Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

kachaw: Madziauk właśnie nie mam bo jem zazwyczaj tyle samo węgli, czyli rano jakaś kromka chleba c ...

 

doti_p: Ja niestety dostałam Pchełki do przytulenia dopiero po 3 tygodniach, ale jeszcze zanim wyszł ...

 

sliwson: Natalaa okropnie mi przykro :((( Franek też wylewów nie miał. Ze szpitala wyszed ...

 

karolinka81: Kinga niezły klocek Ci się szykuje!!! A czy u mnie się zanosi to nie mam pojęcia ...

 

Środa: A powiedzcie mi taką rzecz- od kilku dni odciągam mleko i zamrażam, chciałabym małej podaw ...

 

Agnike: Kinga-nie strasz nawet :P ... u mnie pierworodna też wyganiana z brzucha i wywoływana :P ..li ...

 

montenia: Basita,mozesz odciagnac to mleko 1 fazy (ono takie polprzezorczyste jest),niech popije od razu ...

 

Lily: Tego nie wie nikt chyba że zrobisz sobie w tym momencie usg - takie bóle określa się mianem ...

 

isiula: Jak będzie lepiej to pewnie utrzyma tę dawkę, a jak nie to pewnie podwyższy albo zmieni rod ...

 

monisiunia1: Yoshimura no a teraz się dowiedziałas, że w leczeniu niepłodności ten lek też sie stosuj ...

 

Sony85: Nam pozwolili wziąśc mała na ręce dopiero po miesiącu. jak miała już te 1800 i można j ...

 

nataliaa_: cholernie czekam na ten dzien kiedy bede mogla ja przytulic :( ...

 

doti_p: Moje nie miały żadnych wylewów, a wypisane po równych 7 tygodniach, czyli 36tc. 2100 i 2200 ...

 

Angela226: Witam! Chciałam zapytać czy jajnik boli przed owulacją czy już w jej trakcie?? ...

 

Sony85: Natalia, moja mała miała odme ale na szczęście żadnych wylewów. Moją wyjęli z inkubator ...

 
 

Ból okołoowulacyjny - odczuwam moment owulacji? 08 Sie 13:44

 

Zakończyłam już cykl notek opisujących poszczególne metody interpretacji, mam nadzieję, że teraz pojawi się więcej tekstów pozwalających na szeroką dyskusję w komentarzach :) Może macie jakieś pomysły? O czymś konkretnym chciałybyście przeczytać? Jestem otwarta na propozycje i w miarę swoich możliwości, chętnie opracuję tematy, które Was szczególnie interesują. .

A tymczasem słów kilka na temat bólu owulacyjnego i plamień/krwawień, które w czasie okołoowulacyjnym mogą się pojawić. Oba objawy zaliczane są do drugorzędowych objawów cyklicznej płodności. Nie każda kobieta je obserwuje/odczuwa i dlatego nie mogą być podstawą do wyznaczania reguł metod interpretacji, a jedynie mogą być dodatkową, przydatną informacją, w połączeniu z obserwacją śluzu, badaniem szyjki macicy i mierzeniem PTC.

BÓL OWULACYJNY

Jest wiele kobiet, które w okresie największej płodności odczuwają ból w okolicy podbrzusza. Zwykle naprzemiennie, raz po jednej, raz po drugiej stronie brzucha (ale niekoniecznie co drugi cykl z prawej, co drugi cykl z lewej strony), czasami jako bliżej niekreślona ciężkość w okolicy miednicy, promieniująca na plecy, nogi i w stronę odbytu. Może mieć charakter kolkowy, kłujący lub może być odczuwany jako ból w okolicy krzyżowej.

Dla niektórych z nas nie jest to zbyt uciążliwe, jednak zdarzają się kobiety, które bardzo dotkliwie odczuwają ból owulacyjny. Czas jego trwania jest różny: może być nagły i krótkotrwały (kilka sekund czy minut), ale zdarza się również, że trwa kilka godzin a nawet dwa dni.

Ból owulacyjny jest ściśle związany z jajeczkowaniem, ale może wystąpić zarówno przed nim jak i w trakcie trwania jajeczkowania. Nie jest to zagadnienie do końca poznane, pojawia się wiele hipotez, dlaczego ból ten występuje, ale nie może być utożsamiany z konkretnym momentem jajeczkowania, jak to się czasami robi i na jego podstawie stwierdza się, że owulacja się odbyła, że "czuje się moment owulacji".

Ból owulacyjny, według autorów metody niemieckiej, występuje u około 30-40 % kobiet, a tylko 17% z nich odczuwa go w każdym cyklu. Niemieccy badacze zauważyli pewną korelację między bólem okołoowulacyjnym a wzrostem PTC. Spawdzając na USG obraz pęcherzyków, okazało się, że u 31 z 43 kobiet, dzień lub dwa po odczuwalnym bólu następowała owulacja i wzrost temperatury. Znaczenie bólu owulacyjnego, przydaje się zatem przy pragnieniu poczęcia dziecka, jako dodatkowy wskaźnik momentu wysokiej płodności w cyklu, ale nie należy na podstawie tego odczucia wyznaczać początku fazy niepłodnej, jeżeli chce się odłożyć poczęcie.

Dlaczego boli?

Badacze podają różne możliwości: przekrwienie jajowodu, nagromadzenie się w nim śluzu, który pozwala swobodnie przemieszczać się plemnikom; może być wynikiem gwałtownego pulsowania jajowodów w okolicy owulacji, które to przesuwa komórkę jajową w kierunku macicy; inna hipoteza mówi o gwałtownym napinaniu się otoczki jajnika, na skutek szybkiego wzrostu pęcherzyka; podaje się także, że w czasie samego uwalniania komórki jajowej z pęcherzyka, mogą pękać małe, powierzchniowe naczynia krwionośne i właśnie to powoduje dyskomfort; ból może być również wynikiem przejściowego podniesienia się poziomu estrogenów;

PLAMIENIE OWULACYJNE

Zazwyczaj występuje jako delikatne, brązowe, różowe lub czerwone zabarwienie śluzu szyjkowego. Ale u niektórych kobiet może pojawiać się krwawienie, czasem przypominające skąpą miesiączkę. Takie plamienie jest ściśle utożsamiane z jajeczkowaniem, ale podobnie jak ból okołoowulacyjny, nie jest do końca zbadane i poznane. Prawdopodobnie wysoki poziom estrogenów i związane z tym mocne przekrwienie błony śluzowe macicy, powodujące przenikanie krwinek przez ścianki naczyń endometrium może być przyczyną. Według innych badaczy, może mieć ono związek ze spadkiem estrogenów, tuż po szycie przedowulacyjnym. Oczywiście każde plamienie/krwawienie, które nie jest prawdziwą menstruacją (przypominam, że miesiączka jest zawsze poprzedzona minimum trzydniową zwyżką temperatury) traktowane jest dla celów samoobserwacji jako czas potencjalnie płodny. Plamienie okołoowulacyjne zwane jest także krwawieniem śródcyklicznym, ale oczywiście nie zawsze musi występować w środku cyklu, tak jak nie zawsze owulacja występuje w środku cyklu.

Bardzo jestem ciekawa, jakie są Wasze odczucia związane z bólem okołoowulacyjnym? Czy pojawia się on w każdym Waszym cyklu? Czy jest bardzo dokuczliwy? W moich cyklach nie zawsze ból taki się pojawiał, a jeżeli już występował, to zazwyczaj było to kilkuminutowe kłucie w jednym z boków, w okolicy jajników. Zapraszam do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

 
Komentarze
 • lidiam78@o2.pl 09 Sie 10:31

  bólu owulacyjnego nie odczuwałam , a moze raczej nie obserowwałam u siebie jedynie raz zdażyło sie krwawienie śródcykliczne, ale wówoczas byłam równiez bardzo osłabiona choroba może tobyła przyczyna.
 • kroliczek26 09 Sie 11:45

  ja jestem chyba w tych 17% kobiet ktore cierpia co miesiac. od kolejnego cyklu bede testowac kolejne tabletki anty zeby owulacje zatrzymac. bol owulacyjny jest okropny co miesiac. trwa kilka dni - czasami tydzien. boli podbrzusze, jeat ciezkie, bola jajniki, podbrzusze w miejscu jajnikow jest bardzo tkliwe z objawami trzewnymi.czasami lądowalam na pogotowiu z podejrzeniem wyrostka. bolowi towarzysza wzdecia, biegunka, czeste oddawanie moczu. brzuch spuchniety jak balon....
 • kroliczek26 09 Sie 11:46

  ja jestem chyba w tych 17% kobiet ktore cierpia co miesiac. od kolejnego cyklu bede testowac kolejne tabletki anty zeby owulacje zatrzymac. bol owulacyjny jest okropny co miesiac. trwa kilka dni - czasami tydzien. boli podbrzusze, jeat ciezkie, bola jajniki, podbrzusze w miejscu jajnikow jest bardzo tkliwe z objawami trzewnymi.czasami lądowalam na pogotowiu z podejrzeniem wyrostka. bolowi towarzysza wzdecia, biegunka, czeste oddawanie moczu. brzuch spuchniety jak balon....
 • Lily 09 Sie 11:49

  Dla mnie przykre jest to jak mało badań jest na temat kobiecej płodności...ten temat to wyraźnie pokazuje. Ciekawe że inne mechanizmy działania ludzkiego ciała są przebadane na "prawo i lewo" a płodność kobiecą nadal traktuje się po macoszemu. Ech Ci naukowcy...
 • robaczek 09 Sie 11:52

  Ja też należę do grona tych obolałych. Ból pojawia sie na około 1-2 dni przed skokiem temperatury, trwa zwykle około doby i uprzykrza życie. W każdym cyklu przyjmuje inne nasilenie, czasami jak zakłuje to mam problem żeby się wyprostować albo normalnie usiąść niem mówiąc już o badaniu szyjki. Zawsze myślałam, że jest to związane albo bezpośrednio z pękaniem jajeczek albo z napięciem pęcherzyków ale widzę, że przyczyn może być jeszcze więcej. Ciekawy artykuł :)
 • Sasecik 09 Sie 13:10

  Ja miałam właśnie taki jak opisałaś ból owulacyjny który promieniował aż do krzyża... w minioną sobotę
 • motylica0 09 Sie 13:48

  Ja odczuwam ból przed skokiem temperatury ale nie potrafię go jeszcze dokładnie opisać. Raz jest to uczucie ciężkości brzucha, innym razem promieniuje do krzyża, a czasem wcale nic nie odczuwam. Nie jest to dla mnie uciążliwe.
 • Kokieteria 09 Sie 14:36

  Mi też zdarza się odczuwać ból owulacyjny, ale nie zawsze i nie jest on raczej uciążliwy. Gorzej jest z bolącymi sutkami w okresie owulacji - bolą straszliwie i zawsze na dzień lub dwa przed skokiem temperatury.
 • ikamek 09 Sie 19:34

  Ja tez zaliczam sie do tej 17. Okres okoloowulacyjny odczuwam bardzo boleśnie, bolą jajniki-raz jeden, raz drugi na przemian.Boli rowniez w pachwinach i promieniuje uda.Krzyz tez jest oczywiscie odczuwalny. Jakis czas temu podczas monitoringu,ginekolog okreslil mi owulacje z dokladnoscia co do godziny. Mialo byc miedzy 19-20. Tak tez bylo, o 20 poczulam bardzo mocne ukucie. Rano znowu podgladanko-pęcherzyka niebylo,pękł.
 • ikamek 09 Sie 19:38

  Ja tez zaliczam sie do tej 17. Okres okoloowulacyjny odczuwam bardzo boleśnie, bolą jajniki-raz jeden, raz drugi na przemian.Boli rowniez w pachwinach i promieniuje uda.Krzyz tez jest oczywiscie odczuwalny. Jakis czas temu podczas monitoringu,ginekolog okreslil mi owulacje z dokladnoscia co do godziny. Mialo byc miedzy 19-20. Tak tez bylo, o 20 poczulam bardzo mocne ukucie. Rano znowu podgladanko-pęcherzyka niebylo,pękł.
 • windwater 09 Sie 21:53

  Moja doktorka zawsze mówiła mi: szczęściara. I rzeczywiście te odczucia pomagają określić owulację. A ból jest najczęściej silny, trwa parę dni. Jest rozpychający i często jakby "schodzi na dół" i zanika. Dlatego zawsze mówiłam, że mi się jajeczko przepycha. :) Denerwujące jest to, że najczęściej chodzę wtedy po schodach jak "sierota" bo ciężko mi nawet nogę podnieść.
 • szczurek13 09 Sie 22:45

  ja też mam ból owulacyjny jest on porównywalny z kolką trwa jeden dzień co miesiąc z innej strony ciesze sie że ciało daje znać o tak ważnym dniu dla nas starających sie o dziecko.
 • misia33 09 Sie 23:43

  ja też mam odczuwalny ból owulacyjny ale nie jest czymś bolesnym i sprawiającym wiele kłopotów, po prostu kłucie po jednej stronie jajnika
 • Monica 10 Sie 00:46

  Ja od kilku cykli zastanawiam się czy to jest właśnie ból owulacyjny czy problemy z jelitami. Termin bólu zgadza się bo występuję na 2-3 dni przed skokiem. Ból jest potworny, tak silny, że ledwo się ruszam, muszę się położyć, a najlepiej wziąć od razu 2 tabl. przeciwbólowe. Brzuch spuchnięty jak balon, ból w podbrzuszu, czasami ciężko zlokalizować gdzie dokładnie boli, promieniuje wszędzie. Wtedy jestem nie do życia, tylko łóżko, ciepły koc i tabletki są w stanie mnie uratować.
 • chmurrka 10 Sie 10:13

  Ja też mam bóle owulacyjne - zaczęły mi się po urodzeniu dziecka. Właśnie w ten sposób objawił mi się powrót płodności po połogu :) U mnie trwa on kilka (3-4) dni przed owulacją, ale nie jest bardzo uciążliwy, takie lekkie napięcie w podbrzuszu. Od dwóch cykli miewam też delikatne plamienia w tym okresie. Ale też traktuję to jako sygnał :) chciałabym niedługo zacząć starania i to może nam pomoże :)
 • misia-ludek 10 Sie 10:40

  U mnie też bóle owulacyjne pojawiają się co miesiąc. Czasem jest to kłucie jednego jajnika, które trwa kilka godzin czasem kilka razy w ciągu dnia po kilka minut. Są i takie cykle, że przez cały okres płodny odczuwa bóle jak w czasie miesiączki. Ale zdarza się też cykl bez bólu.
 • be_atka 10 Sie 12:45

  ja nie odczuwam ani bólu ani nie miewam plamień, ale stosunki w tym czasie są bardzo bolesne, odczuwam wtedy ostre kłucie
 • monika 10 Sie 22:24

  Ja miałam bóle dosyć często, ale nie w każdym cyklu. Zmieniło się po ślubie, gdy zaczęłam współżycie. Ból nie był bardzo dotkliwy, takie ćmienie w podbrzuszu. Więc trochę żałuję, że teraz tego nie czuję, bo miałabym dodatkowe znaki co do dni okołoowulacyjnych.
 • karko 10 Sie 23:13

  ja nie wiedziałam co to ból owulacyjny aż do porodu. po porodzie zaczęłam odczuwać go i to czasem b. mocno.za to przeszły bolesne miesiaczki.
 • Mamrotka 11 Sie 10:55

  Bóle około owulacyjne mam w każdym cyklu. Jest to ból najczęsciej 1 dniowy, silny, kłujący umiejscowiony w okolicy jajnika. Czasem potrafi tak mocno zakłuć, że zgina mnie w pół. Wystepuje zawsze 1 - 2 dni przed skokiem temperatury.
 • Lexia 11 Sie 14:34

  U mnie ból owulacyjny zaczął pojawiać się jakoś 8 miesięcy temu i praktycznie zawsze w 14 dni po nim przychodzi miesiączka. Co do bólu to raz jest lepiej, raz gorzej- czasem jest to zwykłe kłucie po jednej ze stron podbrzusza i napięcie, a czasem ból porównywalny z tym okresowym ale lżejszy. Zmienia się też czas trwania, raz boli przez kilka minut, raz kłuje cały dzień co jakiś czas, a raz przez 2 dni odczuwam dyskomfort. Plamienia nie mam, jedynie nitki krwi w śluzie. Jednak bardzo się cieszę że występuje u mnie taki objaw, wiem że na przyszłość się przyda ;)
 • w_isienka 11 Sie 20:02

  U mnie standardowo dopiero 3 dni po bólu owulacyjnym jest skok temperatury.
 • zig40 12 Sie 00:38

  Ja dopiero 2 lata po ostatnim porodzie zaczęłam odczuwać ten ból, wcześniej znałam go jedynie z książek:)Pojawia się w okolicach skoku, trwa godzinę-dwie, najdalej pół dnia i jest b. dziwny. Za pierwszym razem zadzwoniłam do ojca-lekarza z przerażeniem, że...odjęło mi czucie w nodze. Silne drętwienie i ciągnący ból zawsze w lewej pachwinie, idący do tyłu nogi. Zastanawiam się, czemu zawsze tylko z lewej strony...? Odczuwam to niemal w każdym cyklu. Nie jestem pewna, czy to klasyczny b.o., ale tak go sobie w notatkach zaznaczam.
 • zig40 12 Sie 00:46

  P.S. Mam jeszcze prośbę: czy jest jakaś szansa, byś - nasz szanowny ekspercie- odpowiadała w komentarzach lub inną drogą na niektóre przynajmniej zadane przez nas pytania? Odczuwam spory niedosyt, gdy po Twoim wykładzie jest tylko nasze dzielenie się doświadczeniami, brakuje mi Twoich odniesień, sprostowań :)
 • milutkaa20 12 Sie 12:20

  Jestem stety lub niestety w tych 17%. Co miesiac czuje klujacy bol raz po prawej raz po lewej stronie. Skok nastepuje w nastepnym dniu lub dwa dni pozniej. Ostatnio gdy bylam u ginka powiedzial ze pecherzyk peknie za dwa dni. No i bol zaczal sie 3 godziny po wizycie. Za dwa dni byl skok. Pozdrawiam:)
 • Dziubasia 12 Sie 12:22

  Ja również odczuwam ból z tym, że raz jest on bardziej bolesny innym razem mniej. Zauważylam, że gdy jajeczkuję z lewej strony to boli mniej. Owszem ból ten czasami jest ostry, ale stosunkowo łatwy do opanowania tabletkami, w przeciwieństwie do moich bóli w trakcie okresy które potrafily kończyć sie w szpitalu. Właściwie to przez te bolesne i długie miesiączkowanie czasawi już nie wiem czy to jeszcze okres czy juz owulacja :(
 • milutkaa20 12 Sie 12:23

  Jestem stety lub niestety w tych 17%. Co miesiac czuje klujacy bol raz po prawej raz po lewej stronie. Skok nastepuje w nastepnym dniu lub dwa dni pozniej. Ostatnio gdy bylam u ginka powiedzial ze pecherzyk peknie za dwa dni. No i bol zaczal sie 3 godziny po wizycie. Za dwa dni byl skok. Pozdrawiam:)
 • werusia 14 Sie 16:57

  w tym miesiacu mialam pierwszy raz bol owulacyjny, przypominal ten na okres trwal 2 dni przed pozytywnym testem owulacyjnym
 • Kari 24 Sie 22:20

  Niestety nie odczuwam ani bólu ani krwawienia okołoowulacyjnego, ale za to w dzień owulacji mam tak okropnie ogromną ochotę na seks, że traktuję to jako jeden z dodatkowych wskaźników, jakimi można się kierować wyznaczając moment owulacji :) Nie znaczy to, że w inne dni nie mam ochoty na seks (bo zawsze mam ;), ale tego dnia to uczucie zawsze sięga zenitu! :))
 • dzidzia 25 Sie 02:40

  trudno opisywać mi o sobie bo jestem skąpilkowana,jako nastolatka miałam o róznym czasie miesiączki obifte trwały nawet 8-dni,pojawiały się co 21-dni,albo co 35-dni,bolesne,okropne migreny,rozrywało mnie po obu stronach brzucha,a z tyłu tzw,krzyże pękały na pół trwało to pięć dni przed miesiączką i w trakcie,i po miesiączce.Po usunięciu migdałów w wieku 18-stu lat bule zmiejszyły się i ustąpiły stopniowo migdały w gardle dotego ropne są połączone,z jajnikami,zębami i tarczycą cd.
 • dzidzia 25 Sie 03:03

  cd.lekarze mówili mi że to ma ogromny wpływ na moje cykle są nieprawidłowe i nieprzwidywalne,mam 37-lat i pięć lat temu urodziłam do tamtego czasu,sygnały o swej kobiecości wyrażnie odczuwałam 14-dni po miesiączce czułam ból jak koleżanki wyżej,na każdą zmianę,śluzu czy związaną ze stanem zapalnyn,czy z cyklem byłam wyczólona,zanim coś się pojawiło na bieliznie,dziś mam regularne miesiączki co 30-ci dni odczówam bóle ale krótko 14-ym dniu po miesiączce,i nie jestem wrażliwa na sygnał mojej fjologi po urodzeniu dziecka całkim się zmieniłam nie mam tycz odczuć co kiedyś jest mi z tym żle i dobrze.Przed miesiączką 5-dni i w trakcie boli mnie strasznie głowa i jestem bardzo zła
 • dzidzia 25 Sie 03:17

  cd.lekarze mówili mi że to ma ogromny wpływ na moje cykle są nieprawidłowe i nieprzwidywalne,mam 37-lat i pięć lat temu urodziłam do tamtego czasu,sygnały o swej kobiecości wyrażnie odczuwałam 14-dni po miesiączce czułam ból jak koleżanki wyżej,na każdą zmianę,śluzu czy związaną ze stanem zapalnyn,czy z cyklem byłam wyczólona,zanim coś się pojawiło na bieliznie,dziś mam regularne miesiączki co 30-ci dni odczówam bóle ale krótko 14-ym dniu po miesiączce,i nie jestem wrażliwa na sygnał mojej fjologi po urodzeniu dziecka całkim się zmieniłam nie mam tych odczuć co kiedyś jest mi z tym żle i dobrze.Przed miesiączką 5-dni i w trakcie boli mnie strasznie głowa i jestem bardzo zła,bardzo chciała bym mieć jeszcze jedno dziecko ale mąż niechce,tyle poszłam mu na rękę więc teraz bez jego zgody chcę mieć dziecko,w moim wieku jednak trudno jest zajść w ciążę od tak,6-ć lat temu poprostu powiedzieliśmy sobie z mężem że staramy się o dziecko i na drugi miesiąc byłam w ciąży,jak mam sobie pomódz,nie stosujemy anykoncepcji,mąż używa prezerwatywy,a jak idziemy na całość wybieram środek cyklu nic to jednak nie daje;pomożwsz mi?
 • dzidzia 25 Sie 03:22

  cd.lekarze mówili mi że to ma ogromny wpływ na moje cykle są nieprawidłowe i nieprzwidywalne,mam 37-lat i pięć lat temu urodziłam do tamtego czasu,sygnały o swej kobiecości wyrażnie odczuwałam 14-dni po miesiączce czułam ból jak koleżanki wyżej,na każdą zmianę,śluzu czy związaną ze stanem zapalnyn,czy z cyklem byłam wyczólona,zanim coś się pojawiło na bieliznie,dziś mam regularne miesiączki co 30-ci dni odczówam bóle ale krótko 14-ym dniu po miesiączce,mam ogromną ochotę na seks, nie jestem wrażliwa na sygnał mojej fjologi po urodzeniu dziecka całkim się zmieniłam nie mam tych odczuć co kiedyś jest mi z tym żle i dobrze.Przed miesiączką 5-dni i w trakcie boli mnie strasznie głowa i jestem bardzo zła,bardzo chciała bym mieć jeszcze jedno dziecko ,w moim wieku jednak trudno jest zajść w ciążę od tak,6-ć lat temu poprostu powiedzieliśmy sobie z mężem że staramy się o dziecko i na drugi miesiąc byłam w ciąży,jak mam sobie pomódz,nie stosujemy anykoncepcji,mąż używa prezerwatywy,a jak idziemy na całość wybieram środek cyklu nic to jednak nie daje;pomożesz mi?
 • Ashanti_88 21 Wrz 16:07

  A u mnie po raz pierwszy od kiedy mam @ był ból owulacyjny, przypominał ból ten, który mam przed @ .. A byłam już po @ .. I wtedy się "przytulaliśmy" z mężem :)
 • 00kiwi00 08 Lis 13:58

  U mnie ból owulacyjny informuje o zbliżającej się owulacji - ale to jeszcze nie owulacja.:)
 • Amma 15 Lis 17:11

  Ja również czuję bardzo sile bóle i wtedy zwijam się w kłębek i czekam aż przejdzie :) czasami tak boli długo że muszę łyknąć tabletkę a czasami poboli i zaraz przejdzie,
 • d33 27 Lis 21:56

  Mnie właśnie strasznie boli... Jestem w 15dc ( cykle średnio 28dni). 11dc miałam monitoring, pęcherzyk dominujący 17mm. Lekarz zalecił sex od 14dc 2 razy dziennie. Zaczęliśmy jednak od 13dc bo zaczęłam odczuwać kłucie w jajniku. Potem nastąpił dzień 'ciszy', no i dzisiaj około południa zaczął się b.silny, promieniujący ból, który trwa już parę godzin. Powtórzymy jeszcze starania jutro i pojutrze.
 • MikeOt 28 Lis 02:54

  After getting more than 10000 visitors/day to my website I thought your blog.28dni.pl website also need unstoppable flow of traffic... Use this BRAND NEW software and get all the traffic for your website you will ever need ... = = > > http://mass-auto-traffic.net/download.html In testing phase it generated 867,981 visitors and $540,340. Then another $86,299.13 in 90 days to be exact. That's $958.88 a day!! And all it took was 10 minutes to set up and run. But how does it work?? You just configure the system, click the mouse button a few times, activate the software, copy and paste a few links and you're done!! Click the link BELOW as you're about to witness a software that could be a MAJOR turning point to your success. = = > > http://mass-auto-traffic.net/download.html Best regards Your old friend Mike
 • Ellacew 05 Cze 14:12

  After getting more than 10000 visitors/day to my website I thought your blog.28dni.pl website also need unstoppable flow of traffic... Use this BRAND NEW software and get all the traffic for your website you will ever need ... = = > > http://get-huge-autopilot-traffic.com In testing phase it generated 867,981 visitors and $540,340. Then another $86,299.13 in 90 days to be exact. That's $958.88 a day!! And all it took was 10 minutes to set up and run. But how does it work?? You just configure the system, click the mouse button a few times, activate the software, copy and paste a few links and you're done!! Click the link BELOW as you're about to witness a software that could be a MAJOR turning point to your success. = = > > http://get-huge-autopilot-traffic.com Best regards Your friend Ella
 • Samuelcew 02 Kwi 01:48

  After getting more than 10000 visitors/day to my website I thought your blog.28dni.pl website also need unstoppable flow of traffic... Use this BRAND NEW software and get all the traffic for your website you will ever need ... = = > > http://gg.gg/auto-mass-traffic In testing phase it generated 867,981 visitors and $540,340. Then another $86,299.13 in 90 days to be exact. That's $958.88 a day!! And all it took was 10 minutes to set up and run. But how does it work?? You just configure the system, click the mouse button a few times, activate the software, copy and paste a few links and you're done!! Click the link BELOW as you're about to witness a software that could be a MAJOR turning point to your success. = = > > http://gg.gg/auto-mass-traffic Best regards Your friend Sophia
 • Kari7737 18 Kwi 23:22

  Witam, dobry temat. Ja mecze sie z bólem owolucyjnym okropnie, boli brzuch i jakby macica nabierala ogromnych rozmiarów, czuje ciągniecie w dółł i rozpieranie, a co gorsza czuje sie jak kotka w marcu i muszę sie przytulić do męża bo inaczej mózg mi sie wyłancza z myślenia, nie cieszy mnie ten stan niestety, jedyna pozytywna stroną tego jest oszczędność na testy owolucyjne.
 • Alkem 31 Mar 20:06

  Hello. I am in a Doctorate program in Education and have to floolw an higher education and international blog for 8 weeks. I hate to admit this since I think of myself as intelligent but I cannot figure out how to find a blog appropriate for my course project. I am even having trouble responding to any blog. After saying all that I find that I need to read and floolw this blog and attend the education on blogging since the title says it all. Blogging is not only for kids but kids may be the ones that can proficiently blog since they are the ones current with todays technology! Plus, where is the spell check? LOL!
 • Surveys 25 Luty 12:31

  I just found a new program that shows you how to make $3000 a month online just by answering simple surveys. ** Without selling ** Without any computer skills ** Without a lot of spare time ** WITHOUT ANY INTERNET MARKETING... ...interested to find out what it is? Get all the Information HERE!! http://money-with-surveys.com/start.html Sincerely, Linda
 • ania2711 07 Mar 07:44

  witam, ja tez naleze do tych 17% kobiet, ktore cierpia z powodu bólu owulacujnego. u mnie trwa on okolo doby i jest bardzo silny, zmniejsza sie, kiedy jestem w bezruchu ( siedze lub leze ), ale najmniejszy ruch z mojej strony powoduje naprawde odromny bol. kiedys myslalam, ze mam kolke nerkowa. nie moge sie nawet wyprostowac, chodze zgieta niemal w pol. współzycie podczas bo;u owulacujnego, jest rowniez bardzo bolesne. wiec znow mysle nad zastrzykiem antykoncepcyjnym, ktory zatrzymuje mi na kilka miesiecy okres, no i oczywiscie owulacje. pozdrawiam
 • auto traffic 28 Sty 10:43

  After getting more than 10000 visitors/day to my website I thought your blog.28dni.pl website also need unstoppable flow of traffic... Use this BRAND NEW software and get all the traffic for your website you will ever need ... = = > > http://massive-automatic-traffic.com In testing phase it generated 867,981 visitors and $540,340. Then another $86,299.13 in 90 days to be exact. That's $958.88 a day!! And all it took was 10 minutes to set up and run. But how does it work?? You just configure the system, click the mouse button a few times, activate the software, copy and paste a few links and you're done!! Click the link BELOW as you're about to witness a software that could be a MAJOR turning point to your success. = = > > http://massive-automatic-traffic.com Best regards Your friend Patricia
 • Coellurlgal 25 Sie 09:08

  After getting more than 10000 visitors/day to my website I thought your blog.28dni.pl website also need unstoppable flow of traffic... Use this BRAND NEW software and get all the traffic for your website you will ever need ... = = > > http://get-extreme-autopilot-traffic.com In testing phase it generated 867,981 visitors and $540,340. Then another $86,299.13 in 90 days to be exact. That's $958.88 a day!! And all it took was 10 minutes to set up and run. But how does it work?? You just configure the system, click the mouse button a few times, activate the software, copy and paste a few links and you're done!! Click the link BELOW as you're about to witness a software that could be a MAJOR turning point to your success. = = > > http://get-extreme-autopilot-traffic.com Best regards Your friend Rebecca
 • push button traffic software 18 Lip 23:31

  After getting more than 10000 visitors/day to my website I thought your blog.28dni.pl website also need unstoppable flow of traffic... Use this BRAND NEW software and get all the traffic for your website you will ever need ... = = > > http://extreme-autopilot-traffic.com In testing phase it generated 867,981 visitors and $540,340. Then another $86,299.13 in 90 days to be exact. That's $958.88 a day!! And all it took was 10 minutes to set up and run. But how does it work?? You just configure the system, click the mouse button a few times, activate the software, copy and paste a few links and you're done!! Click the link BELOW as you're about to witness a software that could be a MAJOR turning point to your success. = = > > http://extreme-autopilot-traffic.com Best regards Your friend Jennifer
 • backlinks 12 Cze 07:42

  Are you looking for an affordable way to drive tons of traffic to your web page? You can stop looking because http://mass-web-traffic.com is all you need! Hey As a web site owner, you know driving traffic is everything: It means more visitors, more click-through, and most importantly MORE MONEY! Now there’s a new service that gives you thousands of visitors per day for just pennies. And the way it works is this: Links to your web page are posted automatically in thousands of forums, creating backlinks to your site. Having so many backlinks, your website gain massive popularity in eyes of search engines so Google, Yahoo and Bing have no choice but to put your site at the top pages for your targeted keywords so your site will get FREE, TARGTED, LONG TERM TRAFFIC EFFORTESLY AND People see your website, products, services etc and spend their money. It’s that easy! http://mass-web-traffic.com eliminates the need for spending hours, days or even weeks manually creating backlinks because it does it all for you automatically! And best of all is that it’s totally AFFORDABLE!!! You can check it out here: http://mass-web-traffic.com Regards your friend Chris
 • backlinks 06 Maj 06:13

  Are you looking for an affordable way to drive tons of traffic to your web page? You can stop looking because http://mass-backlink-service.com is all you need! Hey As a web site owner, you know driving traffic is everything: It means more visitors, more click-through, and most importantly MORE MONEY! Now there’s a new service that gives you thousands of visitors per day for just pennies. And the way it works is this: Links to your web page are posted automatically in thousands of forums, creating backlinks to your site. Having so many backlinks, your website gain massive popularity in eyes of search engines so Google, Yahoo and Bing have no choice but to put your site at the top pages for your targeted keywords so your site will get FREE, TARGTED, LONG TERM TRAFFIC EFFORTESLY AND People see your website, products, services etc and spend their money. It’s that easy! http://mass-backlink-service.com eliminates the need for spending hours, days or even weeks manually creating backlinks because it does it all for you automatically! And best of all is that it’s totally AFFORDABLE!!! You can check it out here: http://mass-backlink-service.com Regards your friend Jack
 • hands free money 08 Kwi 18:40

  Want to make up to $2,543 a DAY with ZERO traffic? that's almost million per year He did it and now he show you how eaxctly you can do same... ... STOP. You need to see this... http://make-million-dollars.net It's BRAND NEW, And just about the most "ghetto" money making method I've ever seen... $2,543 a DAY without ANY traffic? No PPC, no PPV, no CPA, no so-called 'push button softwares' scams, no 'loopholes'... Something TOTALLY different. ... A REAL system that's been pulling in over $2,000 a day and $14980/week $$$ million per year! Best of all? He's got REAL PROOF. http://make-million-dollars.net (You'll even see REAL examples, not *just* his $million a year clickbank account) Honestly - This has blown me away. It requires no traffic, no investment and absolutely NO experience. And after trying out what the system is... I can confidently say it works, too. Don't miss out on this goldmine - http://make-million-dollars.net Talk soon, Brian
 • survey cash 31 Mar 15:56

  Earn up to $265 within next 12H Answering Simple Surveys Average people just like you are earning ~3000usd month just for taking simple surveys.... now it's your time http://3000-usd-month-for-surveys.com Hi blog.28dni.pl admin just wanted to let you know There's an incredible new opportunity that just grabbed my attention! It's almost too good to be true. Big companies are paying people just for giving their opinions! I can't believe this guy and others are cashing out money just for filling out simple surveys read here how they are doing this: http://3000-usd-month-for-surveys.com That's right! I'm not kidding, all you've got to do is complete simple surveys and these companies will pay you fat cash for it and it does not mater form which country you are, they need people from all over world! You've got to see this. http://3000-usd-month-for-surveys.com But the truth is... they're not letting very many people join the program so you've got to hurry! See you there! Andreas
 • get traffic 27 Mar 07:55

  After getting more than 10000 visitors/day to my website I thought your blog.28dni.pl website also need unstoppable flow of traffic... Use this BRAND NEW software and get all the traffic for your website you will ever need ... = = > > http://mass-traffic-software.com In testing phase it generated 867,981 visitors and $540,340. Then another $86,299.13 in 90 days to be exact. That's $958.88 a day!! And all it took was 10 minutes to set up and run. But how does it work?? You just configure the system, click the mouse button a few times, activate the software, copy and paste a few links and you're done!! Click the link BELOW as you're about to witness a software that could be a MAJOR turning point to your success. = = > > http://mass-traffic-software.com
 • Reifessensecy 16 Mar 13:04

  What if there was a way to get thousands of visitors a day to your blog.28dni.pl website and make $144,000 in one month with: * No prior experience * No SEO or tech experience * No selling or cold calling * No substantial investments in advertising or marketing Sounds crazy, but it's true, and here's proof: http://insane-facebook-traffic.com I don't know how long this system is going to be up, but you owe it to yourself to check it out... http://insane-facebook-traffic.com It will just take a minute, and it could change your life for the better! http://insane-facebook-traffic.com Best Regards, David
 • fealliclegala 09 Mar 03:03

  Hi, Admin, It's time to get your blog.28dni.pl website into hands free autopilot Ultra High quality backlink system which generated laser targeted search engine traffic worth of 1.5 million dollars ---->>>>>> http://seolinkmonster.net Listen if you ever want your site traffic shoot into stratosphere then you have no choice but to get backlinks, without backlinks your site is dead and it will never rank anywhere and nobody find it, but here's the problem ....it takes time to get backlinks... lot of time and knowledge trial and errors to place links and to find best quality sites for your links. SEO Link MONSTER eliminates all these problems, after 3 year research and development it's, here to put your site on top of #1 page in Google for every keyword you want * Tested and proven after Google penguin and panda updates * Links submitted gradually every day * Only highest quality sites with actual page rank 1-4 get started now they allow only small part of selected people to join as they want to keep quality in highest level get your links now ---->>>>>> http://seolinkmonster.net
 • mass traffic 02 Mar 08:08

  After getting more than 10000 visitors/day to my website I thought your blog.28dni.pl website also need unstoppable flow of traffic... Use this BRAND NEW software and get all the traffic for your website you will ever need ... = = > > http://push-button-traffic.net In testing phase it generated 867,981 visitors and $540,340. Then another $86,299.13 in 90 days to be exact. That's $958.88 a day!! And all it took was 10 minutes to set up and run. But how does it work?? You just configure the system, click the mouse button a few times, activate the software, copy and paste a few links and you're done!! Click the link BELOW as you're about to witness a software that could be a MAJOR turning point to your success. = = > > http://push-button-traffic.net
 • rishsmimi 12 Luty 01:00

  That's insane... You have got to see this blueprint revealing all secrets how to make $5.2 million in 5 years and how you too can start to make at least $11000 in the next 28 days... http://blueprint-to-make-millions.com The Internet marketing game has changed in 2013… …The old "internet success blueprints" have become completely redundant. In fact you could be potentially harming your site and your online business by continuing to follow those outdated blueprints. Don't worry though, there's a brand new Business Blueprint that was released in early January, which you can use to IMMEDIATELY change your online business fortunes. Find out more here: http://blueprint-to-make-millions.com Whether you are a new or experienced internet marketer you must get INSTANT access to this blueprint to ensure you are following the LATEST TECHNIQUES and not jeapordizing your business. Claim your blueprint here: http://blueprint-to-make-millions.com Take care your friend Chris
 • homeTishEdise 03 Luty 22:39

  Are you as frustrated why your website traffic is low? What if there was simple wordpress seo plugin which can drive your blog.28dni.pl wordpress website traffic from zero to 55000 visitors/month...?? Don't believe see proof here: http://skyrocket-seo-traffic.com Google keeps changing it’s algorithm and knocking sites our of prime positions resulting in an immediate drop in sales… …It really gets me frustrated! I’d even moved all my sites across to wordpress (because that’s what google says is the best platform) and the results were only slightly better. That was until I found WP SEO Pressor, it’s a simple plugin you can use to get #1 rankings in search engines and get free laser targeted traffic for your website… …YEP that’s right, I installed it and started to get some incredible results, check them out here: http://skyrocket-seo-traffic.com I noticed that your site blog.28dni.pl sits on wordpress and that this could possibly help you out… …all you gotta do is install it and follow the steps you can see how I did it here: http://skyrocket-seo-traffic.com Let me know how you go… Regards, Jenifer
 • CadaCrilt 07 Luty 07:42

  Hi, blog.28dni.pl admin Go and take a look at this free money making software right now because it may be the most important thing you do in this year: http://blackbookforexfree.com Yep that’s right you are getting same software which used by my friend and colleague Dustin Pass (a trading legend) Dustin has developed this powerful trend-following forex trading software that’s based on the exact methods he used as a multi million-dollar fund manager. This is a great new software they are giving out over at Forex Traders Daily. Created by my friend and colleague Dustin Pass (a trading legend), it lays out an intriguing and highly profitable FOREX trading strategy that has one major unique characteristic: not only do you NOT have to understand anything whatsoever about forex to profit from it, but you don’t need to guess or predict (or care) about market direction – it’s completely irrelevant. ***************************************** Download Your Copy now Here FOR FREE http://blackbookforexfree.com ***************************************** I agree with Dustin, when he says: “Making money in Forex isn’t difficult, hard, or complicated when you know: which side of the market to trade on, when to enter a trade and when to take profits.” ***************************************** But There are a limited number of complimentary copies Take your’s now http://blackbookforexfree.com ***************************************** Best of Success, John Edwards
 • duepeilliva 14 Sty 12:19

  Want to make up to $2,543 a DAY with ZERO traffic? ... STOP. You need to see this... http://make-2000usd-day.com It's BRAND NEW, And just about the most "ghetto" money making method I've ever seen... $2,543 a DAY without ANY traffic? No PPC, no PPV, no CPA, no so-called 'push button softwares' scams, no 'loopholes'... Something TOTALLY different. ... A REAL system that's been pulling in over $2,000 a day and $14980/week! Best of all? He's got REAL PROOF. http://make-2000usd-day.com (You'll even see REAL examples, not *just* his $400k a year clickbank account) Honestly - This has blown me away. It requires no traffic, no investment and absolutely NO experience. And after trying out what the system is... I can confidently say it works, too. Don't miss out on this goldmine - http://make-2000usd-day.com Talk soon, Gabriela
 • backlink service 05 Sty 02:23

  Best backlinks and website traffic service - we post your marketing message up to 100'000 forums worldwide. Price starting only from $29 Your blog.28dni.pl website will get thousands of visitors/day using best backlink service available. See proof how website traffic increased from 400 to 4000 visitors/day and how your website can get same results - http://mass-auto-backlinks.com We can post your marketing message up to 100’000 forums worldwide, so your site get insane amount of backlinks and as a result your website will be ranked #1 positions in search engines and your website will get incredible amount of free, targeted online web traffic from search engines in shortest time. Most affordable and most powerful service for web traffic and backlinks in the world! Are you ready to for massive traffic flood to your site? If yes then Order now: http://mass-auto-backlinks.com
 • fafToxpotte 05 Sty 12:22

  What if there was a way to get thousands of visitors a day to your blog.28dni.pl website and make $144,000 in one month with: No prior experience No SEO or tech experience No selling or cold calling No substantial investments in advertising or marketing Sounds crazy, but it's true, and here's proof: http://mass-facebook-traffic.com I don't know how long this system is going to be up, but you owe it to yourself to check it out... http://mass-facebook-traffic.com It will just take a minute, and it could change your life for the better! http://mass-facebook-traffic.com Best Regards, Harry
 • BistNimeCitte 22 Gru 21:30

  After getting more than 10000 visitors/day to my website I thought your blog.28dni.pl website also need unstoppable flow of traffic... Use this BRAND NEW software and get all the traffic for your website you will ever need ... = = > > http://mass-autopilot-traffic.net In testing phase it generated 867,981 visitors and $540,340. Then another $86,299.13 in 90 days to be exact. That's $958.88 a day!! And all it took was 10 minutes to set up and run. But how does it work?? You just configure the system, click the mouse button a few times, activate the software, copy and paste a few links and you're done!! Click the link BELOW as you're about to witness a software that could be a MAJOR turning point to your success. = = > > http://mass-autopilot-traffic.net
 • Toottecrype 29 Gru 01:13

  Are you as frustrated why your website traffic is low? What if there was simple wordpress seo plugin which can drive your blog.28dni.pl wordpress website traffic from zero to 55000 visitors/month...?? Don't believe see proof here: http://wordpress-seo-plugin.net Google keeps changing it’s algorithm and knocking sites our of prime positions resulting in an immediate drop in sales… …It really gets me frustrated! I’d even moved all my sites across to wordpress (because that’s what google says is the best platform) and the results were only slightly better. That was until I found WP SEO Pressor, it’s a simple plugin you can use to get #1 rankings in search engines and get free laser targeted traffic for your website… …YEP that’s right, I installed it and started to get some incredible results, check them out here: http://wordpress-seo-plugin.net I noticed that your site blog.28dni.pl sits on wordpress and that this could possibly help you out… …all you gotta do is install it and follow the steps you can see how I did it here: http://wordpress-seo-plugin.net Let me know how you go… Regards, Mike
 • agritagraig 06 Gru 20:21

  Want to make up to $2,543 a DAY with ZERO traffic? ... STOP. You need to see this... http://make-easy-money.net It's BRAND NEW, And just about the most "ghetto" money making method I've ever seen... $2,543 a DAY without ANY traffic? No PPC, no PPV, no CPA, no so-called 'push button softwares' scams, no 'loopholes'... Something TOTALLY different. ... A REAL system that's been pulling in over $2,000 a day and $14980/week! Best of all? He's got REAL PROOF. http://make-easy-money.net (You'll even see REAL examples, not *just* his $400k a year clickbank account) Honestly - This has blown me away. It requires no traffic, no investment and absolutely NO experience. And after trying out what the system is... I can confidently say it works, too. Don't miss out on this goldmine - http://make-easy-money.net Talk soon, Susan
 • DicImibeoriem 11 Gru 10:34

  Earn up to $265 within next 12H Answering Simple Surveys Hi blog.28dni.pl admin just wanted to let you know There's an incredible new opportunity that just grabbed my attention! It's almost too good to be true. Big companies are paying people just for giving their opinions! I can't believe this guy and others are cashing out money just for filling out simple surveys read here how they are doing this: http://earn-money-with-surveys.com That's right! I'm not kidding, all you've got to do is complete simple surveys and these companies will pay you fat cash for it and it does not mater form which country you are, they need people from all over world! You've got to see this. http://earn-money-with-surveys.com But the truth is... they're not letting very many people join the program so you've got to hurry! See you there! Jack
 • InconoAluck 25 Lis 06:07

  Hey I just realized that your site blog.28dni.pl website could deal with a massive boost in the search engine rankings… And get massive free, targeted traffic Just with simple wordpress seo plugin - on complete autopilot... See how website after installing this plugin getting 55000 visitors per month.... http://wp-auto-traffic-plugin.com I just noticed your site is on wordpress and though I’d share something with you what helped me to skyrocket my wordpress site traffic… …you see, I’m a website owner like you who builds his sites on wordpress and I found this little plugin that seriously increases your website search engine rankings. You can see proof what #1 rankings it did for me here: http://wp-auto-traffic-plugin.com You’ll see on the page above that I’ve used the plugin to get some pretty impressive search engine rankings, rankings which I’m sure you could get for your blog.28dni.pl wesbite So check out the plugin now and let me know how it goes http://wp-auto-traffic-plugin.com Regards, Christine
 • backlink service 12 Lis 23:04

  Best backlinks and website traffic service - we post your custom post up to 100'000 forums worldwide. Price starting just from $29 Your blog.28dni.pl website will get thousands of visitors/day using amazing backlink service available. See proof how website traffic increased from 400 to 4000 visitors/day and how your website can get same results - http://get-more-web-traffic.net We can post your marketing message up to 100’000 forums worldwide, so your site get insane amount of backlinks and as a result your web page will be ranked #1 positions in search engines and your website will get great amount of free, targeted web traffic from search engines in shortest time. Most affordable and most powerful service for web traffic and backlinks in the world! Are you ready to for massive traffic flood to your site? If yes then Order now: http://get-more-web-traffic.net
 • omineepayoxia 17 Lis 12:12

  After getting more than 10000 visitors/day to my website I thought your blog.28dni.pl website also need unstoppable flow of traffic... Use this BRAND NEW software and get all the traffic for your website you will ever need ... = = > > http://mass-autopilot-traffic.com In testing phase it generated 867,981 visitors and $540,340. Then another $86,299.13 in 90 days to be exact. That's $958.88 a day!! And all it took was 10 minutes to set up and run. But how does it work?? You just configure the system, click the mouse button a few times, activate the software, copy and paste a few links and you're done!! Click the link BELOW as you're about to witness a software that could be a MAJOR turning point to your success. = = > > http://mass-autopilot-traffic.com
 • proommeloms 09 Lis 04:48

  What if there was a way to get thousands of visitors a day to your blog.28dni.pl website and make $144,000 in one month with: * No prior experience * No SEO or tech experience * No selling or cold calling * No substantial investments in advertising or marketing Sounds crazy, but it's true, and here's proof: http://massive-fb-traffic.com I don't know how long this system is going to be up, but you owe it to yourself to check it out... http://massive-fb-traffic.com It will just take a minute, and it could change your life for the better! http://massive-fb-traffic.com Best Regards, Chris
 • famduenue 03 Lis 02:25

  Would you like to discover the secret how I’ve achieved multiple number 1 ranking positions for my wordpress website with simple seo plugin without being affected by any Google Updates? And how you can get same results for your blog.28dni.pl wordpress site and finally start to get tons of laser targeted traffic from search engines and get lot more sales... I’ve set up a webpage where you can see my results (they’re impressive) and discover how I did it all here: http://best-wp-seo-plugin.com Now it’s important to note it’s got nothing to do with directories or article marketing or link building. It’s just a simple plugin I used on my site, one which you can use on your blog.28dni.pl website to help boost your rankings as well. Find out more here: http://best-wp-seo-plugin.com
 • mass traffic 15 Paź 21:46

  Best backlinks and website traffic service - we publish your marketing post up to 100'000 forums worldwide. Price starting only from $29 Your blog.28dni.pl website will get thousands of visitors/day using amazing backlink blast available. See proof how website traffic increased from 400 to 4000 visitors/day and how your website can get same results - http://targeted-web-traffic.org We can post your custom post up to 100’000 forums worldwide, so your site get thousands of backlinks and as a result your web page will be ranked #1 positions in search engines and your website will get incredible amount of free, targeted online web traffic from search engines in shortest time. Most affordable and most powerful service for web traffic and backlinks in the world! Are you ready to for massive traffic flood to your site? If yes then Order now: http://targeted-web-traffic.org
 • Dencreltlit 08 Paź 00:09

  … Unbelievable , but I just found software which can do all hard work promoting your blog.28dni.pl website on complete autopilot - building backlinks and getting your website on top of Google and other search engines 1st pages, so your site finally can get laser targeted qualified traffic, and so you can get lot more visitors for your website. YEP, that’s right, there’s this little known website which shows you how to get to the top 10 of Google and other search engines guaranteed. I used it and in just 7 days… …Well check out the incredible results for yourself - http://magic-traffic-booster.com I’m not trying to be rude here, but I believe when you find something that finally works you should share it… …so that’s what I’m doing today, sharing it with you: http://magic-traffic-booster.com Take care - your friend Chris
 • Kayapyenharce 26 Wrz 06:23

  If you want to make $20-$50/hour and up to $3500/month of your time working at home part-time then this is the most important message you’re ever going to read... It may sound hard to believe, but it's true. There are thousands of companies out there who are willing to pay for your opinions regarding their products. This is an important part of product research, and they rely on people just like you for your honest opinion! Imagine getting paid for doing things like: - Trying out new menu items from popular restaurants - Take short surveys about new cars that are coming out soon - Give your opinion about new clothing and shoe designs But here's a problem, it's very hard to find out best survey site and you probably can waste too much time, but I just stumbled up website http://money-surveys.net where this guy Jack revealed his secret source where he registered and taking surveys in his free time and earning $265 within 12h and $1440 just within 2 weeks Click Here To read this amazing story : http://money-surveys.net
 • escasttep 03 Paź 11:16

  Are you as frustrated why your website traffic is low? What if there was simple wordpress seo plugin which can drive your blog.28dni.pl wordpress website traffic from zero to 55000 visitors/month...?? Don't believe see proof here: http://wp-seo-pressor.com Google keeps changing it’s algorithm and knocking sites our of prime positions resulting in an immediate drop in sales… …It really gets me frustrated! I’d even moved all my sites across to wordpress (because that’s what google says is the best platform) and the results were only slightly better. That was until I found WP SEO Pressor, it’s a simple plugin you can use to get #1 rankings in search engines and get free laser targeted traffic for your website… …YEP that’s right, I installed it and started to get some incredible results, check them out here: http://wp-seo-pressor.com I noticed that your site blog.28dni.pl sits on wordpress and that this could possibly help you out… …all you gotta do is install it and follow the steps you can see how I did it here: http://wp-seo-pressor.com Let me know how you go… Regards, Kevin
 • backlinks 22 Wrz 18:01

  Best backlinks and website traffic service - we post your marketing post up to 100'000 forums worldwide. Price starting only from $29 Your blog.28dni.pl website will get incredible web traffic using best backlink service today. We can post your marketing message up to 100’000 forums around the web, so your site get insane amount of backlinks and as a result your web page will be ranked #1 positions in search engines and your website will get incredible amount of free, targeted web traffic from search engines in shortest time. Most affordable and most powerful service for web traffic and backlinks in the world! Are you ready to for massive traffic flood to your site? If yes then Order now: http://mass-backlinks.com
 • Appestytope 14 Wrz 17:06

  After getting more than 10000 visitors/day to my website I thought your blog.28dni.pl website also need unstoppable flow of traffic... Use this BRAND NEW software and get all the traffic for your website you will ever need ... = = > > http://auto-massive-traffic.net In testing phase it generated 867,981 visitors and $540,340. Then another $86,299.13 in 90 days to be exact. That's $958.88 a day!! And all it took was 10 minutes to set up and run. But how does it work?? You just configure the system, click the mouse button a few times, activate the software, copy and paste a few links and you're done!! Click the link BELOW as you're about to witness a software that could be a MAJOR turning point to your success. = = > > http://auto-massive-traffic.net
 • biaxfadaNic 27 Sie 19:38

  What if there was a way to get thousands of visitors/day to your blog.28dni.pl website and make $144,000 in one month with: * No prior experience * No SEO or tech experience * No selling or cold calling * No substantial investments in advertising or marketing Sounds crazy, but it's true, and here's proof: http://mass-fb-traffic.com I don't know how long this system is going to be up, but you owe it to yourself to check it out... http://mass-fb-traffic.com It will just take a minute, and it could change your life for the better! http://mass-fb-traffic.com Best Regards, Brad
 • hefalumpik 23 Sie 18:45

  U mnie właśnie trwa ból owulacyjny, rozpoczął się delikatnym kłuciem lewego jajnika z rana, a ok 16 rozkręcił się w narastający ból jajnika, podbrzusza, krzyża, pośladków, krocza. I tak narastał będzie jeszcze w ciągu nocy, by jutro odpuścić. W zeszłym cyklu bolał prawy jajnik i okolica i ból trwał ok 12h, najpierw stopniowo narastał, potem napieprzało, a potem stopniowo słabnął. Następnego dnia miałam skok temp. Zobaczymy czy jutro będzie skok.
 • backlinks 13 Sie 19:50

  Need more traffic? See this crazy web traffic service that can send thousands of targeted visitors from search engines to your blog.28dni.pl website automatically! You’ve probably already know that creating great content is only half the battle when it comes to running a successful website. The second half of the equation is DRIVING TRAFFIC! With this service, you can forget about the tedious process of driving traffic because they do everything for you so you can focus on more important things, like dealing with the flood of traffic to your site! So here's how it works: Promotional post about your site is posted on up to 100'000 other websites on internet, that way creating backlinks to your site from other sites, when search engines index these backlinks your website is noticed as extremely popular so search engines have no choice, but to skyrocket your site on first page for your site targeted keywords, so your customers can easy find your website and visit your site. And that’s not all! this service is SUPER AFFORDABLE and will direct thousands of new visitors to your site in just days, GUARANTEED! You can check it out here: http://xrumer-services.org Best, Alex
 • Cropyicadiary 14 Sie 01:15

  Make up to $265 within next 12 hours completing Simple Surveys Hi blog.28dni.pl admin just wanted to let you know There's an incredible new opportunity that just grabbed my attention! It's almost too good to be true. Big companies are paying people just like you, for giving their opinions! I can't believe this guy and others are cashing out lot of money just for filling out simple surveys read here how they are doing this: http://get-money-for-surveys.net That's right! I'm not joking, all you've got to do is complete simple surveys and these companies will pay you fat cash for it and it does not mater form which country you are, they need people from all over world! You've got to see this. http://get-money-for-surveys.net But the truth is... they're not letting very many people join the program so you've got to hurry! See you there! Brian
 • Appestytope 07 Sie 23:47

  After getting more than 10000 visitors/day to my website I thought your blog.28dni.pl website also need unstoppable flow of traffic... Use this BRAND NEW software and get all the traffic for your website you will ever need ... = = > > http://massive-traffic-to-your-site.com In testing phase it generated 867,981 visitors and $540,340. Then another $86,299.13 in 90 days to be exact. That's $958.88 a day!! And all it took was 10 minutes to set up and run. But how does it work?? You just configure the system, click the mouse button a few times, activate the software, copy and paste a few links and you're done!! Click the link BELOW as you're about to witness a software that could be a MAJOR turning point to your success. = = > > http://massive-traffic-to-your-site.com
 • NeonseMor 30 Lip 23:58

  Make $1,000's Weekly with a Health Internet Business of Your Very Own Now get a complete fully-operational "Health eBiz" in a box! This amazing site: * Closes sales automatically for you! * Has a complete electronic sales manager that makes all upsells for you! * Collects subscribers and leads automatically! * Contains a complete "health e-Mall!" * Contains up to 90 additional income streams! * Contains several powerful videos! Has a "live" spokesmodel that walks out onto your visitors' screens and closes up to 396% MORE sales for you! Includes complete professional set-up by Expert Web Development & Programming Team! This NEW "Health Biz In a Box" complete and fully-operational website allows you to make all the cash you want from a fully-operational automatic cash-generating web business! Read how it works here: => http://www.home-businessreviews.com/Turnkey-Affiliate-Websites.html But rumor has it there may be a ceiling on the number of these Internet "health-biz" sites being given out in order to avoid everyone having one and risking market saturation. Join the ranks of these people above and read how it works by going to: => http://www.home-businessreviews.com/Turnkey-Affiliate-Websites.html
 • NottHully 25 Lip 23:38

  I Found a Lottery System with up to a 98% winning rate! What's stopping you from winning the lottery right now? http://how-to-win-a-lottery.net If you're like me, and most other lotto or lottery players, you probably believe that the odds are stacked against you. What if I showed you a little-known system I've found that will change your thinking - a simple system which has broken all winning records for the last 20 years: - Where many players get up to a 98% winning rate... that's a prize in almost every game they play. - That has hundreds of winning testimonials on their website. - Where ordinary people same like you have won $500'000 and even $3'000'000. - Where even if millions of others play, they'll never be competition for you. And it gets better... This system is unique. The way it works is different to every other lottery system on the planet. That's why it's so successful, because it uses a secret loophole which generates wins like crazy. Find out this loophale and start winning now: http://how-to-win-a-lottery.net
 • proommeloms 08 Lip 23:00

  What if there was a way to get thousands of visitors a day to your blog.28dni.pl website and make $119,000 in one month with: * No prior experience * No SEO or tech experience * No selling or cold calling * No substantial investments in advertising or marketing Sounds crazy, but it's true, and here's proof: http://hyper-fb-traffic.net I don't know how long this system is going to be up, but you owe it to yourself to check it out... http://hyper-fb-traffic.net It will just take a minute, and it could change your life for the better! http://hyper-fb-traffic.net Best Regards, Mike
 • make money for online surveys 04 Lip 21:54

  If you want to make $20-$50/hour and up to $3500/month of your time working at home part-time then this is the most important message you’re ever going to read... It may sound hard to believe, but it's true. There are thousands of companies out there who are willing to pay for your opinions regarding their products. This is an important part of product research, and they rely on people just like you for your honest opinion! Imagine getting paid for doing things like: - Trying out new menu items from popular restaurants - Take short surveys about new cars that are coming out soon - Give your opinion about new clothing and shoe designs But here's a problem, it's very hard to find out best survey site and you probably can waste too much time but I just stumbled up website http://get-surveys-for-money.com where this guy Jack revealed his secret source where he registered and taking surveys in his free time and earning $265 within 12h and $1440 just within 2 weeks Click Here To read this amazing story : http://get-surveys-for-money.com
 • wctivxftqgf 21 Maj 03:25

  1zzQjT hsofstdbwbtd, [url=http://vqajnogradzh.com/]vqajnogradzh[/url], [link=http://zjyvyiaywbdm.com/]zjyvyiaywbdm[/link], http://joxpniknpnjr.com/

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się