Artykuły eksperckie
Szybka pomoc!
Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.
Amazonka: Daszek do wózka, aby nie robić dziecku sauny. ...
Amazonka: Koszmarna wystawa. ...
merlenke: Dobrym pomysłem może być wizyta na wystawie pająków. Dzieci mają szansę zobaczyć na wł ...
KarpatkaST: Macie może pomysł, gdzie zabrać przedszkolaki na jakąś nietypową wycieczkę? Szukam czego ...
KarpatkaST: Ja dostałam po urodzeniu od koleżanki tshirt z napisem mama jak napis levis a dla dziecka zaw ...
merlenke: Szukam prezentu dla koleżanki, która jest świeżo upieczoną mamą. Jakieś pomys ...
merlenke: Obligacje skarbu państwa są fajna opcja, dla osób które dostają 800+ są obligacje rodzinn ...
KarpatkaST: Nie chcę aby straciły na wartości :) Jak oszczędzacie na przyszłość dzieci ? ...
KarpatkaST: U nas huśtawka, piaskownica i zjeżdżalnia to must have. Na ten sezon planuje dla córek nami ...
merlenke: hejka, jakie zabawki ogrodowe najlepiej sprawdzają się u Was w ogrodzie? ...
merlenke: Wypadanie włosów po ciąży to klasyka, ale wiem, że jak się to dzieje na własnej głowie, ...
KarpatkaST: Minęło już 5 miesięcy od porodu, a moje włosy lecą garściami. Na szczotce, pod prysznice ...
KarpatkaST: Mam podobnie. W zasadzie to miałam. i to spore problemy w ciazy z zasypianiem. Co pomogło: ...
merlenke: Czy ktoś może jest w ciąży i cierpi na bezsenność? Co Wam pomaga? ...
Amazonka: Centrum Nauki Kopernik. Kawiarnie dla matek z dziećmi. ...
Wszystkie jesteśmy piękne i młode, ale niestety, prędzej czy później, nadejdzie czas, gdy zostaniemy tylko piękne ;) Nasz organizm starzeje się a czynność jajników w pewnym momencie zacznie stopniowo wygasać. Pociągnie to za sobą zmiany nie tylko fizyczne, ale i najprawdopodobniej psychoemocjonalne.
Termin wystąpienia menopauzy (ostatniej miesiączki w życiu kobiety) jest w większości wypadków (w 85%) uwarunkowany genetycznie i przypada na 49. lub 50. rok życia. Istnieją jednak czynniki, które mogą przyśpieszyć lub opóźnić ten proces. W wypadku późnego wystąpienia menarche (pierwszej miesiączki), później w życiu kobiety rozpocznie się okres przejściowy.
Przyśpieszyć klimakterium może być spowodowane przez: chemioterapię i radioterapię, palenie tytoniu, leki stymulujące wielokrotne owulacje (np. Clostibegyt), ogólne wyniszczenie organizmu, choroby autoimmunologiczne o typie autoagresji oraz stany po usunięciu macicy bez przydatków.
W literaturze podaje się terminy takie jak perimenopauza, będąca czasem od 2 do 8 lat przed menopauzą, premenopauza czyli 3-4 lata bezpośrednio przed ostatnią miesiączką i czas postmenopauzalny po wygaśnięciu czynności jajników.
Już od 35. roku życia można zauważyć zwiastuny zbliżającej się menopauzy, czyli zwiększoną utratę pęcherzyków jajnikowych oraz zaburzenia w ich dojrzewaniu. Może się to objawiać: gorszą jakością komórek jajnikowych, spadkiem płodności, częstszymi nieprawidłowościami w rozwoju zarodków, a co za tym idzie, zwiększa się ryzyko poronień.
Jeśli chodzi o cykle, to mogą się skracać lub znacznie wydłużać, częściej mogą się pojawiać krwawienia śródcykliczne i cykle bezowulacyjne, plamienia przed miesiączką, a mniejsza ilość progesteronu powodować może niedomogę lutealną. W jednym cyklu może występować kilka łat śluzu różnej jakości, faza estrogenowa cyklu może się znacznie wydłużać a lutealna skracać (poniżej 9 dni). Jeżeli w cyklach pojawiać się będzie faza wyższych temperatur, nie zawsze będzie objawem odbytej owulacji. Czasem przedłużająca się faza lutealna będzie świadczyć o LUF, czyli zespole niepękniętego, zluteinizowanego pęcherzyka (dojrzały pęcherzyk nie pęka, komórka jajowa zostaje w środku i zanika; ciałko żółte się wytwarza i wydziela progesteron).
Wszystko to spowodowane jest coraz słabszą reakcją jajników na wydzielany przez przysadkę mózgową hormon FSH. Jego produkcja zwiększa się przez to w znacznym stopniu i uniemożliwia prawidłowe dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Badając poziom FSH we krwi, gdy trzykrotnie uzyska się wynik znacznie powyżej normy, świadczyć to będzie o niemożliwości zajścia w ciążę przez kobietę.
W drugiej części tekstu związanego z tym tematem, czyli za tydzień, chciałam napisać o dolegliwościach i objawach klimakterycznych wczesnych i późnych oraz ich leczeniu. Wspomnę także o badaniach, które warto wykonać.
zig40 26 Sty 01:15
misia-ludek 26 Sty 06:57
PROMORING 04 Kwi 05:16
saahillguptaa 18 Sty 09:15
shrutiarora 05 Sie 09:52
raakhisharmaax 25 Cze 09:40
beautiqueen 21 Mar 09:16
beautiqueen 21 Mar 09:15
snehaoberoi 26 Luty 08:24
kunaal 16 Sty 08:13
raakhisharmaax 27 Lip 08:13
Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się
Poprzednie wpisy: