Artykuły eksperckie
Szybka pomoc!
Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.
KarpatkaST: Poranna rutyna: Mycie twarzy Serum z wit C Serum nawilżające (zwykle z HA) ...
Amazonka: Tom, zobacz pod mój wykres. ...
rokokoko: Hej dziewczyny, jako daaaaawna bywalczyni tego forum zapraszam was na super kanał na YT, gzdie ...
Amazonka: Nie maluję się. ...
KarpatkaST: Maluje się codziennie: podkład, puder, bronzer, rozświetlacz, kreski, tusz do rzęs i brwi ...
merlenke: Dziewczyny mam pytanie takie z czystej ciekawości. Jak dbacie o siebie na codzień? Czy maluje ...
merlenke: Hejka, dla małego dziecka najlepiej brać coś lekkiego i z materiałów, które są hypoalerg ...
KarpatkaST: Hej, mam pytanie – jaką kołdrę najlepiej kupić dla 3-latka? Zależy mi, żeby była bezpi ...
KarpatkaST: Małopolskie centrum tańca. Są tam grupy dla dzieci w różnych wieku, instruktorzy znaj ...
merlenke: Hej, czy ktoś mógłby coś powiedzieć o zajęciach z modern jazzu dla dzieci w Wieliczce? Ma ...
tom_lukowski: Pytasz, tak ogólnie, o aktualny stan rzeczy na 28dni czy potrzebny Ci ekspert w jakiejś konkr ...
Amazonka: Na hormonkach jakieś błędy. Certyfikat wygasł. ...
Amazonka: Czy są jeszcze jacyś eksperci? ...
Amazonka: Doradczyni laktacyjna jest potrzebna raczej po porodzie, bo przebieg karmienia jest nieprzewidy ...
MagdalenaL88: Ja nie jestem po 40stce, ale przed akurat. Mam natomiast kuzynkę, która ma 44 lata i będzie ...
Z pewnością każda z Was natknęła się kiedyś – w prasie lub w internecie – na artykuł poświęcony antykoncepcji i zapobieganiu ciąży. W wielu tego rodzaju publikacjach pojawiają się wzmianki o metodach rozpoznawania płodności (pisze się zazwyczaj o tzw. metodach naturalnych). Bardzo często te informacje mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Na szczególną uwagę zasługuje jedna z obiegowych opinii, która brzmi następująco:
A właściwie... Dlaczego nie? Zaraz ktoś odpowie: przecież młode dziewczyny prowadzą nieregularny tryb życia! Część z nich nie zakończyła jeszcze okresu dojrzewania, co uniemożliwi rozpoznawanie płodności. W końcu też – trudno nakłonić nastolatkę do systematycznych obserwacji. Czy aby na pewno? Przyjrzyjmy się faktom i mitom dotyczącym wymienionych problemów.
Mit 1: FAM mogą stosować tylko te kobiety, które prowadzą ustabilizowany tryb życia.
Fakt: Ustabilizowany tryb życia to dość niejasne sformułowanie. Czym tak naprawdę jest ta „stabilizacja”? Brakiem zaburzeń? A może rutyną i powtarzalnością? Nie oszukujmy się – żadna kobieta nie jest w stanie uniknąć czynników zakłócających obserwacje; prowadzenie w pełni unormowanego trybu życia jest w zasadzie niemożliwe – wielu rzeczy, takich jak stres lub choroba, po prostu nie można przewidzieć. Nastolatki nie są narażone na te czynniki bardziej niż starsze od nich kobiety. Młode dziewczyny mają zazwyczaj swoje obowiązki, jednak zwykle jest ich mniej, niż w przypadku kobiety, która ma dzieci i pracuje. Ostatecznie metody rozpoznawania płodności zostały stworzone z myślą o ludziach, nie o cyborgach, i uwzględniają występowanie różnego rodzaju zaburzeń.
Mit 2: W okresie dojrzewania rozpoznawanie płodności jest niemożliwe.
