Artykuły eksperckie
Szybka pomoc!
Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.
kermitka82: Ja daję smoka ale tylko na chwilę, coś ale rzeczywiście jest tak że jak głodny to go ni h ...
Środa: Karolajnas!!! Dasz radę Dziewczyno! Nie martw się, to są początki, a te wiadomo ...
karolajnas: Dziękuję Wam z całego serca :heartbounce: [quote=Magdalena">Jak rozumiem, jak ...
gosik88j: Mi też córkę kazali dokarmiać a w domu już tylko była na piersi ...
Magdalena: Kochana moja... przede wszystkim, to dasz radę. Laktacja ruszyla, masz malutką. Nie patrz na ...
gosik88j: Pewnie że wrócisz to dopiero początek karmienia przystawiaj i budź mała by jadła bardzo ...
karolajnas: Po dzisiejszym obchodzie położniczym - ja mogę do domu iść już. Niestety na pediatrycznym ...
Środa: Magdalena, dziękuję za odzew 🙏 Ja chyba największy problem mam z tym, że nie ...
Magdalena: Spieszę do szanownej Pani 😚 Moje wszystkie smokowe. Marysce dali na oddziale wczesniak ...
Magdalena: Karolajnaa gratulacje i zdrówka dla Was. Ten brak odwiedzin, poza wieloma minusami ma rz ...
Środa: Dziewczyny, wpadam z problemem, niczym matka pierwszego dziecka. Lilia ma prawie trzy tygo ...
gosik88j: Ciekawe kiedy was do domku wypuszczą. No tęsknota za dzieckiem jest ogromna a ty już sporo c ...
~adrianna: Dziewczyny, proszę Was bardzo o feedback - jak wyglądał 1 cykl świeżo po odstawieniu table ...
Anesta: Niestety ale to badanie musi być wykonane na miejscu. Przewożenie probowki skutkuje zafalszo ...
kadzek: Czy mozna kogoś wezwać do pobrania próbek do domu czy badanie musi byc wykonane namiejscu w ...
Wśród wczesnych objawów klimakterycznych można wyróżnić: nocne zlewne poty i uderzenia gorąca, bezsenność i rozdrażnienie, depresję i płaczliwość. Może się pogarszać zdolność koncentracji oraz pamięć. Występuje też grupa objawów, które nasilają się dopiero w okresie po menopauzie tj.: częstomocz, nietrzymanie moczu, nawracające infekcje dróg moczowych, bolesne współżycie, spadek elastyczności skóry oraz zanik owłosienia pod pachami i w okolicy łonowej.
Z późnych objawów klimakterycznych można wymienić m.in. osteoporozę, choroby serca, otyłość. Aby zmniejszyć dolegliwości związane z klimakterium, warto przyjrzeć się ogólnie stylowi życia, jaki prowadzi kobieta. Pożądane byłoby rzucenie palenia, redukcja stresów, modyfikacja diety na taką , która zawiera dużo fitoestrogenów, wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, stosowanie naturalnych ziół. W uzasadnionych przypadkach można zastosować HTZ (hormonalną terapię zastępczą).
Jeśli chodzi o dietę, zdecydowanie wskazane są tłuszcze roślinne i rybie, cukry złożone, minerały tj.: magnez, bor, cynk, chrom, selen a także witaminy z grupy B i antyoksydanty. Warto włączyć do diety soję, ryż, jabłka, pyłek kwiatowy, len, kapustę, brokuły, czerwone wino, kminek, anyż, jabłka, gdyż zawierają one sporo estrogenów roślinnych (fiotoestrogenów), które mogą w znacznym stopniu zmniejszyć dolegliwości związane z okresem przejściowym. Z roślin, które warto mieć na uwadze (a które często są składnikami preparatów przeznaczonych dla kobiet w perimenopauzie) można wymienić pluskwicę groniastą, żeń-szeń, krwawnik pospolity, szałwię pospolitą, wiesiołek dwuletni, przywrotnik pospolity, dziurawiec zwyczajny.
Dietę i zdrowszy tryb życia można wprowadzić oczywiście samodzielne, ale decyzja o ewentualnej HTZ może zapaść jedynie pod kontrolą lekarską. Przeciwwskazaniem do niej będzie czynna choroba zakrzepowo-zatorowa, uszkodzenia wątroby, nowotwory estrogenozależne (rak błony śluzowej macicy i rak sutka), choroby serca, nieleczone nadciśnienie, porfiria skórna. Terapia hormonalna może być wsparciem w bardzo nasilonych objawach psychoemocjonalnych i naczynioruchowych, w leczeniu zmian atroficznych dróg moczowo-płciowych czy wspomagająco w osteoporozie, ale należy mieć na uwadze to, że jednocześnie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka sutka czy powikłań zatorowo-zakrzepowych.
Kluczową sprawą w czasie wchodzenia przez kobietę w okres okołomenopauzalny zdaje się być poczucie własnej wartości i wsparcie rodziny. Zrozumienie doświadczane od bliskich i wewnętrzna zgoda na naturalny proces starzenia się, mogą w znacznym stopniu ułatwić kobiecie radzenie sobie z łabędzim śpiewem i pustym gniazdem oraz fizycznymi dolegliwościami.
Kończąc, chciałam zaprosić Was do dyskusji. Na pewno w Waszych otoczeniach spotykacie się z kobietami w okresie przejściowym. W jaki sposób przezywają one ten czas?
zig40 20 Luty 00:05
Kasiula69 13 Cze 15:15
grejfrucik30 26 Luty 19:57
Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się
Poprzednie wpisy: