Kto jest on-line:
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

merlenke: Zacznij od poszukania na necie jaki styl Ci się podoba - wolałabyś np. wąskie eleganckie sp ...

 

Amazonka: Prędzej 20dc. ...

 

Madlene92: Nie wiem czy ktoś tu zagłada ;) (22.05) Pierwsza beta w 34dc- 114.4 (24.05) Druga ...

 

marion: Dzięki. W przedszkolu już mają. Z resztą wiedzieli wcześniej, w zasadzie od początku ...

 

dagus84: Musisz zanieść do szkoły, i do przedszkola też. Jakiś papier wypełniasz w szkole wiem. Cz ...

 

matomina: Awokado pyyyycha... U mnie często gości guacamole, albo po prostu bez roboty na kanapki z moz ...

 

marion: Mam już opinię o odroczeniu u Frycka obowiązku szkolnego. Wiecie może co teraz? Sama m ...

 

merlenke: Zalecane częstotliwości wykonywania badań cytologicznych zależą od wieku kobiety oraz od j ...

 

Amazonka: Jakim fejsie? Nie widzisz, co to za serwis? ...

 

merlenke: Tak, zaleca się, aby kobiety w ciąży regularnie przeprowadzały badania piersi, w tym USG pi ...

 

merlenke: Kochana osobo:) takich rzeczy nie ustala się na grupie na fejsie. Chociaż rozumiem, bo tak ro ...

 

merlenke: Moja mama na 75 urodziny dostała od nas 75 prezentów. Każdy zapakowany osobno. Jedne droższ ...

 

KarpatkaST: Hej, podoba nam sie takie mieszkanie, ale bardzo nie chcialabym miec 3 lazienek jak to ugryzc? ...

 

KarpatkaST: Witajcie dziewczyny. Czy możecie polecić jakiś ciekawy prezent dla teściowej na jej 70 te u ...

 

elfika: [quote=lecia_28">Ale wracając do małego, rozumiem że jako takiej paniki nie ma, ale za dw ...

 
 

Wpływ leków na przebieg cyklu. 10 Sty 16:49

 

Chciałam dziś zaproponować Wam temat moim zdaniem przydatny, choć może niezbyt ciekawy, jeśli nie jest się osobą bezpośrednio zainteresowaną. Mianowicie o wpływie różnych leków, przyjmowanych przez kobiety na cykl owulacyjny. Niektóre pozostają obojętne i w żaden sposób na przebieg cyklu nie wpływają, inne w sposób znaczący mogą zaburzyć obserwacje lub powodować zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Myślę, że warto to wiedzieć (albo przynajmniej pamiętać, gdzie zajrzeć w razie potrzeby :)

LEKI WYKRZTUŚNE

Preparaty takie jak Gujazyl (i inne zawierające guaifenesin) mogą powodować rozrzedzanie się śluzu szyjkowego, dzięki czemu poleca się stosowanie ich także w wypadkach leczenia niepłodności związanej z zaburzonym wydzielaniem śluzu szyjkowego; bardziej płynny śluz, pojawiający się w większej ilości, do tego mocno rozciągliwy, pomaga plemnikom w wędrówce do macicy.

LEKI MOCZOPĘDNE

Leki takie jak Furosemid mogą wysuszać śluz szyjkowy. Natomiast preparaty takie jak Aldactone i Verospiron opóźniają owulację, mogą rozregulowywać cykle i wstrzymać pojawianie się miesiączek.

LEKI PRZECIWBAKTERYJNE

Jest grupa leków, które nie mają bezpośredniego wpływu na cykl i można je bezpiecznie stosować. Są to: penicyliny, cefalosporyny, aminoglikozydy, glikopeptydy, polimyksyny. Jeśli doszłoby do wtórnego zakażenia dróg rodnych podczas ich przyjmowania, pojawiające się upławy mogą zakłócać obraz śluzu szyjkowego.

LEKI PRZECIWHISTAMINOWE

Clemastinum, Promethazine, Diphergan mogą zagęszczać i wysuszać śluz, ale nie będą wpływać na temperaturę. Cleratine, Zyrtec, Peritol mogą opóźniać owulację. Aviomarin może osłabić wydzielanie śluzu; działanie będzie silniejsze w wypadku dłuższego zażywania preparatu.

LEKI PRZECIWBÓLOWE

NARKOTYCZNE tj. zawierające kodeinę: Solpadeine, Nurofen Plus, Efferalgan Codeine, Ascodan, Antidol ; zawierające morfinę: Doltard, Sevredol – mogą opóźniać skok temperatury, powodować wysychanie śluzu, podwyższać poziom prolaktyny (powiększenie gruczołów piersiowych i mlekotok)

NIENARKOTYCZNE tj. kwas salicylowy i jego pochodne: Polopiryna, Aspiryna, Upsarin C - mogą bardzo mocno nasilać krwawienie miesiączkowe. Natomiast preparaty zawierające paracetamol (Apap, Paracetamol, Panadol, Efferalgan) mają nieznaczne działanie na cykl. Leki z metamizolem (Pyralgin), ibuprofenem (Ibuprom, Ibum, Nurofen), naproxenem (Aleve), diclofenakiem (Voltaren), ketoprofenem (Ketonal, Profenid) – mogą opóźniać owulację i zaburzać objaw śluzu.

LEKI ZWIĄZANE Z TARCZYCĄ

HORMONY TARCZYCY (preparaty takie jak Euthyrox, Novothyral, Letrox, Eltroxin) oraz LEKI PRZECIWTARCZYCOWE (Thyrosan, Metizol) podwyższają poziom niższych i wyższych temperatur w cyklu i mogą powodować wyraźniejsze objawy płodności.

KORTYKOSTEROIDY tj. Celestone, Depo-Medrol, Dexamethason, Encortolon, Hydrocortisonum, Polcortolon, Cortineff, Solu-Medrol - mogą zatrzymać lub opóźnić owulację i spowodować nieregularne krwawienia lub ich zatrzymanie.

HORMONY PŁCIOWE I ŚRODKI WPŁYWAJĄCE NA ICH WYDZIELANIE

ESTROGENY (Estrofem, Ovestin, Ortho-Gynest, Systen 50, Estraderm TTS) mogą nieznacznie obniżać PTC, powodować zmiany w szyjce macicy (otwieranie, unoszenie, miękkość), napięcie i obrzęk piersi, osłabienie libido, nasilenie PMS, hamowanie owulacji i opóźnienie miesiączki, krwawienia i plamienia, może nastąpić produkcja śluzu podobnego do płodnego.

PROGESTAGENY (Progesteronum, Provera, Primolut Nor, Orgametril, Kaprogest) mogą powodować hamowanie jajeczkowania, zatrzymanie krwawień miesiączkowych, pojawienie się krwawień śródcyklicznych, mogą zmieniać charakter śluzu i szyjki macicy na takie o cechach niepłodnych, podwyższać PTC utrudniając rozpoznanie skoku temperatury.

STYMULATORY OWULACJI (np. Clostibegyt) mogą powodować zmniejszenie ilości płodnego śluzu i nietypowe zmiany w szyjce macicy.

ANTAGONIŚCI GONADOTROPIN (np. Danazol stosowany przy leczeniu endomtriozy) mogą hamować owulację i zakłócać objawy płodności.

Notatka ta powstała na podstawie informacji zawartych w podręczniku „Rozpoznawanie Płodności” pod redakcją prof. M.Troszyńskiego z 2009 roku. Korzystałam z rozdziału napisanego przez Magdaleną Nehring-Gugulską "Wpływ leków na objawy w cyklu miesiączkowym, ciążę i laktację".

Chciałam jednocześnie zaznaczyć, że nie jestem niestety ani lekarzem, ani farmaceutą, dlatego obawiam się, że mogę nie umieć odpowiedzieć na ewentualne szczegółowe pytania związane z tym tematem i najlepiej by było, gdyby pojawiły się wątpliwości, skonsultować je ze swoim ginekologiem.

Ale mimo tego, mam nadzieję, że temat okaże się pomocny.

DOPISANE: LEKI PSYCHOTROPOWE

PRZECIWLĘKOWE tj. Oxazepam, Relanium, Valium, Elenium mogą (w bardzo rzadkich przypadkach) opóźniać owulację i miesiączkę; Spamilan dodatkowo może powodować plamienia i mlekotok.

PRZECIWDEPRESYJNE inhibitory wychwytu serotoniny tj. Bioxetin, Velafax, Seroxat, Rexitin, ParoMerck, Efectin, Asentra oraz leki trójpierścieniowe i czteropierścieniowe tj. Amitryptylium, Doxepin, Imipramin, Pramolan mogą opóźniać owulację, powodować osłabioną produkcję śluzu lub występowanie ciągłego śluzu o charakterze niepłodnym, wywoływać cykle bezowulacyjne, powodować mlekotok i obrzęk piersi oraz występowanie krwawień śródcyklicznych.

PRZECIWPSYCHOTYCZNE preparaty tj. Fenactil, Promazin, Mirenil, Thioridazin, Haloperidol, Chlorprothixen mogą podwyższać PTC, opóźniać owulację i oznaki płodności, powodować mlekotok i obrzęk piersi; lek Lithium carbonicum powoduje zmiany związane z funkcjonowaniem tarczycy ze względu na zawartość litu: zmiana poziomu niższych i wyższych temperatur oraz wydzielania śluzu.

 
Komentarze
 • misia-ludek 11 Sty 10:04

  Myślę, że bardzo ciekawy temat i każdej z nas, jeśli nie teraz, to za jakiś czas może się przydać. Nie myślałam, że leki przeciwbólowe mogą tak wpływać na przebieg cyklu.
 • kiarus 11 Sty 10:16

  Super temat.Bardzo ciekawe opisy.
 • marion 11 Sty 11:56

  Temat jak najbardziej OK. Zachowam na przyszłość :-)
 • zupazgryzoni 11 Sty 12:08

  a co z lekami obniżającymi ciśnienie, przeciwdepresyjnymi i cukrzycowymi?
 • monist 11 Sty 12:24

  Najciekawsze jest z syropem wykrztuśnym;) akurat jestem chora, piję m.in syropek wykrztuśny, zobaczymy czy wpłynie to na śluz;) Temat bardzo trafiony i ciekawy, tym bardziej że ciągle coś nas gnębi..
 • Maalgorzata 11 Sty 12:27

  Świetny temat. Kiedy brałam kortykosteroidy bardzo się martwiłam jak konkretnie mogą wpłynąć na cykl, teraz będę wiedzieć :)
 • danka81 11 Sty 15:15

  Szukałam czegoś odnośnie Solu-Medrolu a teraz już wiem. Dziękuję. Świetny temat!
 • maya354 11 Sty 17:45

  dobry temat.....nie przypuszczala ze leki przeciwbolowe moga tak dzialac na cykl kobiety.......
 • ewa75 11 Sty 21:15

  A jaki wpływ ma pantoprazol?
 • ekstasia 11 Sty 21:20

  Nie ma nic na temat wiesiołka i magnezu, które powodują większe wydzielanie śluzu szyjkowego - o tym też można by wspomnieć.
 • kaczuszka36 11 Sty 21:30

  dobry temat dowiedziałam się na temat dexamethasonu który biorę o clo wiedziałam, że zakłóca śluz i u mnie się sprawdza - wspomagam się wiesiołkiem i siemieniem lnianym
 • Basia1125 11 Sty 22:03

  Lata temu wstecz bralam lek przeciwalergiczny, tylko teraz juz wlasnie nie pamietam czy to byl zyrtec czy claritine, chyba to drugie i calkowicie zablokowal mi cykl. Nie mialam okresu przez dobrych kilka tygodni :/ Nastepnym razem bralam inny lek (chyba wlasnie zyrtec) i bylo ok. Albo na odwrót z tymi nazwami leków...
 • Sasecik 11 Sty 22:25

  Dziękuje a tak się bałam że Euthyrox brać przed pomiarem ale widzę że nie wpływają na temp.
 • jaca_randa 11 Sty 22:26

  Oooo... bardzo ciekawe informacje!
 • mikatka 12 Sty 10:21

  Rzeczywiście, temat bardzo ciekawy i przydatny :)
 • serratia 12 Sty 13:10

  Jeśli chodzi o estrofem, to mogę potwierdzić takie "efekty". Brałam po owulacji przez 4-5 dni - szyjka mi się nie domknęła i była miękka, a śluz zamiast biały grudkowaty, był przezroczysty.
 • Efiaa 12 Sty 16:36

  Temat ciekawy i wart odświeżenia. Wniosek - jak najmniej leków!
 • monia25elo 12 Sty 20:28

  Ja np.jadlam Doxycyline na zapalenie pecherza i moj cykl zakonczyl sie po 25 dniach bez oznak owulacji oraz skoku temperatury...
 • gracjanna 12 Sty 20:34

  metoclopramid-lek poprawiający pracę jelit, podawany także przeciwwymiotnie-jest stosowany w teście na prolaktynę-powoduje jej zwiększone uwalnianie, więc chyba może spowodować wydłużenie cyklu? naprawdę żałujesz, że nie jesteś ani lekarzem, ani farmaceutą???????? mam jeszcze pytanie: w którym momencie cyklu należałoby zażyć np.Ibuprofen, żeby cykl się wydłużył, a kiedy to bez znaczenia? bo czytałam, że np. Magnez z wit. B6 wpływa podobno dopiero na kolejny cykl...
 • sara2405 12 Sty 22:38

  Popieram...Temat bardzo trafiony .Zaczęłam brać Letrox i bardzo się cieszę ,że może mieć takie pozytywy na mój cykl...,ale czy można od niego przytyć?
 • sushka 13 Sty 13:16

  U mnie leki tarczycowe nie podwyższyły temperatury -a że wręcz obniżyły ("wyższe" mam na poziomie 36,2-36,3 (wcześniej na tym poziomie były temperatury "niższe")
 • Amazonka 13 Sty 13:32