Fakt: Wskaźniki płodności, czyli śluz, temperatura i szyjka macicy na przemiany hormonalne reagują tak samo u nastolatki i u dorosłej kobiety. Oczywiście dziewczyny, które nie zakończyły jeszcze dojrzewania, mogą obserwować przewagę krwawień śródcyklicznych nad menstruacjami (potocznie mówiąc – mają cykle bezowulacyjne). W tej sytuacji nie można w zasadzie wyodrębnić faz płodności (ponieważ płodność pojawia się sporadycznie lub w ogóle jej nie ma), a zatem rzeczywiście trudno o stosowanie FAM, aby zapobiegać ciąży. Wówczas jednak z pewnością na rozpoczynanie współżycia jest za wcześnie. Młode dziewczyny, które mają już cykle w ścisłym rozumieniu tego słowa (mają owulacje, czyli są czasowo płodne) mogą z powodzeniem stosować FAM zarówno w celach diagnostycznych, jak i po to, aby zapobiegać ciąży lub ją planować. Być może to brzmi zaskakująco, ale w naszym gronie są osoby, które z powodzeniem zapobiegały poczęciu lub planowały je jeszcze przed ukończeniem 20. roku życia.
Mit 3: Nastolatki nie potrafią prowadzić systematycznej obserwacji.
Fakt: To niesprawiedliwy stereotyp. Wiele dziewczyn prowadzi regularną samoobserwację. Z moich doświadczeń nauczycielskich ;-) wynika, że często nastolatki wykazują się nie mniejszą sumiennością niż dorosłe kobiety. Wystarczy chcieć!
Po co nastolatkom wiedza o płodności? Bez względu na to, w jakiej sytuacji znajduje się dziewczyna – czy zakończyła już okres dojrzewania, czy jeszcze nie; czy współżyje, czy nie – warto zachęcać ją do obserwowania się. Dzięki temu młoda kobieta zyskuje wgląd w swoje zdrowie i umie je kontrolować. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby wykorzystywała FAM w celu zapobiegnięcia ciąży. Trudno zaprzeczyć, że dla zdrowia jest to bardziej korzystne rozwiązanie niż stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Bez wątpienia też jest to metoda skuteczniejsza niż środki mechaniczne.
Kwestia rozpoznawania płodności w młodym wieku wciąż budzi wiele kontrowersji. Osoby sceptycznie nastawione do FAM twierdzą, że nastolatki nie mogą liczyć na skuteczność „metod naturalnych”. Z kolei większość osób zaznajomionych z tematem podkreśla tylko diagnostyczno-profilaktyczne znaczenie FAM dla nastolatek i zupełnie lekceważy to, że spora część kobiet poszukuje metod kontrolowania poczęć jeszcze przed ukończeniem 20 lat. Bez względu na to, jak oceniamy ten fakt, prawdą jest, że nastolatki mogą stosować FAM tak samo, jak inne kobiety.
Sądzę, że popularyzowanie FAM wśród nastolatek jest niezwykle ważne. Sama rozpoczęłam obserwacje w wieku 16 lat i wiem, że to możliwe, ale też... po prostu fajne. Jako licealistka często rozmawiałam ze znajomymi na temat sposobów zapobiegania ciąży. W zasadzie wszystkie osoby, z którymi miałam okazję poruszyć ten temat nie wiedziały nic o metodach rozpoznawania płodności i z zaangażowaniem powtarzały nieprawdziwe stwierdzenia. Większość moich koleżanek sięgała wówczas po antykoncepcję hormonalną. Być może zrobiłyby to tak czy inaczej, jednak jestem przekonana, że lepiej by się stało, gdyby podjęły w pełni świadomą decyzję. A o takiej można mówić tylko wtedy, gdy wiemy, co tak naprawdę mamy do wyboru.
Amy03 09 Mar 01:20
jamare 23 Sty 09:13
koteczek1 23 Sty 18:26
koteczek1 23 Sty 18:30
hanulinka 08 Mar 20:49
voudejette 22 Lis 21:52
misia-ludek 27 Wrz 18:55
Najmlodszastaraczka 23 Lis 23:24
maya380 28 Sie 00:22
Krystyna92 21 Lis 14:00
bulchalterka 06 Lip 14:00
raakhisharmaax 17 Lip 07:37
Noah123aaa 22 Paź 18:10
Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się
Poprzednie wpisy: