Kto jest on-line:
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

Taliczan: Kody Rabatowe do większości sklepów, które często odwiedzacie, zarówno w galeriach ja i I ...

 

KarpatkaST: W kontekście ubrań - u nas pomogła zmiana detergentu do prania. Z tych wszystkich Białych J ...

 

merlenke: Dziewczyny, proszę was o rade. Walczę z alergią mojego 7 latka, niestety aktualnie ostro prz ...

 

merlenke: Może mała ma zaparcia przez bakterie. Nasz mały miał straszne zaparcia(do tego doszła temp ...

 

merlenke: Jak córka była na urodzinach to były mini gofry, owoce typu arbuz, jabłka, banany, ciastecz ...

 

KarpatkaST: Hej, jak zorganizować urodziny dziecka? Jakie dania przygotować na słodki stó ...

 

alkopes: Ja wam polecam https://drlifestyle.pl/dietetyka/dieta-paleo - bardzo wiele można się nauczyć ...

 

KarpatkaST: Dziecko ma czas do końca 3kl by nauczyć się płynnie czytać. Trenuj z dzieckiem, ćwic ...

 

merlenke: Jak nauczyć dziecko czytać? Składa literka po literce w wyraz i to by było na tyle Metoda s ...

 

Aniqua1234: Witajcie widzę,że to forum umiera Może mi die uda jakoś reaktywować listę ciężarnych. 1 ...

 

merlenke: Zaczęłam się ogarniać po 35 roku życia z pielęgnacją, a makijażu jako takiego nauczyła ...

 

KarpatkaST: Dom na wsi. Cena dużo niższa niż fajne mieszkania z tarasami w mieście a czas dojazdu do pr ...

 

KarpatkaST: fajne ...

 

KarpatkaST: Hej, pisałam tu kiedyś posta dotyczącego celullitu. Szczorkuje się codziennie wieczorem na ...

 

KarpatkaST: Olejek z Nashi, używam od lat i nie zamienię na nic. A jest tak wydajny, że przy moich gęst ...

 
 

Creighton Model System - zaawansowana obserwacja śluzu 20 Cze 17:27

 

Zgodnie z Waszą prośbą postanowiłam napisać o niektórych zasadach obserwacji śluzu, które zostały wprowadzone w Creighton Model System. Jestem dość mocno ograniczona w przekazywaniu wiedzy, jako że metoda ta objęta jest prawami autorskimi, a uczyć się jej można wyłącznie z wykwalifikowanymi instruktorami. Gorąco to polecam, ponieważ instruktorzy CrMS są bardzo dokładnie szkoleni, obowiązują ich międzynarodowe standardy oraz dostosowują przebieg spotkań do indywidualnych potrzeb kobiety lub pary. Nie wyobrażam sobie dobrego nauczenia się tego systemu obserwacji bez spotkań z instruktorem, których aktualną listę możecie znaleźć tutaj. Pełne szkolenie to osiem spotkań – pierwsze cztery odbywają się co dwa tygodnie, kolejne po miesiącu, a ostatnie trzy co trzy miesiące. Zaplanowane są również późniejsze spotkania co pół roku, aby weryfikować wiedzę lub dostosowywać metodę do zmian sytuacji życiowej. Twórcom metody zależy na tym, by osoby uczące się nie pozostały bezradne wobec swojego cyklu, dlatego nauka jest tak rozłożona w czasie. Jej koszt jest zdecydowanie wyższy niż kurs jakiejkolwiek innej metody, bo ok. 150zł za spotkanie w zależności od tego, gdzie się uczymy, jednak ja uważam to za plus. Być może jest to czynnik ograniczający dostęp, ale osobiście cieszę się, że wreszcie wiedza z zakresu rozpoznawania płodności zaczęła być odpowiednio ceniona.

Czułam się zobowiązana przekazać Wam powyższe wiadomości, a teraz postaram się wyciągnąć z własnego, póki co trzymiesięcznego doświadczenia z tą metodą wskazówki, które mogą przydać się każdej z Was przy obserwacji zewnętrznego śluzu szyjkowego. No właśnie – przede wszystkim oceniamy wyłącznie zewnętrzny śluz. W metodzie angielskiej nie wymienia się żadnych przeciwwskazań do badania szyjki macicy i śluzu wewnętrznego, Rotzer poleca obserwować ten wskaźnik wyłącznie wtedy, gdy śluz nie pojawia się w przedsionku pochwy, w Creightonie zaś mamy zalecenie, by w ogóle nie interesować się tym, co w środku. Nie interesujemy się też wydzieliną na bieliźnie lub wkładce. Twórcy CrMS w ogóle nie polecają stosowania wkładek, zwłaszcza tych pachnących, ponieważ zawarte w nich związki chemiczne mogą zaburzyć funkcjonowanie szyjki macicy. Inne zalecenia to rezygnacja z płynów do higieny intymnej, zbyt obcisłych spodni (szczególnie dobry czas teraz na dostosowanie się - nośmy sukienki i spódnice!), zakładanie bawełnianej bielizny i to raczej pełnych fig niż stringów, ponieważ bakterie z odbytu mają wyjątkowo łatwy transport w stronę pochwy w przypadku używania tych drugich. Z tego samego powodu po oddaniu moczu lub kału, należy przecierać się papierem zawsze od przodu do tyłu. Po pierwsze nie przenosimy bakterii, po drugie łatwiej zbiera się śluz z przedsionka pochwy. Najlepiej wybrać papier biały, bez wzorów. Dlaczego taki? Żeby wyraźnie widzieć, co jest na tym papierze, bo w CrMS oceniamy śluz wyłącznie na tej podstawie. Przy każdej wizycie w toalecie zawsze przed i po oddaniu moczu czy kału oraz przed i po kąpieli sprawdzamy, czy coś znajduje się w przedsionku pochwy. W ten sposób zwracamy uwagę wyłącznie na „świeży” śluz i możemy wiarygodnie określić jego kolor i konsystencję.

Jak w każdej innej metodzie obserwując w ciągu dnia śluz zwracamy uwagę przede wszystkim na ten o cechach najbardziej płodnych, który w CrMS nazywa się peakowym (szczytowym).

Do cech peakowych zalicza się:

 • Lubrykacja przy przecieraniu papierem (wyraźnie odczucie poślizgu)
 • Kolor przejrzysty lub półprzejrzysty

 • Rozciągliwość powyżej 2,5cm

Mówi się, że w zdrowym, typowym cyklu innego rodzaju wydzieliny nie powinny występować. Idealny cykl wg CrMS to taki, w którym wszystkie dni poza miesiączką i kilkoma dniami śluzu peakowego przed owulacją są suche. Przy czym suchość nie dla każdej kobiety oznacza to samo. Dla jednej będzie to rzeczywista suchość, dla innej np. stałe odczucie wilgotności. Chodzi o podstawowy model niepłodności, który pozwala korzystać z każdej fazy niepłodności przedowulacyjnej w podobny sposób, jaki w metodach objawowo-termicznych opracowano dla sytuacji szczególnych takich jak okres poporodowy czy premenopauza. Ale przecież każda kobieta jest sytuacją szczególną, dlatego każdą należy traktować indywidualnie. :),/p>

A co jeżeli inne wydzieliny występują? Warto się zastosować do podanych już wyżej wskazówek higieny intymnej. Pochwa jest organem samoczyszczącym się, więc naprawdę nie potrzebuje szczególnego rodzaju płynu, wystarczy woda do mycia tej okolicy. Warto również wyeliminować z diety wszystkie rafinowane produkty, jak biały cukier czy biała mąka, zrobić sobie testy na nietolerancję pokarmową. Tak jak nie można zakładać, że nieregularne cykle to norma, tak nie można przymykać oka na inne niż peakowe wydzieliny z pochwy. Należy szukać przyczyn ich występowania i je eliminować.

CrMS został stworzony przede wszystkim dla profilaktyki i diagnostyki zdrowia kobiety, w drugiej kolejności dla zarządzania płodnością. Zmiana myślenia z „czy ten dzień jest płodny” na „czy ten dzień jest zdrowy” przynajmniej dla mnie jest bardzo korzystna. Z zupełnie inną uwagą przyglądam się teraz swojemu śluzowi, a obserwacje na nowo zaczęły mi sprawiać wielką frajdę, czego życzę każdej z Was, jeszcze raz polecając indywidualną naukę CrMS. :)

Pozdrawiam
 - Cynosiaekspert 28dni.pl

P.S. Ćwiczcie mięśnie Kegla! To głębokie mięśnie dna miednicy, m.in. te, które pracują wtedy, gdy zatrzymujecie strumień moczu. Dzięki tym ćwiczeniom więcej śluzu pokaże się na zewnątrz, nie mówiąć już o tym, że silne mięśnie Kegla zdecydowanie ułatwiają porody i poprawiają jakość współżycia. :)  

 
Komentarze
 • Kitti 25 Sty 11:19

  It looks like I'll need to be awake at midnight in Western Australia (UTC+8) to see this. I hope you'll make this aviaballe for download so the non-US customers and resellers have a chance at accessing this too.Onno Benschop; ITmaze
 • Myszka0228 28 Luty 09:54

  MonikaGamble ja mam ciagle plodny sluz przed @.... To podobno normalne....
 • Efiaa 04 Sie 10:16

  Ja właśnie dołączyłam do grona uczących się CrMS. Łatwe początkowo nie jest, ale ufam, że się szybko nauczę. Koszty, cóż, niemałe.
 • Maalgorzata 19 Lip 06:02

  Tylko, że obserwacja tego śluzu, tak dokładna (dla par, które długo starają się o dziecko) daje bezcenne informacje o stanie poszczególnych parametrów kobiecych. Monitoring to nam powie czy jest owulacja i kiedy - i to też jest o.k. Ale za mało dla par, które nie mogą począć. Moja przyjaciółka korzystała z NAPRO I nagle okazało się, że ma alergie pokarmowe, braki witaminowe itp. itd. Poprawa tej sytuacji zaowocowała ciążą :)
 • Pandora1 09 Lip 11:17

