faktu, że warunek 0,2 stopnia dla pierwszej wyższej (a także dla dwóch kolejnych) to reguła dotycząca metody TERMICZNEJ ŚCISŁEJ. Dlatego dziś kilka słów na temat tej metody.
Zdarza się, że obserwacje śluzu z jakiegoś powodu nie są możliwe lub śluz jest zakłócony. Istnieje wtedy możliwość interpretacji jedynie pomiarów PTC. Według metody termicznej ścisłej okres płodności rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiączki a kończy się z trzecim dniem podwyższonej temperatury, ale z pewnym warunkiem: według Doringa, trzy wyższe pomiary muszą znajdować się, co najmniej o 0,2 stopnia nad linią pokrywającą (najwyższa z sześciu niższych poprzedzających) – wtedy wieczór trzeciego dnia rozpoczyna niepłodność poowulacyną.
Wyznaczając koniec okresu płodności trzeba sprawdzić, czy żadna z temperatur wyższych nie spada do poziomu temperatur niższych. W takim wypadku, niestety należy czekać na kolejne trzy dni wyższej temperatury.
TUTAJ przygotowałam dla Was fikcyny cykl obrazując tę sytuację.
Teresa Kramarek (której metodę chciałam omówić w następnej notce) zaznacza, że dla większej pewności w wyznaczaniu początku niepłodności bezwzględnej w metodzie termicznej ścisłej, możemy posłużyć się LUWT – linią ustalonej wyższej temperatury.
Jest to linia, którą należy przeprowadzić przez najniższe punkty ustalonej temperatury fazy wyższej, z pominięciem punktów przejścia temperatur z poziomu niższego na wyższy oraz spadku przedmiesiączkowego. Mierząc temperaturę o tej samej godzinie i tym samym termometrem, jest ona względnie stała. Kolejne 3 dni wyższej temperatury, kończące okres płodności, powinny znajdować się powyżej LUWT z poprzedniego cyklu, ewentualnie na niej.
Skrupulatne prowadzenie zapisków prawidłowo mierzonej PTC daje metodzie termicznej ścisłej dużą skuteczność. Wskaźnik Pearla wg.Doringa wynosi 0,8. Jednak ma ona swoje wady, nie daje możliwości wyznaczenia niepłodności względnej, przez co pary odkładające poczęcie mają mniej czasu w cyklu na współżycie. Oprócz tego, stosując metody wieloobjawowe zamiast termicznej ścisłej, mamy więcej wskaźników mówiących o zakończeniu płodności i można, w przypadku wolniejszych wzrostów temperaturowych ten koniec wyznaczyć szybciej.
W metodach objawowo-termicznych skok można uznać już przy temperaturze o 0,05 stopnia wyższej od najwyższej z 6 poprzedzającej, a jedynie trzecia wyższa musi spełniać warunek 0,2 stopnia. Mam nadzieje, że teraz wszelkie wątpliwości dotyczące skoku temperaturowego zostały rozwiane. :) Gdybyście miały jeszcze pytania w tym temacie, zapraszam do komentarzy lub wiadomości wewnętrznych.
ngL 04 Cze 01:37
ngL 05 Cze 06:00
Fiufiu 09 Cze 00:03
biedrona_ 09 Cze 13:51
morkub 13 Cze 16:32
biedrona_ 15 Cze 18:18
morkub 16 Cze 12:41
preetiroy 07 Maj 07:16
bagsfactory 30 Maj 08:37
Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się
Poprzednie wpisy: