Kto jest on-line:
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

MrsCreme: Żabka zazdroszczę! Bo ja mam 15 tc a brzuch tak boli że nic normalnego niemal robić nie mog ...

 

gosik88j: Zabka ślicznie wyglądasz piękny brzuszek A może to cisza przed burza jak się to mówi ...

 

dagus84: Dobra jesteś Marion, że tyle badań robisz. Ja nic nie robię. ...

 

MrsHyde: [quote=Amazonka">Nada się na wyjazdy, wakacje?[/quote"> nie, no, nie ma szans... ty ...

 

Amazonka: To pytanie do endokrynologa, a nie eksperta od rozpoznawania płodności. ...

 

Amazonka: Myślisz, że starczy do końca wózkowania? Nada się na wyjazdy, wakacje? ...

 

Amazonka: Na YT najwięcej info jest o tym, jak dobrze sobie radzą. ...

 

jakaka: Srebrzynka dokladnie, ja tez dlugo sie zastanawialam a naprwde mloda nie jestem, plus maz jakos ...

 

marion: Mam wynik Fryderyka Zonuliny (w kale) - 32,16 ng/ml (norma Oznaczono prawidłowe stężenie zon ...

 

Żabka221: U mnie kryzys , nic się nie dzieje .Samopoczucie niezbyt. Jutro przypada termin z U ...

 

gosik88j: U mnie narazie cały czas miednicowo zobaczymy 31 czy się obrucila czy dalej uparcie w jednej ...

 

_Asiula: Srebrzynka to chyba tak zawsze jest, człowiek szuka idealnego momentu, a on nie nadchodzi nigd ...

 

Srebrzynka: Ja teraz myślę, że zbyt długo się zastanawiałam:/ czasu nie cofne ale wierzę, że się u ...

 

dżasti: Ja też pyta ie co do tornistrow/plecaków. Jeżeli nie tornister (patrzyłam na te hama) to ja ...

 

dżasti: Cześć Dziewczyny. Dawno nie zaglądałam ale jestem, jestem. Mała się wierci , najbardziej ...

 
 

Dlaczego warto stosować FAM? 27 Wrz 17:20

 

Ten tekst dedykuję wszystkim początkującym Samoobserwatorkom! ;-)

Do metod rozpoznawania płodności (FAM) przypięto łatkę sposobu kontrolowania poczęć. Mówi się często: naturalne planowanie rodziny, naturalne metody planowania poczęć, czasami też – naturalna antykoncepcja. Wszystkie te określenia są częściowo trafne (w końcu FAM służą również do zapobiegania ciąży) a częściowo chybione. Metody rozpoznawania płodności same w sobie służą... do rozpoznawania płodności, a szerzej – do przyglądania się temu, jak funkcjonuje organizm kobiety. Praktycznych zastosowań FAM może być bardzo, bardzo wiele! Oto kilka z nich.