  Do mnie też to nie przemawia. Po pierwsze jak ktoś już pisał - za dużo ograniczeń. Na śluz jak wiemy ma wpływ bardzo dużo rzeczy i wyeliminowanie tego wszystkiego jest dla mnie zbyt dużą ingerencją w życie codzienne. Miałabym odczucie, że moje życie kręci się wokół śluzu.. Po drugie cena. Nie wiem czy ktoś, kto te x lat stara się o dziecko będzie polegał tylko na śluzie.. Nie lepiej iść na monitoring cyklu? Taniej i pewniej..
 • be_atka 27 Cze 14:13

  juz widzę, że to nie dla mnie ... za dużo ograniczeń :)
 • jamare 01 Lip 22:25

  zaczynam wlasnie CrMS w UK w Leamington Spa zaplacilam juz 360 funtow za 1 wizyte z lekarzem, materialy szkoleniowe-karte i za co 2 tyg konsultacje telefoniczna z instruktorem troche duzo... ale musze sprobowac! pozdrawiam!
 • Alice85 30 Cze 22:29

  Ciekawe to wszystko bardzo :) I możliwe, że dzięki temu artykułowi przestanę kupować żele do higieny intymnej, choć jakoś zawsze wydaje mi się, że jestem lepiej umyta, także "tam", kiedy użyję myjącego kosmetyku... Takie małe mam zboczenie. Uważam, że te 150zł za spotkanie z instruktorką to nie jest wyśrubowana cena za naukę służącą Twojemu zdrowiu. Uważam że zdzierstwo to kiedy gin bierze 80-100zł za kilkuminutową wizytę bez USG. A tak biorą.
 • ikalis 27 Cze 22:39

  dziękuje za przydatne informacje:) wykorzystam:)
 • Magdalena 29 Cze 00:46

  Byc moze nie rozumiem sedna, ale jsk dla mnie odrzucenie obserwacji weenetrznego sluzu jest niezrozumiele. Przeciez sluz zeenetdzny nie pojawia sie znikad. Kazdy sluz zewn najpierw byl skuzem wewn. Ja czasem mam cykle, w ktorych kilka dni Bj jest na zewnatrz, a czasem jest to tylko 1dzien, podczas gdy wewnatrz utrzymuje sie dluzej. Wewnetrzny nieprzejrzysty kremowy jest dla mnie zawsze zwiastunek rychlego skoku tempki. Slowem, nie dla mnie to. Nie budzi to mojego zaufania, ale pewnie dlatego, ze mam zbyt msla wiedze. Natomiast ograniczenie nauczania CrMS poprzez system praw autorskich i acenie 150zl za spotk to dla mnie jakies nieporozumienie, bo moim zdaniem nie sprzyja to rozpowszechnianiu metody. Gdyby pozostale metody tez byly tak obwarowane, na 28dni mielibysmy garstke osob. Bo szczerze, dziewczyny, reka w gore, kto wybuli TYSIAC ZL za nsuczenie sie metody (jesli dobrze licze 8x150zl).
 • Mónikha 29 Cze 10:18

  Magdalena, na 28dni znam co najmniej kilka dziewczyn, które korzystały z pomocy instruktorek i bardzo dobrze znają się dzięki temu na CrM. Nie dla każdego cena jest barierą, która przeważy za odrzucenie modelu. Sądzę, że gdy ktoś stara się o dziecko x lat, a nie akceptuje inseminacji albo InVitro, sięgnie po CrM bez patrzenia na koszty. Jak podkreśliła Cynosia CrM służy wszak przede wszystkim dla profilaktyce i diagnostyce zdrowia kobiety. Dla mnie CrM jest ciekawostką i chętnie poznałabym niuanse. Jako użytkowniczka doświadczona szukałbym w obserwacjach śluzu wg CrM dodatkowego potwierdzenia, kiedy mam niepłodność względną.
 • Efiaa 07 Mar 13:06

  Napro nie jest dla wszystkich. Mnie nie pomogła mimo zdiagnozowanych i leczonych dolegliwości (braki witaminowe, nietolerancja pokarmowa). Do tego kosztowna metoda i kosztowne leki (test nietolerancji 400 zł).
 • edyttapp 08 Gru 06:29

  Ja mam 37 lat i o tych zasadach higieny intymnej wiem od zawsze. Zresztą starsze ginekolożki zawsze "krzyczały" jeżeli panna zasuwaładna wizytę w ...rurkach:) Pozdrawiam
 • EricktoM 25 Luty 08:41

  wh0cd980751 advair diskus
 • kuldeepkhtri 15 Maj 08:14

  I truly check out at your post and article. Appreciate for looking at this grand article. I love wandering your page. so a charming post thank you post sharing and all posts and articles. Hyderabad Escorts || Escorts in Faridabad || Ghaziabad Escort Service || Escort Service in Dehradun || Call Girls in Mahipalpur
 • asMip1bypke 31 Maj 01:27

  http://furosemidelasix.bid/ - lasix http://citalopram.mom/ - citalopram hydrobromide 20mg http://genericforlipitor.eu/ - lipitor

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się