Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

salinos: Kciuki za Was dziewczyny! ...

 

tylkonadzis: Nie znam ich sytuacji finansowej, ale raczej dobrze sie im powodzi, bo ostatnio robili remont. ...

 

ruda03: Tylkonadzis...A babcia ma ciężką sytuację finansową i nie stać ja żywić wnuka przez dw ...

 

Żabka221: Natalia o której wizyta ? Pict ja też uwielbiam podglądanie :wink: te ostatnie usg by ...

 

Ewasmerf: https://www.crazynauka.pl/kontrola-szczepionek-kto-za-tym-stoi-i-jak-to-sie-robi/ ...

 

Żabka221: karolciat przemywałam samą wodą i smarujemy linomagiem,maścią z Wit.A i Clotrimazolum i n ...

 

tylkonadzis: Mozna przekonac jakos partnera, ktory jest bardzo anty zwierzakowy? Ale to bardzo bardzo. Zrazi ...

 

tylkonadzis: Podpowiedzcie, Olek pojechal na okres swiatecznonoworoczny do swojego taty, z racji tego, ze wy ...

 

marion: Niedługo będą oficjalne statystyki za 2018 rok - ogólnopolskie i z podziałem na województ ...

 

Klementynaaa: Ja mam JRT. Nie szczeka bo nie pozwoliłam mu się rozszczekac. Bardzo mądry. Ale bardzo potrz ...

 

anairda1986: Od zeszłego roku do pielęgnacji pępka zaleca się tzw "suchą pielęgnację". Czyli przemywa ...

 

karolciat: No cóż- to widać kilka postów wyraziło to, co ja czułam kiedy mnie profilaktycznie odkaż ...

 

elfika: [quote=TEORKA">JRT mamy kilka na osiedlu i wszyscy zachwyceni. Bardzo inteligentne, jedne z ...

 

TEORKA: Ale posokowce duże, mój chrześnik miał kiedys. Poza tym to gończe, łowne psy. Z ...

 

pictbridge6: Trzymamy :-) Ja teraz mam wizytę dopiero 22 lutego ale usg mam trochę wcześniej bo na ...

 
 

Dlaczego warto stosować FAM? 27 Wrz 17:20

 

Ten tekst dedykuję wszystkim początkującym Samoobserwatorkom! ;-)

Do metod rozpoznawania płodności (FAM) przypięto łatkę sposobu kontrolowania poczęć. Mówi się często: naturalne planowanie rodziny, naturalne metody planowania poczęć, czasami też – naturalna antykoncepcja. Wszystkie te określenia są częściowo trafne (w końcu FAM służą również do zapobiegania ciąży) a częściowo chybione. Metody rozpoznawania płodności same w sobie służą... do rozpoznawania płodności, a szerzej – do przyglądania się temu, jak funkcjonuje organizm kobiety. Praktycznych zastosowań FAM może być bardzo, bardzo wiele! Oto kilka z nich.

 • Świadomość własnego ciała. Kobiety, które prowadzą samoobserwację cyklu wiedzą, w której fazie obecnie się znajdują. Dzięki temu są w stanie oszacować termin najbliższej miesiączki lub przewidzieć jej odroczenie. Nihil novi? A jednak. Nawet kobieta, która ma skrajnie nieregularne cykle, może dokonywać takich prognoz. Dzięki samoobserwacji. Jak to? Ostatnia faza cyklu – faza lutealna (progesteronowa, poowulacyjna, wyższych temperatur, poPEAKowa) – jest stała i u każdej kobiety powinna mieć około 13 dni (+/- 4 dni). Rozpoczęcie tej fazy jest równoznaczne z tym, że za około 2 tygodnie pojawi się miesiączka. Kobieta, która dobrze zna swój organizm, na podstawie długości fazy śluzowej może ocenić, kiedy cykl wejdzie w fazę lutealną. Może też stwierdzić, że płodność w danym cyklu jeszcze się nie pojawiła, a zatem jeszcze przez co najmniej 3 tygodnie (ok. 1 dla fazy płodnej i 2 dla fazy lutealnej) nowy się nie rozpocznie.
 • Diagnostyka zaburzeń. Nieprawidłowości cyklu, takie jak wielokrotny szczyt śluzu czy skrócona faza lutealna, rozpozna nawet zupełnie początkująca samoobserwatorka. Ważne jest, by od razu reagować na niepokojące symptomy i – jeżeli pojawiają się często – konsultować je z lekarzem. Jak to? Każda kobieta jest inna, jednak ogólne prawidłowości cyklu są wspólne dla nas wszystkich. Nieważne, kiedy pojawia się u Ciebie owulacja – to zależy od Twojej urody. Ważne jest natomiast, czy procesy poprzedzające ją (dni ze śluzem dobrej jakości) i te, które następują po niej (podwyższenie temperatury) przebiegają odpowiednio.
 • Profilaktyka. Metody rozpoznawania płodności kształtują postawy prozdrowotne. Kobieta, która zauważa, że nieprawidłowa dieta przyczynia się do rozregulowania jej cykli, jest bardziej zmotywowana do prawidłowego odżywiania się. Przykładów jest znacznie więcej. Stosowanie FAM motywuje do działania na rzecz poprawy jakości zdrowia: podjęcia aktywności ruchowej, ograniczenia używek, eliminowania stresu i tak dalej. A to dlatego, że wiele czynników „odbija się na wykresie”: te niekorzystne go rozchwiewają, a korzystne – porządkują.
 • Zapobieganie ciąży. Rozpoznawanie płodności można wykorzystać – a jakże! – jako metodę kontrolowania poczęć. Stosowanie tzw. selektywnego współżycia (czyli współżycia tylko w okresach niepłodnych) jest jedną z najbardziej skutecznych metod. Wskaźnik Pearla (PI)* dla metody Rötzera wynosi od <0,1 do 0,9, a dla modelu Creightona – 0,5. Metody rozpoznawania płodności mogą przydać się także wtedy, gdy stosuje się antykoncepcję niehormonalną; dzięki nim można ograniczyć używanie środków barierowych wyłącznie do okresów płodnych. Ten sposób jest nieco bardziej zawodny ze względu na zawodność antykoncepcji mechanicznej i chemicznej (czyli prezerwatyw, globulek plemnikobójczych itp.). Trudno o jednoznaczne statystyki, jako że różne rodzaje środków barierowych mają różną skuteczność.
 • Świadomie i na bieżąco: starania, ciąża, poród. Dzięki wiedzy o płodności można zwiększyć skuteczność starań, odnajdując najbardziej płodne dni cyklu. W sytuacji licznych niepowodzeń samoobserwacja ułatwia diagnozowanie i leczenie problemów z płodnością. FAM są również niezawodne jeśli chodzi o wczesne wykrywanie ciąży (codzienny pomiar temperatury) i wyznaczanie terminu porodu.

A co Was skłoniło do podjęcia samoobserwacji? Podzielcie się swoimi motywacjami!

Jest to pierwszy artykuł na łamach 28dni popełniony przez naszą nową redaktor Doro:

Cynosia poprosiła mnie o przejęcie jej obowiązków związanych z redakcją bloga. Proszę Was o wyrozumiałość – jest to dla mnie nie lada wyzwanie. Mam jednak nadzieję, że mu podołam. Zapraszam do czytania, komentowania i dyskutowania! Pozdrawiam serdecznie Doro

* Wskaźnik (indeks) Pearla to liczba niezaplanowanych ciąż w ciągu roku u 100 par stosujących wybraną metodę. Zdjęcia pochodzą ze strony: www.freedigitalphotos.net

 
Komentarze
 • misia-ludek 27 Wrz 18:50

  Ciekawy artykuł:-) Mnie właśnie skłoniła chęć poznania własnego organizmu. Nigdy nie stosowałam antykoncepcji hormonalnej i nie zamierzam, stąd chęć rozpoznawania własnej płodności i świadome odkładanie bądź poczęcie potomka:-) Zdaję sobie sprawę, że współżycie w dni płodne to świadome ryzyko i to ode mnie zależy czy zaryzykuję. Już w szkole średniej interesowałam się samoobserwacją, ale tak naprawdę zaczęłam ją stosować w 2008 r kiedy to pragnęliśmy z mężem powiększyć rodzinę. Od tego czasu udało mi się bez problemu począć moje planowane Skarby i skutecznie odłożyć poczęcie kolejnego Skarba do odpowiedniego momentu w życiu:-)
 • mama77 28 Wrz 11:36

  Mnie również skłoniła chęć poznania swojego organizmu i lepszego traktowania swojego ciała. Stosowałam antykoncepcję hormonalną przez kilkanaście lat z przerwami na ciąże i stwierdziłam, że najwyższy czas z tym skończyć i bardziej zadbać o siebie. Samoobserwacja daje mi dużo satysfakcji i poczucie, że działam w zgodzie z naturą i swoimi przekonaniami.
 • agn03 28 Wrz 18:04

  U mnie podobnie. Chęć życia w zgodzie z naturą i przekonaniami. Ale początki... ani łatwe, ani przyjemne. Stresujące. (8 zaobserwowanych cykli).
 • JOZKA123 23 Kwi 21:03

  HMMM JA DOPIERO ZA CZYNAM .... SLUB W PAZDZIERNIKU ,,,,PIERWSZA WIZYTA W PORADNI WCZERWCU ...
 • maya380 28 Sie 00:23

  a to ciekawe :O

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się