Artykuły eksperckie
Szybka pomoc!
Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.
merlenke: Zacznij od poszukania na necie jaki styl Ci się podoba - wolałabyś np. wąskie eleganckie sp ...
Amazonka: Prędzej 20dc. ...
Madlene92: Nie wiem czy ktoś tu zagłada ;) (22.05) Pierwsza beta w 34dc- 114.4 (24.05) Druga ...
marion: Dzięki. W przedszkolu już mają. Z resztą wiedzieli wcześniej, w zasadzie od początku ...
dagus84: Musisz zanieść do szkoły, i do przedszkola też. Jakiś papier wypełniasz w szkole wiem. Cz ...
matomina: Awokado pyyyycha... U mnie często gości guacamole, albo po prostu bez roboty na kanapki z moz ...
marion: Mam już opinię o odroczeniu u Frycka obowiązku szkolnego. Wiecie może co teraz? Sama m ...
merlenke: Zalecane częstotliwości wykonywania badań cytologicznych zależą od wieku kobiety oraz od j ...
Amazonka: Jakim fejsie? Nie widzisz, co to za serwis? ...
merlenke: Tak, zaleca się, aby kobiety w ciąży regularnie przeprowadzały badania piersi, w tym USG pi ...
merlenke: Kochana osobo:) takich rzeczy nie ustala się na grupie na fejsie. Chociaż rozumiem, bo tak ro ...
merlenke: Moja mama na 75 urodziny dostała od nas 75 prezentów. Każdy zapakowany osobno. Jedne droższ ...
KarpatkaST: Hej, podoba nam sie takie mieszkanie, ale bardzo nie chcialabym miec 3 lazienek jak to ugryzc? ...
KarpatkaST: Witajcie dziewczyny. Czy możecie polecić jakiś ciekawy prezent dla teściowej na jej 70 te u ...
elfika: [quote=lecia_28">Ale wracając do małego, rozumiem że jako takiej paniki nie ma, ale za dw ...
Wszystkie jesteśmy piękne i młode, ale niestety, prędzej czy później, nadejdzie czas, gdy zostaniemy tylko piękne ;) Nasz organizm starzeje się a czynność jajników w pewnym momencie zacznie stopniowo wygasać. Pociągnie to za sobą zmiany nie tylko fizyczne, ale i najprawdopodobniej psychoemocjonalne.
Termin wystąpienia menopauzy (ostatniej miesiączki w życiu kobiety) jest w większości wypadków (w 85%) uwarunkowany genetycznie i przypada na 49. lub 50. rok życia. Istnieją jednak czynniki, które mogą przyśpieszyć lub opóźnić ten proces. W wypadku późnego wystąpienia menarche (pierwszej miesiączki), później w życiu kobiety rozpocznie się okres przejściowy.
Przyśpieszyć klimakterium może być spowodowane przez: chemioterapię i radioterapię, palenie tytoniu, leki stymulujące wielokrotne owulacje (np. Clostibegyt), ogólne wyniszczenie organizmu, choroby autoimmunologiczne o typie autoagresji oraz stany po usunięciu macicy bez przydatków.
W literaturze podaje się terminy takie jak perimenopauza, będąca czasem od 2 do 8 lat przed menopauzą, premenopauza czyli 3-4 lata bezpośrednio przed ostatnią miesiączką i czas postmenopauzalny po wygaśnięciu czynności jajników.
Już od 35. roku życia można zauważyć zwiastuny zbliżającej się menopauzy, czyli zwiększoną utratę pęcherzyków jajnikowych oraz zaburzenia w ich dojrzewaniu. Może się to objawiać: gorszą jakością komórek jajnikowych, spadkiem płodności, częstszymi nieprawidłowościami w rozwoju zarodków, a co za tym idzie, zwiększa się ryzyko poronień.
Jeśli chodzi o cykle, to mogą się skracać lub znacznie wydłużać, częściej mogą się pojawiać krwawienia śródcykliczne i cykle bezowulacyjne, plamienia przed miesiączką, a mniejsza ilość progesteronu powodować może niedomogę lutealną. W jednym cyklu może występować kilka łat śluzu różnej jakości, faza estrogenowa cyklu może się znacznie wydłużać a lutealna skracać (poniżej 9 dni). Jeżeli w cyklach pojawiać się będzie faza wyższych temperatur, nie zawsze będzie objawem odbytej owulacji. Czasem przedłużająca się faza lutealna będzie świadczyć o LUF, czyli zespole niepękniętego, zluteinizowanego pęcherzyka (dojrzały pęcherzyk nie pęka, komórka jajowa zostaje w środku i zanika; ciałko żółte się wytwarza i wydziela progesteron).
Wszystko to spowodowane jest coraz słabszą reakcją jajników na wydzielany przez przysadkę mózgową hormon FSH. Jego produkcja zwiększa się przez to w znacznym stopniu i uniemożliwia prawidłowe dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Badając poziom FSH we krwi, gdy trzykrotnie uzyska się wynik znacznie powyżej normy, świadczyć to będzie o niemożliwości zajścia w ciążę przez kobietę.
W drugiej części tekstu związanego z tym tematem, czyli za tydzień, chciałam napisać o dolegliwościach i objawach klimakterycznych wczesnych i późnych oraz ich leczeniu. Wspomnę także o badaniach, które warto wykonać.
zig40 26 Sty 01:15
misia-ludek 26 Sty 06:57
PROMORING 04 Kwi 05:16
Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się
Poprzednie wpisy: