Kto jest on-line: schatzuff
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 
 

Płodnego Nowego Roku! 29 Gru 19:02

 

Drogie użytkowniczki 28dni :) dziękuję za Wasze propozycje odnośnie dalszych tematów na tym blogu, na pewno wezmę je pod uwagę. A dziś chciałabym złożyć Wam noworoczne życzenia:

 • Tym z Was, które odkładają poczęcie dziecka życzę dużo cierpliwości i pomysłowości na fazę płodną oraz długich i nieuciążliwych faz lutealnych ;)
 • Tym z Was, które starają się o dziecko życzę dużo cierpliwości w oczekiwaniu na dzień testowania oraz ujrzenia upragnionych dwóch kresek na teście i doczekania się pięknego daru, jakim jest nowe życie
 • Tym z Was, które się po prostu obserwują życzę dużo satysfakcji ze znajomości swojego organizmu i motywacji do prowadzenia regularnych obserwacji ;)
 • Wszystkim Wam już na koniec życzę, abyście były płodne, bo płodne znaczy zdrowe, a wszyscy wiedzą, że zdrowie jest najważniejsze!

No właśnie. We wszystkich życzeniach zawsze pojawia się zdrowie. Każdy wśród najważniejszych wartości w swoim życiu wymienia zdrowie. Tylko nie zawsze się to przenosi na rzeczywiste działania. Według definicji WHO zdrowie to nie tylko brak choroby, ale pełen dobrostan psychofizyczny. Dbanie o zdrowie fizyczne to przede wszystkim profilaktyka: odpowiednie odżywianie, odpowiednia dawka ruchu, regularne badania i wizyty u lekarza. Jak dużo osób tego w rzeczywistości przestrzega?

Dbanie o zdrowie układu rozrodczego również zawiera wszystkie te elementy. Człowieka nie da się podzielić na osobne układy, które działają niezależnie od siebie. Nasz ogólny stan zdrowia, także a może przede wszystkim psychicznego, decyduje również o naszej płodności. Myślę, że w czasach, kiedy jest ona coraz bardziej ograniczona przez same czynniki środowiskowe (jakość żywności, powietrza itd.) warto chociaż ze swojej strony zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby tej płodności już bardziej nie szkodzić. Ja do kobiecej dbałości o swoje zdolności prokreacyjne zawsze dołączam prowadzenie obserwacji cyklu miesiączkowego. Owszem, wymaga to swego rodzaju systematyczności, w miarę regularnego spania, unikania większych ilości alkoholu, znalezienia chwili na zanotowanie obserwacji, ale które z tych rzeczy są nieosiągalne albo niewskazane?

Ostatnio kiedy ktoś mnie pyta, czy MRP będzie dla niego dobre, pytam zwrotnie jak bardzo zależy mu na zdrowiu i co robi, żeby je utrzymać. Na tej podstawie wiem, jak z takim kimś rozmawiać. Bo jak ktoś mówi, że zdrowie jest dla niego ważne, ale zarywa noce, wiecznie się stresuje, nie dba w ogóle o żywienie i nie uprawia sportu, nie znajduje środka między pracą a odpoczynkiem, to jest to pewna niekonsekwencja i dla takiej osoby prowadzenie obserwacji może być rzeczywiście trudne. Ja Wam życzę, aby szczerze zależało Wam na Waszym zdrowiu i Waszej płodności!

Pozdrawiam serdecznie,

Cynosia, ekspert28dni.pl

 
Komentarze
 • Samuelka 30 Gru 10:22

  Świetne życzenia. Tobie Cynosiu, też Płodnego Nowego Roku!:-)
 • Soncia 30 Gru 10:31

  Dziękuję. Ja Tobie Cynosiu również życzę płodnego Nowego Roku!
 • jaca_randa 30 Gru 11:22

  Dziękuję! Wzajemnie!
 • dorah 30 Gru 11:44

  Cynosiu, Tobie także Nowego Roku płodnego w nowe przedsięwzięcia nprowe, zawodowe, a przede wszystkim sercowe pod każdym względem
 • ikamek 30 Gru 11:52

  ślicznie dziekuje i rownież życzę płodnego he ja nawet blizniaki przyjme pod serce. hehheh moja córeczka takie zlozyła zamówienie. Ma byc Zosia i Weroniczka. Wszystkiego dobrego i płodnego roku Wam wszystkim życze.
 • referentka 30 Gru 11:55

  Dziekuję za najważniejsze dla mnie życzenie nr 2, niech sie spełni w tym Nowym Roku!!!! Tobie też - wszystkiego dobrego!
 • mag_dre 30 Gru 11:59

  Cynosiu również płodnego i zdrowego Nowego Roku :D
 • Janeczka784 30 Gru 12:54

  Świetne życzenia, bardzo dziękuje i Tobie również życzę płodnego Nowego Roku:)
 • Misia33 30 Gru 16:24

  Cynosiu dziekuję za życzenie i Tobie też życzę Płodnego Roku 2011 :D
 • Tamara74 31 Gru 09:59

  Dziękuję, Tobie wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
 • Talinka 05 Sty 15:55

  Wzajemnie!

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się