Planowanie i przygotowanie się do poczęcia

28dni bazujące na naturalnych metodach rozpoznawania płodności, pozwala kobiecie zrozumieć fizyczne sygnały jej ciała mówiące jej, kiedy jest najlepszy czas do poczęcia dziecka. Kiedy już zrozumie te informacje, ona i jej partner mogą ich używać zgodnie z ich intencjami co do planowania własnej rodziny.

Możliwe jest to przez:

  • wyznaczanie okresów płodności i niepłodności w cyklu miesiączkowym – także w stanach zmniejszonej płodności. Trzeba jednak pamiętać, że współżycie celowe w okresie płodnym w jednym cyklu daje tylko około 40 % planowanych poczęć.
  • potwierdzenie poczęcia dziecka już w 21 dniu jego życia.
  • określanie terminu porodu szczególnie ważne w przypadku nieregularnych cykli.

Celem nowoczesnych metod obserwacji organizmu jest wyznaczenie każdorazowo okresu płodnego kobiety. Nie jest celem oznaczanie momentu jajeczkowania (owulacji), choć nowoczesne metody laboratoryjne pozwalają na wyznaczenie tego momentu.

Nie wolno zapominać, że o długości okresu płodności partnera decyduje przede wszystkim żywotność jego plemników w śluzie płodnym kobiety, znana tylko statystycznie i niemożliwa do wyznaczenia w konkretnym cyklu miesiączkowym kobiety. Pełna wiedza o momencie owulacji i długości życia komórki jajowej wydaje się więc mało użyteczna.


Czytaj również: