Kto jest on-line: Klementynaaa, olciaw
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

agn03: No niestety znowu mam ten sam problem. Opłaciłam konto na rok i znowu bez odpowiedzi. Nie zos ...

 

rozmal: Każda mama to ma. Zwłaszcza przy pierwszym dziecku. Często kupujemy w euforii ; ) ja mam du ...

 

rozmal: Kilka wartościowych pozycji: Astrid Lindgren Emila, dzieci z Bullerbyn itd, czarnoksiężnika ...

 

~adrianna: O, 3 lata później w tym 2 lata innych tabletek, bo doszła endometrioza, mogę powiedzieć, z ...

 

rozmal: A moim zdaniem nie ma co gdybać tutaj o tym czy tabletki antykoncepcyjne są wskazane przy pco ...

 

masiqy12: Muszę sprawdzić tego Pre seeda. ...

 

_hydro_: Ja też nie potrafię pojąć tego rozdwojenia jaźni - osoby, które krzyczą o fałszywym prz ...

 

Lexia: marion, serio? Na prawdę wierzysz, że w XXI wieku, gdzie możemy komputerowo zrobić WSZYSTKO ...

 

marion: Szczepienia przed kamerami - kto z Was to wyjaśni? Materiały z USA i Kanady - cał ...

 

_figa: Prezydent Białegostoku w pełni zaszczepiony, choroba przebiega wyjątkowo łagodnie dzięki t ...

 

alfaromeo: Ja chyba nie umiem tego prawidłowo odczytać, bo nie wiem z czego wynika te 50119 przypadków ...

 

MrsCreme: Odnośnie danych poniżej: bez umiejętności czytania danych można mieć mega wie ...

 

_hydro_: Dokładnie tak. Ale jak widać ignorantom nawet się nie chce poświęcić 5 minut na zastanowi ...

 

feel: No dokładnie. Załóżmy, że jest 100 osób. 85 zaszczepionych a 15 nie. W grupie zaszczepion ...

 

skapula: Dla mnie ciekawe przykład to Izrael, który jeszcze niedawno ogłosił sukces w związku z wys ...

 
 

Szyjka macicy w metodzie Rotzera 09 Mar 15:49

 

Badanie szyjki macicy nie jest konieczne. Jeżeli objaw śluzu jest czytelny a temperatura mierzona regularnie, w zupełności wystarczą do dokładnego określenia czasu płodności i jego zakończenia. Warto jednak, moim zdaniem, spróbować badać szyjkę, chociaż po to, by zobaczyć jak nasza kobieca cykliczność działa doskonale również w tym aspekcie :)

Szyjka macicy na początku cyklu jest lekko otwarta, złuszczone endometrium musi się jakoś wydostać na zewnątrz, po miesiączce zamyka się (chyba, że mamy do czynienia z bardzo krótkimi cyklami), by zacząć otwierać się w okresie płodności i zamknąć tuż po jego zakończeniu, aż do następnej miesiączki.

Szyjka macicy

Jak przeprowadzić badanie?

 • naukę badania szyjki najlepiej rozpocząć pod koniec fazy płodnej, wtedy zmiana po owulacji z miękkiej i otwartej na twardą i zamkniętą jest najbardziej zauważalna
 • najlepsza pozycja do badania to w przysiadzie lub z nogą opartą o stołek; bada się raz dziennie, najlepiej wieczorem; warto badanie przeprowadzić po aktywności, gdyż po spoczynku szyjka „opada”
 • wprowadza się jeden lub dwa palce do pochwy i należy spróbować wyczuć szyjkę
 • szyjka twarda i zamknięta (jak czubek nosa), położona nisko, będzie objawem niepłodności
 • szyjka miękka i otwarta (jak usta), położona wysoko (czasem tak wysoko, że nie można jej dosięgnąć), będzie objawem płodności

Badanie szyjki macicy

Wyznaczanie końca okresu płodności z pomocą szyjki:

 • jeżeli są 3 wyższe temperatury po szczycie śluzu, z których trzecia spełnia warunek 0,2 stopnia, można przyjąć niepłodność wieczorem tego dnia, o ile szyjka wykazuje tendencję do zamykania się
 • jeżeli są trzy dni twardej i zamkniętej szyjki, wówczas niepłodność trzeciego dnia wieczorem można przyjąć, o ile temperatura wykazuje co najmniej tendencję do zwyżki (wyznaczony w ten sposób koniec płodności ma skuteczność taką jak niepłodność wyznaczona przez trzy wyższe temperatury)

Dni niepłodności na początku cyklu:

