Kto jest on-line:
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

merlenke: Zacznij od poszukania na necie jaki styl Ci się podoba - wolałabyś np. wąskie eleganckie sp ...

 

Amazonka: Prędzej 20dc. ...

 

Madlene92: Nie wiem czy ktoś tu zagłada ;) (22.05) Pierwsza beta w 34dc- 114.4 (24.05) Druga ...

 

marion: Dzięki. W przedszkolu już mają. Z resztą wiedzieli wcześniej, w zasadzie od początku ...

 

dagus84: Musisz zanieść do szkoły, i do przedszkola też. Jakiś papier wypełniasz w szkole wiem. Cz ...

 

matomina: Awokado pyyyycha... U mnie często gości guacamole, albo po prostu bez roboty na kanapki z moz ...

 

marion: Mam już opinię o odroczeniu u Frycka obowiązku szkolnego. Wiecie może co teraz? Sama m ...

 

merlenke: Zalecane częstotliwości wykonywania badań cytologicznych zależą od wieku kobiety oraz od j ...

 

Amazonka: Jakim fejsie? Nie widzisz, co to za serwis? ...

 

merlenke: Tak, zaleca się, aby kobiety w ciąży regularnie przeprowadzały badania piersi, w tym USG pi ...

 

merlenke: Kochana osobo:) takich rzeczy nie ustala się na grupie na fejsie. Chociaż rozumiem, bo tak ro ...

 

merlenke: Moja mama na 75 urodziny dostała od nas 75 prezentów. Każdy zapakowany osobno. Jedne droższ ...

 

KarpatkaST: Hej, podoba nam sie takie mieszkanie, ale bardzo nie chcialabym miec 3 lazienek jak to ugryzc? ...

 

KarpatkaST: Witajcie dziewczyny. Czy możecie polecić jakiś ciekawy prezent dla teściowej na jej 70 te u ...

 

elfika: [quote=lecia_28">Ale wracając do małego, rozumiem że jako takiej paniki nie ma, ale za dw ...

 
 

Klimakterium - okres przejściowy, czyli wygasanie czynności jajników. 24 Sty 15:51

 

Wszystkie jesteśmy piękne i młode, ale niestety, prędzej czy później, nadejdzie czas, gdy zostaniemy tylko piękne ;) Nasz organizm starzeje się a czynność jajników w pewnym momencie zacznie stopniowo wygasać. Pociągnie to za sobą zmiany nie tylko fizyczne, ale i najprawdopodobniej psychoemocjonalne.

Termin wystąpienia menopauzy (ostatniej miesiączki w życiu kobiety) jest w większości wypadków (w 85%) uwarunkowany genetycznie i przypada na 49. lub 50. rok życia. Istnieją jednak czynniki, które mogą przyśpieszyć lub opóźnić ten proces. W wypadku późnego wystąpienia menarche (pierwszej miesiączki), później w życiu kobiety rozpocznie się okres przejściowy.

Przyśpieszyć klimakterium może być spowodowane przez: chemioterapię i radioterapię, palenie tytoniu, leki stymulujące wielokrotne owulacje (np. Clostibegyt), ogólne wyniszczenie organizmu, choroby autoimmunologiczne o typie autoagresji oraz stany po usunięciu macicy bez przydatków.

W literaturze podaje się terminy takie jak perimenopauza, będąca czasem od 2 do 8 lat przed menopauzą, premenopauza czyli 3-4 lata bezpośrednio przed ostatnią miesiączką i czas postmenopauzalny po wygaśnięciu czynności jajników.

Już od 35. roku życia można zauważyć zwiastuny zbliżającej się menopauzy, czyli zwiększoną utratę pęcherzyków jajnikowych oraz zaburzenia w ich dojrzewaniu. Może się to objawiać: gorszą jakością komórek jajnikowych, spadkiem płodności, częstszymi nieprawidłowościami w rozwoju zarodków, a co za tym idzie, zwiększa się ryzyko poronień.

Jeśli chodzi o cykle, to mogą się skracać lub znacznie wydłużać, częściej mogą się pojawiać krwawienia śródcykliczne i cykle bezowulacyjne, plamienia przed miesiączką, a mniejsza ilość progesteronu powodować może niedomogę lutealną. W jednym cyklu może występować kilka łat śluzu różnej jakości, faza estrogenowa cyklu może się znacznie wydłużać a lutealna skracać (poniżej 9 dni). Jeżeli w cyklach pojawiać się będzie faza wyższych temperatur, nie zawsze będzie objawem odbytej owulacji. Czasem przedłużająca się faza lutealna będzie świadczyć o LUF, czyli zespole niepękniętego, zluteinizowanego pęcherzyka (dojrzały pęcherzyk nie pęka, komórka jajowa zostaje w środku i zanika; ciałko żółte się wytwarza i wydziela progesteron).

Wszystko to spowodowane jest coraz słabszą reakcją jajników na wydzielany przez przysadkę mózgową hormon FSH. Jego produkcja zwiększa się przez to w znacznym stopniu i uniemożliwia prawidłowe dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Badając poziom FSH we krwi, gdy trzykrotnie uzyska się wynik znacznie powyżej normy, świadczyć to będzie o niemożliwości zajścia w ciążę przez kobietę.

W drugiej części tekstu związanego z tym tematem, czyli za tydzień, chciałam napisać o dolegliwościach i objawach klimakterycznych wczesnych i późnych oraz ich leczeniu. Wspomnę także o badaniach, które warto wykonać.

 
Komentarze
  • zig40 26 Sty 01:15

    Dzięki za ten temat - przypuszczam, ze jestem w ogromnej mniejszości, która jest nim żywo zainteresowana:):):) To ciekawe, obserwować , jak zmienia sie moje cialo, organizm, cykl...Z Twoich informacji wynika, ze jestem w perimenopauzie lub nawet w tym następnym etapie - nie do wiary:) Z niecierpliwoscią czekam na ciąg dalszy. Tak, jak macierzynstwo wymaga czasami wspomagania (i wielu niełatwych decyzji), tak ten czas też potrzebuje pomocy (i równiez niełatwych decyzji). Hormonalna terapia zastępcza? jeśli nie, to co? Czy i kiedy ingerować w swoją psychikę? Czekać, aż bliscy Ci powiedzą, że nie mozna z tobą wytrzymać? Co zrobic w pracy, kiedy się pocisz strasznie, a pracujesz w bliskości 30 cm od ludzi?co zrobic, gdy ochota na seks w tobie się zwiększa, a w partnerze niekoniecznie? Co robić, gdy ledwo wytrzymujesz własną hustawkę nastrojów, a dzieci potrzebują Twojego spokoju? co robić, gdy pracujesz glosem, a hormonalne zmiany zmieniają ci struny głosowe i głos? Pytań jest więcej...Czekam:)
  • misia-ludek 26 Sty 06:57

    Ciekawy temat, przyda się każdej z nas a ponadto pomoże nam bardziej zrozumieć m. in. zachowanie naszych mam i teściowych:-))))

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się