Kto jest on-line:
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

merlenke: W sytuacji kiedy operacja nie wchodzi w grę? Nie chcę sie poddawać zabiegom, ale jednoczesni ...

 

merlenke: Jestem chyba weteranem w tanim remoncie . Ogólnie wszystko mam z promocji, wszystko się trz ...

 

KarpatkaST: Witam Przed nami- rodziną 2+2 (+2 - bo jestem w ciązy z bliźniakami ;) ) plus pies - ...

 

tom_lukowski: Myślę, że sam fakt zostania babcia to dla Twojej Mamy to tak wielka radość, że żaden pre ...

 

rozmal: Możesz na końcu w albumie umieścić pierwsze zdjęcie USG. Cudowna NIESPODZIANKA dla Babci,p ...

 

merlenke: Dziewczyny moja mama w wieku 65 lat zostanie babacia- pierwszy raz. Bardzo dlugo czekala na wnu ...

 

margaret81: Jestem tego samego zdania. ...

 

merlenke: Na lato najlepsze bawełniane rzeczy i lniane ,z lnu rzeczy są przewiewne więc w biurze da si ...

 

rozmal: Gorących dni jest coraz więcej. Jakie ubrania wybieracie latem do pracy? W czym się najlepie ...

 

MrsCreme: pomoc@28dni.pl Jakby ktoś był w Częstochowie, to może spróbować odwiedzić pa ...

 

agn03: Vicky, dałaś znać tu na forum, to już powinno pomóc. Jak nie pomoże, koleżanka musi iś ...

 

MrsHyde: macie może tarasy na piętrze? jak macie je wykończone? w sensie co na posadzce? napraw ...

 

karolciat: nie dziwi mnie to.... Tylko kontakt przez portal. ...

 

vicky80: A macie kontakt do Damazego? koleżanka opłaciła konto przelewem i nie zostało aktywowane i ...

 

karolciat: [quote=TEORKA">Z telefonu robicie? Mi kiedyś tylko na laptopie zadziałało.[/quote"> ...

 
 

Metoda Rotzera cz.III - po porodzie i klimakterium 25 Luty 11:19

 

Ponieważ informacji, które chciałam Wam przekazać na temat samobadania szyjki macicy jest bardzo dużo, dziś opiszę tylko, tak jak obiecałam okres po porodzie, klimakterium oraz zasady postępowania po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Szyjce macicy będzie poświęcony osobny artykuł. Następny w kolejności :)

LAM – Laktational Amenorrhea Metod, czyli metoda laktacyjnego braku miesiączki. Należy spełniać określone warunki karmienia, by do 6 miesiąca życia dziecka prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosiło tylko 1-2%.

OKRES PO PORODZIE

 • Przystawianie dziecka minimum 5-6 razy na dobę
 • Przerwy w karmieniu nie mogą być dłuższe niż 5-6 godzin (do 4 h w dzień i do 6 h w nocy)
 • Sumaryczny czas karmienia na dobę to minimum 100 minut
 • Nie można podawać dziecku innych płynów i pokarmów niż mleko matki
 • Po 56 dniu po porodzie nie wystąpiło żadne krwawienie z dróg rodnych

OBSERWACJE PRZY PEŁNYM KARMIENIU

 • Do 12 tygodni po porodzie na pewno nie ma jajeczkowania, ale obserwacje należy zacząć od 21 dnia cyklu; krwawienia w tym czasie nie są miesiączką a śluz dobrej jakości nie ma znaczenia.
 • Po 84 dniu cyklu należy wnikliwiej przyglądać się śluzowi i zacząć mierzyć temperaturę.
 • Jeśli występuje śluz bez zwyżki temperatury, stosujemy regułę objawu szczytu: oznaczamy jako szczyt ostatni dzień relatywnie najlepszego śluzu lub ostatni dzień "w", "wl" lub krwawienia/plamienia.
 • Dopisujemy liczby 123 oraz strzałkę w dół, wieczór tego czwartego dnia można uznać za początek niepłodności aż do pojawienia się kolejnego objawu płodności.
 • Temperaturę mierzymy obowiązkowo po każdym szczycie, by wychwycić ewentualną zwyżkę.
 • Prawdziwa miesiączka będzie poprzedzona co najmniej 3 dniową zwyżką temperatury.
 • Po jej stwierdzeniu obowiązują zwykłe reguły sprzed porodu, można stosować również regułę Doringa przy wyznaczaniu niepłodności względnej.

OBSERWACJE PRZY NIEPEŁNYM KARMIENIU

 • Przy karmieniu niepełnym lub całkowitym przejściu na inny pokarm niż mleko matki, objawy płodności mogą się pojawić już po 5 tygodniach od porodu.
 • Obserwacje należy prowadzić od 21 dnia, a bardzo dokładnie od 42 dnia, bo w szóstym tygodniu może pojawić się już płodny śluz.
 • Do pierwszej miesiączki stosuję się regułę objawu śluzu, później obowiązują normalne zasady.
 • Badanie szyjki macicy można zacząć najwcześniej po 8 tygodniu od porodu.

KLIMAKTERIUM

 • Ostatnia miesiączka u kobiety zwana jest menopauzą; za ostatnią możemy przyjąć tę, po której przez rok nie pojawia się kolejna miesiączka.
 • Klimakterium jest okresem, w którym stopniowo wygasa czynność jajników; nie reagują już one na przysadkowy hormon FSH, dlatego przysadka produkuje go coraz więcej; wykonując trzykrotnie badanie FSH z wynikiem bardzo wysokim, świadczy o niemożliwości zajścia w ciążę, gdyż pęcherzyki w tej sytuacji już nie dojrzewają.
 • W premenopauzie cykle mogą się mocno skracać lub wydłużać, oprócz dwufazowych mogą się zdarzać jednofazowe, faza estrogenowa może się wydłużać, a progesteronowa skracać (poniżej 9 dni); w jednym cyklu mogą pojawiać się łaty śluzu różnej jakości oraz plamienia i krwawienia nie poprzedzone zwyżkami temperatury.
 • Stosujemy wtedy podobnie jak w okresie poporodowym regułę objawu szczytu; jednocześnie warto mierzyć temperaturę, gdyż zwyżki mogą się zdarzać. Zdarzające się zwyżki temperatury mogą świadczyć o odbytym jajeczkowaniu, ale również może być to objaw LUF, czyli zespołu niepękniętego, zluteinizowanego pęcherzyka (dojrzały pęcherzyk nie pęka, jajo pozostaje w środku i zanika, ale ciałko żółte rozwija się i wydziela progesteron powodujący zwyżkę temperatury).

OBSERWACJE PO ODSTAWIENIU PIGUŁKI HORMONALNEJ

Często zdarza się, że po odstawieniu pigułki cykle mogą być trudne do interpretacji, objawy śluzu nietypowe, ponieważ gospodarka hormonalna kobiety jest rozregulowana. W związku z tym należy do końca wybrać rozpoczęte opakowanie pigułek i niezwłocznie zacząć obserwacje śluzu i temperatury.

 • W pierwszym cyklu nie należy współżyć na początku, ponieważ po odstawieniu może wystąpić krwawienie, ale równie dobrze mogą pojawić się objawy płodności.
 • W pierwszym cyklu również należy wyznaczyć 4 wyższe temperatury, wieczór czwartego dnia będzie początkiem niepłodności.
 • Drugi cykl po odstawieniu traktowany jest jak u osoby początkującej i niepłodność względna wyznaczana jest na podstawie długości cykli, sprzed brania tabletek.

Jestem ciekawa, jak wiele z Was, które są mamami, stosowało zasady LAMu po porodzie; czy reguła objawu szczytu była dla Was prosta do wprowadzenia w życie? Jak szybko powróciła płodność? Ja jestem niespełna siedem miesięcy po porodzie, karmię piersią, ale powoli przymierzam się do wprowadzaniu dziecku stałych pokarmów. Przyznam się, że trochę już tęsknię za cyklicznością mojego organizmu i bardzo jestem ciekawa, kiedy płodność na nowo da o sobie znać.

Przy pisaniu tego tekstu korzystałam ze „Sztuki planowania Rodziny” autorstwa prof. J.Rotzera

 
Komentarze
 • andżi 25 Luty 12:50

  Z tego co ostatnio się dowiedziałam od konsultantki laktacyjnej przerwy w karmieniu nie mogą być dłuższe niż 4 godziny
 • jaca_randa 25 Luty 12:59

  Jestem 5 miesięcy po porodzie. Pierwsze krwawienie wystąpiło u mnie po 4 miesiącach od porodu, ale nie było poprzedzone skokiem temperaturowym, więc potraktowałam je jako śródcykliczne. Kolejne wystąpiło 38 dni później i już było poprzedzone kilkoma dniami z wyższymi temperaturami. Zatem uznałam, że jest to nowy cykl. Nie stosowałam oznaczeń śluzu, bo po porodzie miałam niemal cały czas śluz płodny, z gatunku Bj. Teraz, po miesiączce, rzeczywiście śluz płodny się skończył.
 • jaca_randa 25 Luty 13:18

  Aha, karmiłam od początku wyłącznie piersią, bez dłuższych przerw. Tyle, że karmienia trwały krótko, bo mam takie piersi, że da się je opróżnić w czasie krótszym niż 5 minut. Zatem możliwe, że nie był spełniony warunek 100 minut łącznego krwawienia.
 • anninchen 25 Luty 13:47

  W okresie poporodowym z powodzeniem stosowałam regułę szczytu. Płodność wróciła po rozszerzeniu diety, czyli zmniejszeniu liczby karmień - po 6 miesiącach. Pierwsza owulacja wyraźnie dała o sobie znać - skokiem libido, które przez cały okres poporodowy było jakby "uśpione". Intuicyjnie czułam, że "coś się dzieje", ale dopiero wzrost temp kilka dni później przyniósł pewność, że cykl się kończy.
 • anninchen 25 Luty 13:48

  W okresie poporodowym z powodzeniem stosowałam regułę szczytu. Płodność wróciła po rozszerzeniu diety, czyli zmniejszeniu liczby karmień - po 6 miesiącach. Pierwsza owulacja wyraźnie dała o sobie znać - skokiem libido, które przez cały okres poporodowy było jakby "uśpione". Intuicyjnie czułam, że "coś się dzieje", ale dopiero wzrost temp kilka dni później przyniósł pewność, że cykl się kończy.
 • iwoniab 25 Luty 18:39

  u mnie @ wrociła po 9 miesiacach i jednym dniuod porodu. Przed skokiem był wyrazny wzrost ilosci sluzu. Jednak nie był on super ekstra:) bo nieprzejrzysty,ale R. Nadal karmię-Madzia ma 10,5 miesiąca. Czy reguła LAM nie obowiazuje czasem do 84 dnia oo porodzie?
 • Aki82 25 Luty 20:55

  Hmm, a co w sytuacji, gdy karmienie z piersi jest sporadyczne, za to regularnie pokarm ściągam laktatorem? Czy wtedy też to działa czy nie?
 • anninchen 25 Luty 23:25

  Wg Rotzera odciągania pokarmu nie można zaliczyć do karmienia naturalnego.
 • jaca_randa 25 Luty 23:41

  Ciekawe, dlaczego odciągania nie można zaliczyć do karmienia naturalnego. Przecież działa to tak samo, tym bardziej, że może być dużo bardziej regularne i dokładniejsze niż karmienie dziecka piersią. Ciekawa jestem Aki82 jak będzie to u Ciebie.
 • Josaris 26 Luty 08:48

  Pani Ekspert, bardzo proszę dopisać jeszcze jeden podstawowy warunek, który trzeba spełnić, by stosować LAM - po 56 dniu po porodzie nie wystąpiło żadne krwawienie z dróg rodnych.
 • Josaris 26 Luty 08:50

  jaca_randa, żaden, nawet najlepszy laktator nie zastapi dziecka. To zupełnie inny typ ssania.
 • jaca_randa 26 Luty 09:56

  Josaris, ale przecież nie chodzi o typ ssania i o zastępstwo za dziecko, tylko o produkcję mleka i tym samym stymulację wydzielania prolaktyny. A przecież odciągacz może spełniać taką funcję.
 • Tabaluga 28 Luty 21:28

  Jaca_randa - chodzi też o stymulację brodawki przez dziecko. Laktator tego nie zrobi.
 • nibriana 28 Luty 23:46

  Można stosować Doringa zaraz po porodzie? Czy wtedy nie dochodzi do resetu i nie uznaje się kobiety no nowo za niedoświadczoną?
 • _kasiek_ 02 Mar 14:53

  Jestem 16,5 miesiąca po porodzie i póki co płodność nie wróciła. Od ponad dwóch miesięcy karmię córeczkę tylko w nocy....Miesiąc temu była u gina sprawdzić czy nie robi się jakaś torbiel i czy w ogóle wszystko jest w porządku. Twierdzi, że tak i że płodność wróci dopiero jak całkowicie przestanę karmić córeczkę. Ciekawa jestem co wy na to ?? Powinnam się martwić, że dzieje się coś niepokojoącego ??
 • Wiurzyca 13 Mar 22:58

  Kasiek, mi się wydaje słuszna uwaga amcm, która sprawdziła to na sobie i na przykładach innych dziewczyn: trzeba przestać karmić w nocy(karmienia nocne chyba najbardziej stymulują wyrzut prolaktyny). Przerzuć się na karmienie dziennne, jak bardzo chcesz nadal karmić.
 • Wiurzyca 13 Mar 22:59

  Kasiek, mi się wydaje słuszna uwaga amcm, która sprawdziła to na sobie i na przykładach innych dziewczyn: trzeba przestać karmić w nocy(karmienia nocne chyba najbardziej stymulują wyrzut prolaktyny). Przerzuć się na karmienie dziennne, jak bardzo chcesz nadal karmić.
 • Wiurzyca 13 Mar 23:30

  Kasiek, mi się wydaje słuszna uwaga amcm, która sprawdziła to na sobie i na przykładach innych dziewczyn: trzeba przestać karmić w nocy(karmienia nocne chyba najbardziej stymulują wyrzut prolaktyny). Przerzuć się na karmienie dziennne, jak bardzo chcesz nadal karmić.
 • kasiek 14 Mar 19:38

  nie mogę się przerzucić na karmienie w ciągu dnia bo moje dziecko nie je mleka z butelki a musi jeść inne pokarmy niż moje mleko bo mamy problemy z zaparciami.....no więc nie wchodzi w grę karmienie w ciągu dnia a w nocy nie. Musiałabym ją całkiem odstawić, a póki co nie wiem jak :/
 • spont 19 Kwi 13:50

  jak nalezy wstawiac linie wyznaczjace okresy plodnosci w cyklach poporodowych, jesli mozemy oprzec sie tylko o zmiany sluzu? czy stawiamy kreche konczaca okres potencjalnie plodny po ostatnim dniu ,m w ktorym wystapi jakakolwiek oznaka plodnosci, czy tez stawiamy ja czwartego dnia po szczycie sluzu?
 • smuttguillaid 12 Cze 23:53

  You can tell if a review is professional from the first phrase. One of the most challenging aspects of a good dissertation writing services is providing new, non-plagiarized material. The website will not rank well if the material is plagiarized. When looking for the top essay writing service reviews, there are a few things to consider.

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się