 • najmniejsza zmiana może świadczyć o rozpoczęciu okresu płodności (przemieszczanie szyjki do boku lub góry, szyjka staje się nieco bardziej miękka, nieco się rozwiera, w okolicy szyjki zaczyna być nieco wilgotno)
 • przy badaniu szyjki niepłodność ustala się z dnia na dzień, w zależności od oceny konkretnego dnia

Można spróbować dwoma palcami wycisnąć odrobinę śluzu z szyjki, obserwacje dotyczące konsystencji, koloru tego śluzu należy również zapisywać. Rotzer nie definiuje szczytu szyjki macicy w odniesieniu do jej otwartości/twardości. Można jedynie ustalić dzień szczytu śluzu na podstawie śluzu z szyjki – ostatni dzień relatywnie najlepszej jakości śluzu będzie dniem szczytu.

Jestem ciekawa jak wiele z Was wspomaga się w samoobserwacji szyjką macicy? Ja przyznam się, że próbowałam przez kilka cykli, jednak w większości przypadków wystarczały mi objawy śluzu i temperatury. Dopiero teraz, po porodzie, uważam że szyjka daje cenne wskazówki i zamierzam korzystać z tego objawu częściej.

 
Komentarze
 • Wiurzyca 09 Mar 17:39

  Ja prowadze od poczatku obserwację szyjki. Nie bylo to łatwe, gdyz wydawalo mi się,że codziennie jest inna. Ale w końcu ja poznałam. Mam osobiście wrażenie,że po miesiączce otwierająca się i miekknąca szyjka nie oznacza rychłej płodności - i tak mam od wielu cykli-> dopiero ewidentce zmiany korelują ze sluzem typu bardziej płodnego. Czyli, pierwsze zmiany na szyjce nie idą w parze z poczatkiem płodności u mnie. natomiast badam sluz głównie na szyjce, bo jest dla mnie najbardziej wiarygodny; to co spływa już może byc gorszej jakości.
 • martita9084 09 Mar 20:21

  Moja szyjka chyba jeszcze nigdy nie była tak miękka jak usta czy ucho...przy płodności czuję że jest miększa niż w innej fazie ale to nigdy nie aż tak.
 • Pusiak 10 Mar 08:47

  Ja zaczęłam obserwowac szyjkę dość niedawno - chyba z cztery czy pięć cykli wstecz :) Ale myślę, że po porodzie i wygojeniu powrócę do tych obserwacji :) W sumie dość dobrze odróżniam stopień twardości i otwarcie lub zamknięcie, najgorzej idzie mi z ustaleniem, czy jest wysoko, czy nisko, ale to może dlatego, że badałam do tej pory rano, więc po spoczynku :) Zobaczymy jak będzie po porodzie :)
 • tatanka2 10 Mar 14:42

  ja szyjkęzaczęłam badać po pierwszym porodzie, trzy lata temu. W tej chwili bardziej się skupiam na śluzie szyjkowym niż na samej szyjce. Ale oczywiście obserwuję otwieranie i mięknięcie w okresie płodnym.
 • tasha 10 Mar 15:03

  Dopiero zaczynam obserwacje, jakos jeszcze nie rozrozniam twardosci, ale post bardzo mi sie przyda, wielkie dzieki!
 • mary 21 Mar 14:17

  poradźcie. obserwacje prowadzę od 4 miesięcy, narazie z powodzeniem. badam tylko śluz i szyjkę. wydaje mi się, że potrafię dobrze ocenić zmiany. czy bardzo ryzykuję????
 • kasianka 23 Mar 18:51

  Ja zaczęłam się obserwować 2 tygodnie temu. nie mam problemu z rozróżnieniem "twarda" - "miękka" ale niestety nie nabrałam jeszcze wprawy z pozycjami wysoko nisko :) Nie znalazłam jednak informacji na temat jaką twardość ma szyjka macicy w ciąży?
 • lidzia 26 Maj 01:23

  a jak jest wczesna ciąża to jaka jest szyjka?
 • Carlos 25 Sty 18:19

  Tutaj zaledwie trzy koreztamne, a w poście powyżej 40....dlaczego? Bo tutaj jest trudniej i zobowiązująco? To pytania nie do Ciebie Agnieszko. Pozdrawiam i idę zajrzeć na stronę Filipa.
 • hanulinka 16 Mar 17:40

  Ja de facto jestem w stanie odróżnić tylko miękką od twardej... Cały czas mam wrażenie, że jest zamknięta, nawet kiedy jest miękka (aktualnie nie dość, ze jest miękka, to jeszcze nisko) i nie wiem, co o tym myśleć :(

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się