Kto jest on-line:
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 
 

Kubeczek menstuacyjny? A może podpaski wielorazowe? 24 Maj 12:58

 

Potrafimy ze sobą rozmawiać o śluzie szyjkowym, dlatego myślę, że możemy również dyskutować na temat innego składnika naszego kobiecego cyklu, czyli menstruacji. A właściwie, to chciałam dziś napisać kilka słów na temat artykułów higienicznych, które używamy na początku każdego cyklu.

Coraz popularniejsze, obok powszechnie stosowanych podpasek jednorazowych i tamponów, stają się ekologiczne: podpaski wielorazowego użytku oraz kubeczki menstruacyjne.

Te pierwsze, wykonane są z naturalnych materiałów, oddychającej bawełny, bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych. Nie jest to bez znaczenia, gdyż chemia zawarta w popularnych artykułach higienicznych działa drażniąco na okolice intymne niektórych kobiet.

Kubeczek zrobiony jest z silikonu medycznego, ma pojemność ok. 30 ml i umieszcza się go w pochwie (podobnie jak tampon)i opróżnia co kilka godzin. Przewagą miseczki(zamienna nazwa) nad tamponami jest to, że nie wchłania wydzielin a gromadzi je w zbiorniczku. Nie wysusza śluzówki pochwy i nie powoduje podrażnień. Niektóre użytkowniczki tego artykułu dla nowoczesnych kobiet (jak reklamują swój produkt producenci) zauważają zmniejszenie u siebie bóli menstruacyjnych.

Kobiety, dla których ekologia i ochrona środowiska mają spore znaczenie, z pewnością docenią wielorazowość podpasek i kubeczków. Zamieniając na nie standardowe podpaski i tampony, przestajemy produkować odpady, które ulegają bardzo wolnej biodegradacji.

Jedyny minus podpasek wielorazowych, jaki widzę, to to, że trzeba je po użyciu wyprać. Ale nie jest to, moim zdaniem, problem nie do przeskoczenia. Kubeczek nie ma tej wady, bo jego zawartość po prostu wylewa się do kanalizacji (oczywiście konieczny jest dostęp do bieżącej wody, aby umyć ręce i sam kubeczek).

Ekologiczne podpaski i kubeczki to także spora oszczędność dla portfela. Kubeczek to wydatek rzędu 120,00 (będzie nadawał się do użytku przez ok. 10 lat) a komplet podpasek, który wymienia się co 4 lata, to połowa kwoty potrzebnej w tym samym czasie na zwykłe podpaski czy tampony.

Ja sama nie używałam jeszcze ani jednego ani drugiego, ale kupując wielorazowe pieluszki dla mojego dziecka, zaopatrzyłam się również w zestaw ekologicznych podpasek. Jak tylko doczekam się pierwszej po porodzie miesiączki, zamierzam je wypróbować.

Wiem, że są wśród Was użytkowniczki zarówno wielorazowych podpasek jak i te, które przetestowały kubeczek menstruacyjny. Podzielicie się wrażeniami? Liczę na dyskusję w komentarzach. :)

 
Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się