Kto jest on-line:
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

merlenke: Mam thermomixa od 3 lat. Korzystam często, robię ciasta, smoothie, pierogi itp. Ale jakoś ni ...

 

Amazonka: Wyłącznie plamoodporne. ...

 

Amazonka: Tak, regularne kontrole są potrzebne też w ciąży. ...

 

KarpatkaST: Normalnie można leczyć i wyrywać zęby. Znieczulenie jest bezpieczniejsze niż Stan zapalny. ...

 

merlenke: Ile masz lat? Ja nosiłam będąc nastolatką tzw ortosoczewki zatrzymujące postęp wady wzrok ...

 

merlenke: Czy leczyłyście zeby w ciąży? I czy możecie polecić ewentualnie klinikę stomatologiczną ...

 

merlenke: Sinsay home na wyprzedaży, Biedronka przy okazji -50% na każdą rzecz przy zakupie dwóch pro ...

 

KarpatkaST: Dziewczy pomocy! Mam wadę wzroku, krótkowzroczność. Nie jestem w stanie nosić okularow, ni ...

 

KarpatkaST: Dziewczyny, zaczynamy pomału kompletować wyposażenie domku. Gdzie najczęściej zamawiacie w ...

 

KarpatkaST: Ja mam bieżniki czasem kolorowy obrus i na tym podkładki, dla dzieci do jedzenia, które zakŠ...

 

merlenke: Jak w temaciee :) Co obecnie się kłądzie na stołach? Macie obrusy albo bieżniki ...

 

merlenke: Urządzając mieszkanie uwzględniam: - funkcjonalność (co bywa trudne jak się człowie ...

 

Lenunia: Czy ktoś chętny na wymiene z miesiącem gratis? ...

 

merlenke: Jeśli jesteście przyzwyczajeni do szerokości 160, to 140 będzie wam mało, poza tym z wieki ...

 

KarpatkaST: Zastanawiamy się nad kupnem nowego materaca do sypialni, jaka szerokość będzie najlepsza? W ...

 
 

Klimakterium - okres przejściowy, czyli wygasanie czynności jajników. 24 Sty 15:51

 

Wszystkie jesteśmy piękne i młode, ale niestety, prędzej czy później, nadejdzie czas, gdy zostaniemy tylko piękne ;) Nasz organizm starzeje się a czynność jajników w pewnym momencie zacznie stopniowo wygasać. Pociągnie to za sobą zmiany nie tylko fizyczne, ale i najprawdopodobniej psychoemocjonalne.

Termin wystąpienia menopauzy (ostatniej miesiączki w życiu kobiety) jest w większości wypadków (w 85%) uwarunkowany genetycznie i przypada na 49. lub 50. rok życia. Istnieją jednak czynniki, które mogą przyśpieszyć lub opóźnić ten proces. W wypadku późnego wystąpienia menarche (pierwszej miesiączki), później w życiu kobiety rozpocznie się okres przejściowy.

Przyśpieszyć klimakterium może być spowodowane przez: chemioterapię i radioterapię, palenie tytoniu, leki stymulujące wielokrotne owulacje (np. Clostibegyt), ogólne wyniszczenie organizmu, choroby autoimmunologiczne o typie autoagresji oraz stany po usunięciu macicy bez przydatków.

W literaturze podaje się terminy takie jak perimenopauza, będąca czasem od 2 do 8 lat przed menopauzą, premenopauza czyli 3-4 lata bezpośrednio przed ostatnią miesiączką i czas postmenopauzalny po wygaśnięciu czynności jajników.

Już od 35. roku życia można zauważyć zwiastuny zbliżającej się menopauzy, czyli zwiększoną utratę pęcherzyków jajnikowych oraz zaburzenia w ich dojrzewaniu. Może się to objawiać: gorszą jakością komórek jajnikowych, spadkiem płodności, częstszymi nieprawidłowościami w rozwoju zarodków, a co za tym idzie, zwiększa się ryzyko poronień.

Jeśli chodzi o cykle, to mogą się skracać lub znacznie wydłużać, częściej mogą się pojawiać krwawienia śródcykliczne i cykle bezowulacyjne, plamienia przed miesiączką, a mniejsza ilość progesteronu powodować może niedomogę lutealną. W jednym cyklu może występować kilka łat śluzu różnej jakości, faza estrogenowa cyklu może się znacznie wydłużać a lutealna skracać (poniżej 9 dni). Jeżeli w cyklach pojawiać się będzie faza wyższych temperatur, nie zawsze będzie objawem odbytej owulacji. Czasem przedłużająca się faza lutealna będzie świadczyć o LUF, czyli zespole niepękniętego, zluteinizowanego pęcherzyka (dojrzały pęcherzyk nie pęka, komórka jajowa zostaje w środku i zanika; ciałko żółte się wytwarza i wydziela progesteron).

Wszystko to spowodowane jest coraz słabszą reakcją jajników na wydzielany przez przysadkę mózgową hormon FSH. Jego produkcja zwiększa się przez to w znacznym stopniu i uniemożliwia prawidłowe dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Badając poziom FSH we krwi, gdy trzykrotnie uzyska się wynik znacznie powyżej normy, świadczyć to będzie o niemożliwości zajścia w ciążę przez kobietę.

W drugiej części tekstu związanego z tym tematem, czyli za tydzień, chciałam napisać o dolegliwościach i objawach klimakterycznych wczesnych i późnych oraz ich leczeniu. Wspomnę także o badaniach, które warto wykonać.

 
Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się