 • Świadomość własnego ciała. Kobiety, które prowadzą samoobserwację cyklu wiedzą, w której fazie obecnie się znajdują. Dzięki temu są w stanie oszacować termin najbliższej miesiączki lub przewidzieć jej odroczenie. Nihil novi? A jednak. Nawet kobieta, która ma skrajnie nieregularne cykle, może dokonywać takich prognoz. Dzięki samoobserwacji. Jak to? Ostatnia faza cyklu – faza lutealna (progesteronowa, poowulacyjna, wyższych temperatur, poPEAKowa) – jest stała i u każdej kobiety powinna mieć około 13 dni (+/- 4 dni). Rozpoczęcie tej fazy jest równoznaczne z tym, że za około 2 tygodnie pojawi się miesiączka. Kobieta, która dobrze zna swój organizm, na podstawie długości fazy śluzowej może ocenić, kiedy cykl wejdzie w fazę lutealną. Może też stwierdzić, że płodność w danym cyklu jeszcze się nie pojawiła, a zatem jeszcze przez co najmniej 3 tygodnie (ok. 1 dla fazy płodnej i 2 dla fazy lutealnej) nowy się nie rozpocznie.
 • Diagnostyka zaburzeń. Nieprawidłowości cyklu, takie jak wielokrotny szczyt śluzu czy skrócona faza lutealna, rozpozna nawet zupełnie początkująca samoobserwatorka. Ważne jest, by od razu reagować na niepokojące symptomy i – jeżeli pojawiają się często – konsultować je z lekarzem. Jak to? Każda kobieta jest inna, jednak ogólne prawidłowości cyklu są wspólne dla nas wszystkich. Nieważne, kiedy pojawia się u Ciebie owulacja – to zależy od Twojej urody. Ważne jest natomiast, czy procesy poprzedzające ją (dni ze śluzem dobrej jakości) i te, które następują po niej (podwyższenie temperatury) przebiegają odpowiednio.
 • Profilaktyka. Metody rozpoznawania płodności kształtują postawy prozdrowotne. Kobieta, która zauważa, że nieprawidłowa dieta przyczynia się do rozregulowania jej cykli, jest bardziej zmotywowana do prawidłowego odżywiania się. Przykładów jest znacznie więcej. Stosowanie FAM motywuje do działania na rzecz poprawy jakości zdrowia: podjęcia aktywności ruchowej, ograniczenia używek, eliminowania stresu i tak dalej. A to dlatego, że wiele czynników „odbija się na wykresie”: te niekorzystne go rozchwiewają, a korzystne – porządkują.
 • Zapobieganie ciąży. Rozpoznawanie płodności można wykorzystać – a jakże! – jako metodę kontrolowania poczęć. Stosowanie tzw. selektywnego współżycia (czyli współżycia tylko w okresach niepłodnych) jest jedną z najbardziej skutecznych metod. Wskaźnik Pearla (PI)* dla metody Rötzera wynosi od <0,1 do 0,9, a dla modelu Creightona – 0,5. Metody rozpoznawania płodności mogą przydać się także wtedy, gdy stosuje się antykoncepcję niehormonalną; dzięki nim można ograniczyć używanie środków barierowych wyłącznie do okresów płodnych. Ten sposób jest nieco bardziej zawodny ze względu na zawodność antykoncepcji mechanicznej i chemicznej (czyli prezerwatyw, globulek plemnikobójczych itp.). Trudno o jednoznaczne statystyki, jako że różne rodzaje środków barierowych mają różną skuteczność.
 • Świadomie i na bieżąco: starania, ciąża, poród. Dzięki wiedzy o płodności można zwiększyć skuteczność starań, odnajdując najbardziej płodne dni cyklu. W sytuacji licznych niepowodzeń samoobserwacja ułatwia diagnozowanie i leczenie problemów z płodnością. FAM są również niezawodne jeśli chodzi o wczesne wykrywanie ciąży (codzienny pomiar temperatury) i wyznaczanie terminu porodu.

A co Was skłoniło do podjęcia samoobserwacji? Podzielcie się swoimi motywacjami!

Jest to pierwszy artykuł na łamach 28dni popełniony przez naszą nową redaktor Doro:

Cynosia poprosiła mnie o przejęcie jej obowiązków związanych z redakcją bloga. Proszę Was o wyrozumiałość – jest to dla mnie nie lada wyzwanie. Mam jednak nadzieję, że mu podołam. Zapraszam do czytania, komentowania i dyskutowania! Pozdrawiam serdecznie Doro

* Wskaźnik (indeks) Pearla to liczba niezaplanowanych ciąż w ciągu roku u 100 par stosujących wybraną metodę. Zdjęcia pochodzą ze strony: www.freedigitalphotos.net

 
Komentarze
 • misia-ludek 27 Wrz 18:50

  Ciekawy artykuł:-) Mnie właśnie skłoniła chęć poznania własnego organizmu. Nigdy nie stosowałam antykoncepcji hormonalnej i nie zamierzam, stąd chęć rozpoznawania własnej płodności i świadome odkładanie bądź poczęcie potomka:-) Zdaję sobie sprawę, że współżycie w dni płodne to świadome ryzyko i to ode mnie zależy czy zaryzykuję. Już w szkole średniej interesowałam się samoobserwacją, ale tak naprawdę zaczęłam ją stosować w 2008 r kiedy to pragnęliśmy z mężem powiększyć rodzinę. Od tego czasu udało mi się bez problemu począć moje planowane Skarby i skutecznie odłożyć poczęcie kolejnego Skarba do odpowiedniego momentu w życiu:-)
 • mama77 28 Wrz 11:36

  Mnie również skłoniła chęć poznania swojego organizmu i lepszego traktowania swojego ciała. Stosowałam antykoncepcję hormonalną przez kilkanaście lat z przerwami na ciąże i stwierdziłam, że najwyższy czas z tym skończyć i bardziej zadbać o siebie. Samoobserwacja daje mi dużo satysfakcji i poczucie, że działam w zgodzie z naturą i swoimi przekonaniami.
 • agn03 28 Wrz 18:04

  U mnie podobnie. Chęć życia w zgodzie z naturą i przekonaniami. Ale początki... ani łatwe, ani przyjemne. Stresujące. (8 zaobserwowanych cykli).
 • JOZKA123 23 Kwi 21:03

  HMMM JA DOPIERO ZA CZYNAM .... SLUB W PAZDZIERNIKU ,,,,PIERWSZA WIZYTA W PORADNI WCZERWCU ...
 • maya380 28 Sie 00:23

  a to ciekawe :O

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się