  Potwierdzam wpływ Euthyroksu na objawy płodności.
 • Ew78 14 Sty 15:01

  Popieram wartosc poruszonego watku. Mam nadzieje ze bedzie wiecej artykulow na tematy przestrzegajace nas przed bledami
 • Ajo 16 Sty 10:12

  Super artykuł natomiast mam poczucie, że wszystkiego nie ma, przynajmniej nie ma tych leków, które zażywam (np: Oeparol, Luteina, żurawinowe np Żurawit, itp) oraz dużo innych leków, które poprawiają nasze cykle.
 • blackberry 17 Sty 08:42

  Bardzo ciekawy temat. Niektóre z Was w komentarzach dopytują o wiesiołek, magnez czy żurawinę - to wszystko są suplementy diety, więc o ich wpływie należałoby wspomnieć w ewentualym artykule na temat wpływu naszego odżywiania na przebieg cyklu. Ten dotyczy wpływu leków ;-)
 • blackberry 17 Sty 08:51

  gracjanna: zdecydowanie nie polecam zażywania ibuprofenu tylko po to, by spróbować wydłużyć cykl - szkoda żołądka :-)
 • Mk28dni 18 Sty 12:26

  Podczas leczenia półpaśca bralam lek o nazwie Groprinosin - lekarze dosyć często przepisują jako lek antywirusowy + wzmacniający odporność. Później brałąm suplement diety AlaNerv. Leki zaburzyły mi cykl temperaturowy na kolejne 3 miesiące + zaliczyłam dwa miesiące bez owulacji i miesiąc słabą, "niepełnowartościową".
 • Lili83 19 Sty 19:25

  bardzo fajny temat :) a jak na cykl wpływają leki na astmę?
 • arya 25 Sty 13:09

  A czy któraś z Was słyszała o takiej substancji jak dindolylmetan (DIM)? To związek pochodzenia roślinnego uzyskiwany głównie z roślin kapustnych (brokuły, brukselka), o którym niewiele się dowiecie na stronach polskich, ale wiele na stronach anglojęzycznych. Przepisała mi go kuzynka z USA, która jest lekarzem a mój ginekolog to zaakceptował. Lek ten pomaga w kłopotach z metabolizmem estrogenów. U mnie problemem są cyty powstałe z niepękających pęcherzyków których mam nadprodukcję (mam nieklasyczny PCO) a lek ten ma nadmiar tzw. złych estrogenów przekształcać na progesteron, wpływając na równowagę hormonalną organizmu:)
 • arya 25 Sty 13:09

  Angielska nazwa leku to Diindolemethane:)
 • marta2p 04 Maj 14:07

  ja zaczelam brac lek przeciwalergiczny o nazwie ALERMED - cetyryzyn dichlorowodorku i temp wzrosła
 • marta2p 04 Maj 14:07

  ja zaczęłam brać lek przeciwalergiczny o nazwie ALERMED - cetyryzyn dichlorowodorku i temp wzrosła
 • Kikuś 31 Sty 14:52

  Warto by było dodać jeszcze do tej listy "THIOCODIN" to tabletki przeciwkaszlowe w sumie dosyć popularne a tez zawierają kodeinę więc działanie będzie takie jak opisano wyżej
 • motyl19851985 31 Sty 19:33

  Mam takie pytanko czy Euthyrox moze rozregulowac cykl? Wiem ze przy niedoczynnosci czesto jest rozreg. a euthyrox pomaga ustabilizowac. Ja jednak mialam regularny i mi sie rozregulowal. Wlasciwie cieszylam sie ze moze mi sie udalo..... staranka.... a tu kicha 5 dni sie @ spoznila ;(.... i jeszcze jest bardziej obfita ;(
 • Efiaa 23 Sie 19:14

  Dobry temat!
 • momigj 08 Mar 21:29

  Ja biorę euthyrox,mam zawsze podwyższoną temp.i teraz wiem dlaczego :)
 • kater885 02 Kwi 03:50

  The HC-SR04 Ultrasonic all kinds of sensor is a very affordable proximity/distance Nagano keiki Pressure sensor that has been used mainly for object avoidance in various robotics projects abs speed sensor . It essentially gives your Arduino eyes / spacial awareness and can prevent your robot from mazda 6 suction control valve crashing or falling off a table. It has also been used in turret applications suction control valve , water level sensing, and even as a parking Speed Sensor . This simple project will use the HC-SR04 sensor with an Arduino and a Processing sketch to provide a Pressure Sensor little interactive display on your computer screen.Intake Air Pressure MAP Sensorother sensorsEGR VALVE Knock Sensor Accelerator pedal

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się