Kto jest on-line: katka_81, kama1982, kristina1
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

karolajnas: Powiem więcej, ta buteleczka działa nawet jak dziecko nie ssie z drugiej. Używam jej jako ...

 

Środa: Magdalena, ja odciagam po karmieniu, w sensie, jak Lil już się odklei od piersi, to wtedy odc ...

 

Anula85: Cześć wam strasznie się cieszę na ten wątek ,jutro opiszę swoja historie, i uprzedzam bę ...

 

Anula85: [quote=obe">[/quote">[quote=obe">[/quote"> obe pani synek jest wcześniakiem t ...

 

montenia: Teo,jak byłam juz w ciązy to Sara nie rosła,miała hipotrofie. W Uk jak robili usg to juz ws ...

 

Domisia0407: Hej czy jest tu ktoś kto zna się na pitach? Weszłam na stronę i zobaczyłam że ulga na dru ...

 

TEORKA: Przecież napisałam że idziemy po niedzieli zbadac krew, a w niej wiele różnych parametrów ...

 

katka_81: Teo, moja Michasia na 7 lat miała dokładnie takie badanie, jak opisalas, u endokrynologa. Pan ...

 

elfika: Oraz niezależnie od tego kogo zechcecie wesprzeć zwracajcie uwagę na wpisane subkonto w pici ...

 

Wikipioste: Ja też odnośnie Wandy Sulewskiej – jeśli macie jakieś fanty do wystawienia na licytację ...

 

Else: Jest poza 97 centylem. Nie wiem czy to prawidłowo czy nie, ale średnio 1 cm na miesiąc rośn ...

 

TEORKA: Ale może dostaniecie ze szkoły bo to z tego co pisze Marysia obowiązkowy w 3 klasach. A Dawi ...

 

Else: Co do niskoroslosci to mojej przyjaciółki córka lat 17 jest niższa od mojego Dawida. Czyli ...

 

Else: Kochane, jeżeli jeszcze nie macie pomysłu na kogo przeznaczyć swój 1% podatku to proszę o ...

 

TEORKA: Asia a ma Twoja Sara jakieś inne objawy? Bo ja wczoraj byłam z Niną na innej wizycie, u ...

 
 

Metoda niemiecka - reguły w niej obowiązujące 05 Kwi 11:02

 

Dziękuję Wam za wszystkie komentarze, w poprzedniej notce rzeczywiście było (jak w tytule ;) słów kilka, ale oczywiście, jeśli tak zgodnie uważacie temat za wart pociągnięcia (z czym się w sumie zgadzam) to obiecuję, że niebawem pojawi się dalsza część na temat śluzu szyjkowego.

Tymczasem chciałabym skupić się na metodzie niemieckiej nazywanej metodą grupy NFP (Naturliche Familienplanung), która powstała na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Podobnie jak u Rotzera, w tej metodzie posługujemy się dwoma wskaźnikami płodności: śluzem szyjkowym i temperaturą. Objawy te interpretuje się osobno i porównując je, ustala koniec płodności.

WYZNACZANIE KOŃCA FAZY PŁODNEJ

Objaw śluzu szyjkowego: należy wyznaczyć jego szczyt, czyli dzień, w którym ostatni raz kobieta obserwuje charakterystyczny dla siebie płodny śluz. Po szczycie śluzu należy odczekać trzy dni do rozpoczęcia okresu niepłodnego po jajeczkowaniu (wieczór trzeciego dnia z możliwością współżycia).

PTC: interpretuje się według zasady Holta, czyli należy wyznaczyć trzy temperatury wyższe od sześciu je poprzedzających. Trzecia z temperatur musi być wyższa o 0,2 stopnia od najwyższej z sześciu niższych. Poowulacyjna faza niepłodności rozpoczyna się wieczorem trzeciego dnia wyższych temperatur.

Podwójna kontrola: mając oznaczony szczyt śluzu i wyższe temperatury, o końcu okresu płodności decyduje objaw, który pojawił się później.

Przy wyznaczaniu wyższych temperatur, podobnie jak u Rotzera są dwa wyjątki od reguły. W zasadzie takie same, czyli:

 • jeżeli trzecia wyższa nie spełnia warunku 0,2 stopnia, należy czekać na czwartą, wystarczy, że będzie ona wyższa od sześciu niskich
 • jedna z wyższych temperatur może spaść na linię (lub pod nią) – nie można jej zaliczać do tych trzech

WYZNACZANIE FAZY NIEPŁODNEJ PRZED OWULACJĄ

W metodzie niemieckiej przy wyznaczaniu niepłodności względnej obowiązuje również „podwójna kontrola”. Do wyboru mamy regułę 5 DNI/regułę MINUS 8 oraz obserwację pierwszego śluzu szyjkowego lub pojawienia się odczucia „wilgotno”. Decyduje to co wystąpi wcześniej.

Obserwacja śluzu szyjkowego: faza niepłodna trwa tak długo jak długo kobieta odczuwa suchość lub nie odczuwa nic i nie obserwuje śluzu szyjkowego. Każde pojawienie się śluzu czy odczucia wilgotno oznacza rozpoczęcie się okresu płodności.

Reguła 5 DNI: tyle dni niepłodności na początku cyklu może przyjąć kobieta, która dopiero rozpoczęła samoobserwację a nie prowadziła zapisków na temat terminów swoich miesiączek. Reguła specjalna: dla kobiet mających notatki o długości swoich cykli mówi, pozwala na użycie reguły MINUS 20, czyli najkrótszy z zanotowanych cykli odjąć 20, daje to liczbę dni niepłodnych na początku cyklu.

Reguła MINUS 8: jest przeznaczona dla kobiet, które mają uzbieranych 12 cykli z prawidłowo zinterpretowaną krzywą temperatury. Jeśli są w stanie określić dzień z najwcześniej pojawiającą się pierwszą wyższą temperaturą. Najwcześniejszy pierwszy wyższy pomiar – 8 = liczba niepłodnych dni na początku cyklu.

To tyle w temacie zasad tej metody. W sumie różnice są niewielkie w stosunku do metody Rotzera. Najważniejsza to oddzielne rozpatrywanie objawów płodności, by wyznaczyć okres niepłodności po jajeczkowaniu. I wydaje mi się, że przyjaźniej niż u Rotzera opisane są reguły wyznaczania niepłodności względnej ;) Ja sama nigdy nie interpretowałam swoich cykli według tej metody, znam ją jedynie z literatury, ale wiem, że są na 28dni dziewczyny, które z powodzeniem stosują metodę grupy NFP. Czym się kierowałyście przy jej wyborze?

Przy opracowaniu teksty korzystałam z podręcznika Naturalne metody planowania rodziny, Wydawnictwo Springer PWN, rok wydania 1997.

 
Komentarze
 • Sasecik 05 Kwi 11:48

  A można tak metodę Kramarek?? Ja taką stosuję i jest fajna
 • Konstancia 05 Kwi 11:52

  Metoda bardzo jasna i latwa i pewna, wybralam ja bo po prostu akurat do niej udalo mi sie zdobyc podrecznik jako pierwszy, z reszta ja zawsze lubie wybierac to czego nie wybiera wiekszosc :)
 • Hanny 05 Kwi 14:19

  Mi się podoba:) Jak po niemiecku "porządek musi być!", a kiedy będzie angielska?
 • motylica0 05 Kwi 15:52

  Jak dla mnie to bardzo, bardzo podobna do Rotzera.
 • nela25 05 Kwi 22:43

  Bardzo miło i przystępnie napisałaś ten tekst. Metoda rzeczywiście podobna do Rotznera. Ciekawe że metody z reguły opisują jak wyznaczyć dni niepłodne,a nie koncentrują się na tym kiedy najlepiej zajść w ciążę. Myślę, że każda metoda powinna mieć swoje dwa rozdziały: na plus i na minus :) Pozdrawiam serdecznie nela25
 • Dotia 06 Kwi 14:00

  Mam podręcznik metody Kramarek i Rotzera i w obu są rozdziały jak postępować w celu uniknięcia poczęcia oraz w sytuacji gdy para dąży do upragnionej ciąży :) Oba podręczniki polecam :)
 • kachaw 07 Kwi 13:43

  Fajnie opisana pokrótce metoda niemiecka, dużo się dowiedziałam, pozdrawiam
 • KasiulaPotka 09 Kwi 19:44

  Właściwie metoda niemiecka jest bardzo podobna do angielskiej, właściwie nie widzę różnicy. A może jest jakaś?
 • Kasik 29 Cze 19:20

  metode niemiecka bede z czasem pomalu opisywala tu: http://metoda-niemiecka.blogspot.com/
 • Fiufiu 03 Mar 10:48

  Brakuje oznaczeń stosowanych w metodzie niemieckiej! Zarówno w tym artykule, jak i na wykresie.
 • kater885 02 Kwi 03:53

  The basic part of the magnetostrictive all kinds of sensor is the sensing element called the waveguide. The waveguide is made of ferromagnetic materials such as iron, nickel, cobalt and their alloys. The position magnet which is round in shape moves around this waveguide. Initially when position has to be determined the Nagano keiki Pressure sensor electronics sends a current pulse called the interrogation pulse through the waveguide and starts the timer abs speed sensor . So a magnetic field is created around the waveguide. When the magnetic field of the position magnet interacts with the magnetic file around the waveguide a strain pulse is generated which travels at the speed of mazda 6 suction control valve on both sides. On one side this strain pulse is detected by the strain pulse detection system and then processed by the electronics and converted into electrical pulse suction control valve . The position is determined based on the time the strain pulse takes to Speed Sensor reach the strain pulse detection system. The un useful pulse which travels opposite Pressure Sensor the electronics is damped by damping module to prevent any interference by reflections from the waveguide tip. Common Rail Pressure Sensor Temperature Sensor Fuel Metering Valve Diesel Solenoid Valves

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się