Artykuły eksperckie
Szybka pomoc!
Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.
Amazonka: Czy są jeszcze jacyś eksperci? ...
Amazonka: Doradczyni laktacyjna jest potrzebna raczej po porodzie, bo przebieg karmienia jest nieprzewidy ...
MagdalenaL88: Ja nie jestem po 40stce, ale przed akurat. Mam natomiast kuzynkę, która ma 44 lata i będzie ...
MagdalenaL88: Mi pomaga ibum zdecydowanie albo ketonal ;) ...
Amazonka: Naprawdę bawisz się w amulety? ...
merlenke: Cześć, u mnie sprawdza się dokładne nawilżenie przed snem, najlepiej balsamem lub maścią ...
KarpatkaST: Czy stosujecie jakieś specjalne rytuały pielęgnacyjne na noc przy AZS? Staram się wymyśli ...
Smuga: Ja miałam nawracające zapalenia dróg moczowych. Koszmar nie z tej ziemi. Ph zaburzało ...
KarpatkaST: My nic nie planowaliśmy, ale rozmawialiśmy przed porodem o tym czego się obawiamy i żeby na ...
merlenke: Jak sie zmienił wasz związek odkąd jest maluch? Co robiliscie z partnerem aby dalej dba ...
KarpatkaST: Najprościej i praktycznie. Polecam lozeczko. Obok komoda malm z Ikei 6 szuflad wysok ...
rozmal: Mały pokój dla dziecka jak go zrobić meble itd? ...
rozmal: W zeszłym roku robiłam 6. urodziny. Córka zaprosiła całą klasę, bo to była zerówka. By ...
pajiliw308: Zanim wyruszysz do sklepu, sporządź listę rzeczy, które naprawdę potrzebujesz. Unikniesz d ...
merlenke: U mnie byl już starszy pies, a konkretnie suczka, która całe życie wyganiała koty z ogród ...
Witajcie dziewczyny, po prawie 1,5 roku przerwy wracam do blogowania :) Część z Was pewnie pamięta mnie i moje wpisy sprzed 2011 roku. Te, które nie miały okazji wtedy mnie poznać, zapraszam na mój profil ekspercki lub prywatny, gdzie możecie dowiedzieć się o mnie więcej.
Metody rozpoznawania płodności są moją pasją od dnia, w którym rozpoczęłam samoobserwację. Już od 5 lat szukam odpowiedzi na pytanie, co zrobić, by świadomość własnej płodności była - jak w tytule tego wpisu – trendy, sexy i cool. Przez cały ten czas mam głębokie przekonanie, że mimo pewnych trudności związanych z promocją samoobserwacji, trzeba walczyć o miejsce dla MRP nie tylko wśród nowoczesnych metod regulacji poczęć, lecz także – a może przede wszystkim – w medycynie. Uważam, że powszechna niechęć do MRP wynika z przekonania, że służą one tylko jako „naturalna antykoncepcja” – nie dość że trudna w stosowaniu, to jeszcze mało skuteczna. Dlatego sądzę, że porównywanie MRP do antykoncepcji jest nietrafionym pomysłem. Za to myślę, że najważniejsze jest przekazywanie wiedzy o tym, czym są MRP oraz do czego można je wykorzystać.
Wychodząc z tego przekonania, wraz z koleżankami postanowiłyśmy założyć stowarzyszenie, którego celem będzie promowanie metod rozpoznawania płodności. Przede wszystkim zdecydowałyśmy, że będziemy używać angielskiej nazwy MRP, czyli FAM – Fertility Awareness Methods. Po pierwsze dlatego, że podoba nam się brzmienie i konotacje tego skrótowca; od niego właśnie utworzyłyśmy nazwę organizacji – FAMA . Po drugie dlatego, że polskie akronimy MRP i NPR (Naturalne Planowanie Rodziny) są do siebie zbyt podobne, a nam zależy na tym, by tych dwóch nazw nie mylić (uważamy, że NPR to tylko jedno z wielu zastosowań FAM). Po trzecie dlatego, że ‘fertility awareness’, czyli świadomość płodności, wydaje nam się kluczowa, a niestety, nie istnieje żaden odpowiednik angielskiego FAM w języku polskim, który równie dobrze ująłby istotę sprawy.
Zatem wraz z FAMĄ promujemy FAM i podkreślamy różnorodność ich zastosowań, począwszy od profilaktyki i diagnostyki chorób ginekologicznych. Żyjemy w czasach, w których bardzo prężnie rozwija się tzw. lifestyle medicine, czyli medycyna stylu życia. Powstała już medycyna żywienia, promuje się aktywność fizyczną i inne zachowania prozdrowotne, które pomagają zapobiegać wielu chorobom serca czy nowotworom. Dążymy do tego, by stosowanie FAM było oczywistym elementem dbania o zdrowie, w tym przypadku – zdrowie prokreacyjne. Chcemy, aby każda kobieta znała to proste narzędzie, dzięki któremu może samodzielnie kontrolować jej cykl, i żeby na wizytach ginekologicznych mogła być świadomą partnerką w rozmowie z lekarzem. Samemu lekarzowi zaś zapis obserwacji cyklu zdecydowanie ułatwia diagnostykę i leczenie. Obecnie zajmują się tym lekarze naprotechnolodzy, ale naszym kolejnym celem jest to, by wszyscy ginekolodzy oraz endokrynolodzy znali i wykorzystywali FAM w swojej praktyce. Utopia? Dziś może tak, ale od czegoś trzeba zacząć! :)
Następne ważne zastosowanie FAM, które nazwałyśmy zarządzaniem płodnością, przedstawiamy jako możliwość wykorzystania wiedzy o swoim cyklu do zapobiegania lub planowania ciąży. Zapobieganie ciąży definiujemy jako przemyślane działanie, którego celem jest niedoprowadzenie do poczęcia. Przy zapobieganiu ciąży można zagospodarować czas płodny na różne sposoby – poprzez rezygnację ze współżycia (mówimy wtedy o selektywnym współżyciu) albo stosowanie antykoncepcji niehormonalnej. Planowanie ciąży przeciwnie – polega na podjęciu współżycia w dniach najwyższej płodności (w sposób świadomy, zaplanowany). Do wyboru do koloru – w zależności od celów indywidualnych. :)
Będąc na tym portalu już tyle czasu – i jako ekspert, i jako użytkowniczka – zdążyłam zauważyć, że motywacje do rozpoczęcia obserwacji są bardzo różne. To Wam i Waszej wspaniałej różnorodności w dużej mierze zawdzięczam swój sposób myślenia o rozpoznawaniu płodności i jego promocji. Jak Wam się podoba nasz pomysł? Myślicie, że jest jakaś szansa sFAMować w ten sposób świat? :)
Pozdrawiam, Cynosia, ekspert 28dni.pl
divette 30 Maj 13:18
jaagusia 30 Maj 14:08
atramp 30 Maj 22:22
Molinezja 29 Maj 19:29
kotyk11 28 Maj 23:29
33towarzyszka_nuworyszka 25 Maj 11:03
Doro 23 Maj 14:30
33towarzyszka_nuworyszka 23 Maj 09:57
Fretka_Flynn 16 Maj 18:09
Fiufiu 15 Maj 13:25
agn03 15 Maj 18:24
Maalgorzata 13 Maj 21:05
Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się
Poprzednie wpisy: