Kto jest on-line:
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

Aniqua1234: Witajcie widzę,że to forum umiera Może mi die uda jakoś reaktywować listę ciężarnych. 1 ...

 

merlenke: Zaczęłam się ogarniać po 35 roku życia z pielęgnacją, a makijażu jako takiego nauczyła ...

 

KarpatkaST: Dom na wsi. Cena dużo niższa niż fajne mieszkania z tarasami w mieście a czas dojazdu do pr ...

 

KarpatkaST: fajne ...

 

KarpatkaST: Hej, pisałam tu kiedyś posta dotyczącego celullitu. Szczorkuje się codziennie wieczorem na ...

 

KarpatkaST: Olejek z Nashi, używam od lat i nie zamienię na nic. A jest tak wydajny, że przy moich gęst ...

 

KarpatkaST: A może sprawdzi się u was "czas dla siebie". Informujesz, że w czasie dla siebie oni za ...

 

jagodalg84: Współczuję :cry: ...

 

merlenke: Jesteś na normalnej diecie tzn.? Opisz szerzej co przez to rozumiesz. I dlaczego nie słu ...

 

KarpatkaST: Chciałabym przejść na dietę białkowo-tluszowa , moje pytanie czy ktoś mógłby mi trochę ...

 

Domisia0407: Siostra jest bardzo chora ,rak 4 stadium , jak z nią rozmawiac?Nie potrafię, tak się boje , ...

 

karolciat: a to możemy już je drukować? nie zauważyłam, żeby się coś naprawiło... ...

 

KarpatkaST: Ubrania: Trendy juz mnie nie interesuja. Chodze w bawelnie, merino i lnie. Praktykuje mini ...

 

Amazonka: Do gina najlepiej zabrać wykresy z 28dni jako uzupełnienie diagnostyki. ...

 

ngL: Dodam do powyższego, że istotne jest przede wszystkim zbadanie poziomu estradiolu między 3 a ...

 
 

FAM i... nastolatki 27 Wrz 17:21

 

Z pewnością każda z Was natknęła się kiedyś – w prasie lub w internecie – na artykuł poświęcony antykoncepcji i zapobieganiu ciąży. W wielu tego rodzaju publikacjach pojawiają się wzmianki o metodach rozpoznawania płodności (pisze się zazwyczaj o tzw. metodach naturalnych). Bardzo często te informacje mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Na szczególną uwagę zasługuje jedna z obiegowych opinii, która brzmi następująco:

A właściwie... Dlaczego nie? Zaraz ktoś odpowie: przecież młode dziewczyny prowadzą nieregularny tryb życia! Część z nich nie zakończyła jeszcze okresu dojrzewania, co uniemożliwi rozpoznawanie płodności. W końcu też – trudno nakłonić nastolatkę do systematycznych obserwacji. Czy aby na pewno? Przyjrzyjmy się faktom i mitom dotyczącym wymienionych problemów.

Mit 1: FAM mogą stosować tylko te kobiety, które prowadzą ustabilizowany tryb życia.

Fakt: Ustabilizowany tryb życia to dość niejasne sformułowanie. Czym tak naprawdę jest ta „stabilizacja”? Brakiem zaburzeń? A może rutyną i powtarzalnością? Nie oszukujmy się – żadna kobieta nie jest w stanie uniknąć czynników zakłócających obserwacje; prowadzenie w pełni unormowanego trybu życia jest w zasadzie niemożliwe – wielu rzeczy, takich jak stres lub choroba, po prostu nie można przewidzieć. Nastolatki nie są narażone na te czynniki bardziej niż starsze od nich kobiety. Młode dziewczyny mają zazwyczaj swoje obowiązki, jednak zwykle jest ich mniej, niż w przypadku kobiety, która ma dzieci i pracuje. Ostatecznie metody rozpoznawania płodności zostały stworzone z myślą o ludziach, nie o cyborgach, i uwzględniają występowanie różnego rodzaju zaburzeń.

Mit 2: W okresie dojrzewania rozpoznawanie płodności jest niemożliwe.

Fakt: Wskaźniki płodności, czyli śluz, temperatura i szyjka macicy na przemiany hormonalne reagują tak samo u nastolatki i u dorosłej kobiety. Oczywiście dziewczyny, które nie zakończyły jeszcze dojrzewania, mogą obserwować przewagę krwawień śródcyklicznych nad menstruacjami (potocznie mówiąc – mają cykle bezowulacyjne). W tej sytuacji nie można w zasadzie wyodrębnić faz płodności (ponieważ płodność pojawia się sporadycznie lub w ogóle jej nie ma), a zatem rzeczywiście trudno o stosowanie FAM, aby zapobiegać ciąży. Wówczas jednak z pewnością na rozpoczynanie współżycia jest za wcześnie. Młode dziewczyny, które mają już cykle w ścisłym rozumieniu tego słowa (mają owulacje, czyli są czasowo płodne) mogą z powodzeniem stosować FAM zarówno w celach diagnostycznych, jak i po to, aby zapobiegać ciąży lub ją planować. Być może to brzmi zaskakująco, ale w naszym gronie są osoby, które z powodzeniem zapobiegały poczęciu lub planowały je jeszcze przed ukończeniem 20. roku życia.

Mit 3: Nastolatki nie potrafią prowadzić systematycznej obserwacji.

Fakt: To niesprawiedliwy stereotyp. Wiele dziewczyn prowadzi regularną samoobserwację. Z moich doświadczeń nauczycielskich ;-) wynika, że często nastolatki wykazują się nie mniejszą sumiennością niż dorosłe kobiety. Wystarczy chcieć!

Po co nastolatkom wiedza o płodności? Bez względu na to, w jakiej sytuacji znajduje się dziewczyna – czy zakończyła już okres dojrzewania, czy jeszcze nie; czy współżyje, czy nie – warto zachęcać ją do obserwowania się. Dzięki temu młoda kobieta zyskuje wgląd w swoje zdrowie i umie je kontrolować. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby wykorzystywała FAM w celu zapobiegnięcia ciąży. Trudno zaprzeczyć, że dla zdrowia jest to bardziej korzystne rozwiązanie niż stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Bez wątpienia też jest to metoda skuteczniejsza niż środki mechaniczne.

Kwestia rozpoznawania płodności w młodym wieku wciąż budzi wiele kontrowersji. Osoby sceptycznie nastawione do FAM twierdzą, że nastolatki nie mogą liczyć na skuteczność „metod naturalnych”. Z kolei większość osób zaznajomionych z tematem podkreśla tylko diagnostyczno-profilaktyczne znaczenie FAM dla nastolatek i zupełnie lekceważy to, że spora część kobiet poszukuje metod kontrolowania poczęć jeszcze przed ukończeniem 20 lat. Bez względu na to, jak oceniamy ten fakt, prawdą jest, że nastolatki mogą stosować FAM tak samo, jak inne kobiety.

Sądzę, że popularyzowanie FAM wśród nastolatek jest niezwykle ważne. Sama rozpoczęłam obserwacje w wieku 16 lat i wiem, że to możliwe, ale też... po prostu fajne. Jako licealistka często rozmawiałam ze znajomymi na temat sposobów zapobiegania ciąży. W zasadzie wszystkie osoby, z którymi miałam okazję poruszyć ten temat nie wiedziały nic o metodach rozpoznawania płodności i z zaangażowaniem powtarzały nieprawdziwe stwierdzenia. Większość moich koleżanek sięgała wówczas po antykoncepcję hormonalną. Być może zrobiłyby to tak czy inaczej, jednak jestem przekonana, że lepiej by się stało, gdyby podjęły w pełni świadomą decyzję. A o takiej można mówić tylko wtedy, gdy wiemy, co tak naprawdę mamy do wyboru.

 
Komentarze
 • Amy03 09 Mar 01:20

  Ja mam lat 16, właśnie postanowiłam prowadzić wykresy. Ot, aby się wprawić na kiedyś, a przy okazji ogarnąć swój organizm, bo dobrze jest znać siebie. Jeśli mam okres od około 6-7 lat i regularne (z rozbieżnością kilku dni), to jest szansa, że już mam normalne cykle, nie bezowulacyjne, prawda? Czy da się to określić dopiero po wykresach?
 • jamare 23 Sty 09:13

  popularyzacja naturalnych metod wsrod nastolatek-owszem,ale nie w celu rozpoznawania plodnosci! o czym wy mowicie?! czy to znaczy,ze popieracie wspolzycie 11-16latek? w obecnych czasach miesiaczkuja juz nawet 8-9 latki czy one tez moga zaczac wspólzycie? Metoda prof Rotzera zacheca mlode dziewczyny do prowadzenia obserwacji, ale ich karta wyglada inaczej niz dla mezatki.min nie wyznacza sie tam okresow plodnych i dziewczyna w postaci"buziek" zaznacza swoje samopoczucie. Uwazam,ze nauczenie nastolatki wyznaczania plodnosci-bedzie zachecalo do skorzystania z tej wiedzy i daje im przyzwolenie na takie zachowania. Proces dojrzewania zostaje zakonczony w wieku 21lat i chociazby z takiego powodu-wspolzycie powinno byz odlozone do tego wieku. Oby Polska nigdy nie stala sie Anglia- tutaj dziewczyny chodza do lozka w wieku 15lat jako prezent na urodziny,zeby tylko miec to za soba, w wieku 16-19 lat rodza dzieci, czasem do 20 to maja ich juz ze 3ke, albo korzystaja z bezplatnej aborcji i w wieku lat 30 maja za soba z 8 usunietych ciaz. To sa przyklady z zycia z ktorymi sie sama spotkalam... i tak to jest w kraju w ktorym antykoncepcja jest za darmo-podsumowanie: promowanie antykoncepcji wcale nie pomaga w profilaktyce ciaz czy chorob a zacheca do podjecia wspolzycia w mlodym wieku=zbyt mlodym. Pozdrawiam!
 • koteczek1 23 Sty 18:26

  a ja mialam w szkole o wszystkim nawet na ciskali na nas by prowadzic kalendarzyk . i juz to mialam w postatwuwce .
 • koteczek1 23 Sty 18:30

  kobieta dojrzewa do 16 roku zycja i najlepszy czas na ciaze to od 18 do 25 roku zycja .
 • hanulinka 08 Mar 20:49

  Nauka o antykoncepcji chemicznej powinna być zakazana... tyle zła można sobie wyrządzić, a czasem nawet ginekolodzy nie potrafią przedstawić żadnej rozsądnej alternatywy i bez jakichkolwiek badań przepisują piguły hormonalne. Ja w ten sposób zmarnowałam sobie zdrowie, rozregulowałam gospodarkę hormonalną, dorobiłam się niedorozwiniętych piersi i jajników, a w tej chwili walczę o to, żeby za jakiś czas móc zajść w ciążę. Wszystko przez 10 lat antykoncepcji hormonalnej...
 • voudejette 22 Lis 21:52

  E tam, w programie jest zarówno NPR jak antykoncepcja chemiczna i mechaniczna
 • misia-ludek 27 Wrz 18:55

  Szkoda właśnie, że o FAM mowa jest w szkołach tylko na lekcjach religii w ostatniej klasie szkoły średniej a nie np na wychowaniu w rodzinie. Tam zamiast zachęcać nastolatki do samoobserwacji to mowa jest tylko o antykoncepcji. Smutne to:-(
 • Najmlodszastaraczka 23 Lis 23:24

  Szkoda ze w szkole tego nie ucza i nie zaczelam majac te 15 lat jak zaczelam uprawiac seks tylko rok temu jak zaczelam sie starac.
 • maya380 28 Sie 00:22

  ah że tez kiedyś nie było takich artykułów :)
 • Krystyna92 21 Lis 14:00

  bulchalterka tez tak uważam, ale takie już mamy czasy. Młode pokolenie nie zdaje sobie sprawy z tego jak szkodliwe są tabletki antykoncepty. Kilka inf. na ten temat tutaj: antykoncepcja/http://wypozyczdebica.pl/
 • bulchalterka 06 Lip 14:00

  Nastolatki są też leniwe i nie chce się im nic obserwować :D Wolą używać antykoncepcji, bo to nie wymaga od nich żadnego wysiłku. Zapraszam na stronę poświęconą mojej pracy: http://sumiennyksiegowy.pl/kalisz
 • raakhisharmaax 17 Lip 07:37

  I have Good information about streets too. North Goa Escorts Everybody experiences highs and lows throughout everyday life. What is the enjoyment of praising only them? Exhibiting you some stunning delights from Escort Service, who will be your lifeline when you need them? The enormous cluster of decisions among the accomplished Girl encourages you to pick yours.
 • Noah123aaa 22 Paź 18:10

  Your desire, excitement, and aspiration are heard, go chile online casinos . Try your luck and share your emotions. Don't forget who risks wins.

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się