Kto jest on-line:
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

Klementynaaa: Dziewczyny wasze doświadczenie mam nadzieję mi pomoże. Najgorsze są wieczory. Moje dzi ...

 

elfika: no to witamy w klubie :) ...

 

Klementynaaa: Jestem po omówieniu ADOS-a. Czarek jest w spektrum. Teraz psychiatra a w międzyczasie diagnoz ...

 

karolciat: Tak, celiakia może objawiać się niedokrwistością.... Póki co u mnie totalna zmiana ...

 

elfika: [quote=Klementynaaa">Skłania się ku Aspergerowi bo ma bardzo duży potencjał intelektualn ...

 

elfika: niedoczynność. sprawdź jeszcze na usg rozmiar tarczycy i ... zwolnij tempo życia, bo tarczy ...

 

Amazonka: Tzn. usunięcie cyklu ma być regulacją hormonów? ...

 

Marcheweczka©: Cześć Kobietki! Mam prośbę , czy któraś wstępnie mogłaby mi powiedzieć patrząc n ...

 

jagodalg84: Co do anemii to mam jeszcze jeden kierunek - celakia. Córka sąsiadki , taka 11 letnia ciągle ...

 

karolciat: Ehhh.... Wszyscy ginowie u których byłam twierdzili, że "taka moja uroda"... "nie ważn ...

 

karolciat: Klementynaa, czytam o moim Wojtku. Nawet "fazy agresywne" były w tym samym momencie - 4 i ...

 

marion: U nas dużo ludzi czy rodzina, którzy nie widzą go na co dzień mówi, że bardzo się zmieni ...

 

Klementynaaa: Dzięki dziewczyny. marion z tym śmianiem się podobnie. Też widać że śmieje s ...

 

marion: [quote=Klementynaaa">Zawsze lubił się przytulać.[/quote"> Mój też od zawsze si ...

 

obe: klementyna, sprawdź, bo są takie wypożyczalnie ochraniaczy słuchu. A do noszenia zawsze mo ...

 
 

Wpływ leków na przebieg cyklu. 10 Sty 16:49

 

Chciałam dziś zaproponować Wam temat moim zdaniem przydatny, choć może niezbyt ciekawy, jeśli nie jest się osobą bezpośrednio zainteresowaną. Mianowicie o wpływie różnych leków, przyjmowanych przez kobiety na cykl owulacyjny. Niektóre pozostają obojętne i w żaden sposób na przebieg cyklu nie wpływają, inne w sposób znaczący mogą zaburzyć obserwacje lub powodować zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Myślę, że warto to wiedzieć (albo przynajmniej pamiętać, gdzie zajrzeć w razie potrzeby :)

LEKI WYKRZTUŚNE

Preparaty takie jak Gujazyl (i inne zawierające guaifenesin) mogą powodować rozrzedzanie się śluzu szyjkowego, dzięki czemu poleca się stosowanie ich także w wypadkach leczenia niepłodności związanej z zaburzonym wydzielaniem śluzu szyjkowego; bardziej płynny śluz, pojawiający się w większej ilości, do tego mocno rozciągliwy, pomaga plemnikom w wędrówce do macicy.

LEKI MOCZOPĘDNE

Leki takie jak Furosemid mogą wysuszać śluz szyjkowy. Natomiast preparaty takie jak Aldactone i Verospiron opóźniają owulację, mogą rozregulowywać cykle i wstrzymać pojawianie się miesiączek.

LEKI PRZECIWBAKTERYJNE

Jest grupa leków, które nie mają bezpośredniego wpływu na cykl i można je bezpiecznie stosować. Są to: penicyliny, cefalosporyny, aminoglikozydy, glikopeptydy, polimyksyny. Jeśli doszłoby do wtórnego zakażenia dróg rodnych podczas ich przyjmowania, pojawiające się upławy mogą zakłócać obraz śluzu szyjkowego.

LEKI PRZECIWHISTAMINOWE

Clemastinum, Promethazine, Diphergan mogą zagęszczać i wysuszać śluz, ale nie będą wpływać na temperaturę. Cleratine, Zyrtec, Peritol mogą opóźniać owulację. Aviomarin może osłabić wydzielanie śluzu; działanie będzie silniejsze w wypadku dłuższego zażywania preparatu.

LEKI PRZECIWBÓLOWE

NARKOTYCZNE tj. zawierające kodeinę: Solpadeine, Nurofen Plus, Efferalgan Codeine, Ascodan, Antidol ; zawierające morfinę: Doltard, Sevredol – mogą opóźniać skok temperatury, powodować wysychanie śluzu, podwyższać poziom prolaktyny (powiększenie gruczołów piersiowych i mlekotok)

NIENARKOTYCZNE tj. kwas salicylowy i jego pochodne: Polopiryna, Aspiryna, Upsarin C - mogą bardzo mocno nasilać krwawienie miesiączkowe. Natomiast preparaty zawierające paracetamol (Apap, Paracetamol, Panadol, Efferalgan) mają nieznaczne działanie na cykl. Leki z metamizolem (Pyralgin), ibuprofenem (Ibuprom, Ibum, Nurofen), naproxenem (Aleve), diclofenakiem (Voltaren), ketoprofenem (Ketonal, Profenid) – mogą opóźniać owulację i zaburzać objaw śluzu.

LEKI ZWIĄZANE Z TARCZYCĄ

HORMONY TARCZYCY (preparaty takie jak Euthyrox, Novothyral, Letrox, Eltroxin) oraz LEKI PRZECIWTARCZYCOWE (Thyrosan, Metizol) podwyższają poziom niższych i wyższych temperatur w cyklu i mogą powodować wyraźniejsze objawy płodności.

KORTYKOSTEROIDY tj. Celestone, Depo-Medrol, Dexamethason, Encortolon, Hydrocortisonum, Polcortolon, Cortineff, Solu-Medrol - mogą zatrzymać lub opóźnić owulację i spowodować nieregularne krwawienia lub ich zatrzymanie.

HORMONY PŁCIOWE I ŚRODKI WPŁYWAJĄCE NA ICH WYDZIELANIE

ESTROGENY (Estrofem, Ovestin, Ortho-Gynest, Systen 50, Estraderm TTS) mogą nieznacznie obniżać PTC, powodować zmiany w szyjce macicy (otwieranie, unoszenie, miękkość), napięcie i obrzęk piersi, osłabienie libido, nasilenie PMS, hamowanie owulacji i opóźnienie miesiączki, krwawienia i plamienia, może nastąpić produkcja śluzu podobnego do płodnego.

PROGESTAGENY (Progesteronum, Provera, Primolut Nor, Orgametril, Kaprogest) mogą powodować hamowanie jajeczkowania, zatrzymanie krwawień miesiączkowych, pojawienie się krwawień śródcyklicznych, mogą zmieniać charakter śluzu i szyjki macicy na takie o cechach niepłodnych, podwyższać PTC utrudniając rozpoznanie skoku temperatury.

STYMULATORY OWULACJI (np. Clostibegyt) mogą powodować zmniejszenie ilości płodnego śluzu i nietypowe zmiany w szyjce macicy.

ANTAGONIŚCI GONADOTROPIN (np. Danazol stosowany przy leczeniu endomtriozy) mogą hamować owulację i zakłócać objawy płodności.

Notatka ta powstała na podstawie informacji zawartych w podręczniku „Rozpoznawanie Płodności” pod redakcją prof. M.Troszyńskiego z 2009 roku. Korzystałam z rozdziału napisanego przez Magdaleną Nehring-Gugulską "Wpływ leków na objawy w cyklu miesiączkowym, ciążę i laktację".

Chciałam jednocześnie zaznaczyć, że nie jestem niestety ani lekarzem, ani farmaceutą, dlatego obawiam się, że mogę nie umieć odpowiedzieć na ewentualne szczegółowe pytania związane z tym tematem i najlepiej by było, gdyby pojawiły się wątpliwości, skonsultować je ze swoim ginekologiem.

Ale mimo tego, mam nadzieję, że temat okaże się pomocny.

DOPISANE: LEKI PSYCHOTROPOWE

PRZECIWLĘKOWE tj. Oxazepam, Relanium, Valium, Elenium mogą (w bardzo rzadkich przypadkach) opóźniać owulację i miesiączkę; Spamilan dodatkowo może powodować plamienia i mlekotok.

PRZECIWDEPRESYJNE inhibitory wychwytu serotoniny tj. Bioxetin, Velafax, Seroxat, Rexitin, ParoMerck, Efectin, Asentra oraz leki trójpierścieniowe i czteropierścieniowe tj. Amitryptylium, Doxepin, Imipramin, Pramolan mogą opóźniać owulację, powodować osłabioną produkcję śluzu lub występowanie ciągłego śluzu o charakterze niepłodnym, wywoływać cykle bezowulacyjne, powodować mlekotok i obrzęk piersi oraz występowanie krwawień śródcyklicznych.

PRZECIWPSYCHOTYCZNE preparaty tj. Fenactil, Promazin, Mirenil, Thioridazin, Haloperidol, Chlorprothixen mogą podwyższać PTC, opóźniać owulację i oznaki płodności, powodować mlekotok i obrzęk piersi; lek Lithium carbonicum powoduje zmiany związane z funkcjonowaniem tarczycy ze względu na zawartość litu: zmiana poziomu niższych i wyższych temperatur oraz wydzielania śluzu.

 
Komentarze
 • misia-ludek 11 Sty 10:04

  Myślę, że bardzo ciekawy temat i każdej z nas, jeśli nie teraz, to za jakiś czas może się przydać. Nie myślałam, że leki przeciwbólowe mogą tak wpływać na przebieg cyklu.
 • kiarus 11 Sty 10:16

  Super temat.Bardzo ciekawe opisy.
 • marion 11 Sty 11:56

  Temat jak najbardziej OK. Zachowam na przyszłość :-)
 • zupazgryzoni 11 Sty 12:08

  a co z lekami obniżającymi ciśnienie, przeciwdepresyjnymi i cukrzycowymi?
 • monist 11 Sty 12:24

  Najciekawsze jest z syropem wykrztuśnym;) akurat jestem chora, piję m.in syropek wykrztuśny, zobaczymy czy wpłynie to na śluz;) Temat bardzo trafiony i ciekawy, tym bardziej że ciągle coś nas gnębi..
 • Maalgorzata 11 Sty 12:27

  Świetny temat. Kiedy brałam kortykosteroidy bardzo się martwiłam jak konkretnie mogą wpłynąć na cykl, teraz będę wiedzieć :)
 • danka81 11 Sty 15:15

  Szukałam czegoś odnośnie Solu-Medrolu a teraz już wiem. Dziękuję. Świetny temat!
 • maya354 11 Sty 17:45

  dobry temat.....nie przypuszczala ze leki przeciwbolowe moga tak dzialac na cykl kobiety.......
 • ewa75 11 Sty 21:15

  A jaki wpływ ma pantoprazol?
 • ekstasia 11 Sty 21:20

  Nie ma nic na temat wiesiołka i magnezu, które powodują większe wydzielanie śluzu szyjkowego - o tym też można by wspomnieć.
 • kaczuszka36 11 Sty 21:30

  dobry temat dowiedziałam się na temat dexamethasonu który biorę o clo wiedziałam, że zakłóca śluz i u mnie się sprawdza - wspomagam się wiesiołkiem i siemieniem lnianym
 • Basia1125 11 Sty 22:03

  Lata temu wstecz bralam lek przeciwalergiczny, tylko teraz juz wlasnie nie pamietam czy to byl zyrtec czy claritine, chyba to drugie i calkowicie zablokowal mi cykl. Nie mialam okresu przez dobrych kilka tygodni :/ Nastepnym razem bralam inny lek (chyba wlasnie zyrtec) i bylo ok. Albo na odwrót z tymi nazwami leków...
 • Sasecik 11 Sty 22:25

  Dziękuje a tak się bałam że Euthyrox brać przed pomiarem ale widzę że nie wpływają na temp.
 • jaca_randa 11 Sty 22:26

  Oooo... bardzo ciekawe informacje!
 • mikatka 12 Sty 10:21

  Rzeczywiście, temat bardzo ciekawy i przydatny :)
 • serratia 12 Sty 13:10

  Jeśli chodzi o estrofem, to mogę potwierdzić takie "efekty". Brałam po owulacji przez 4-5 dni - szyjka mi się nie domknęła i była miękka, a śluz zamiast biały grudkowaty, był przezroczysty.
 • Efiaa 12 Sty 16:36

  Temat ciekawy i wart odświeżenia. Wniosek - jak najmniej leków!
 • monia25elo 12 Sty 20:28

  Ja np.jadlam Doxycyline na zapalenie pecherza i moj cykl zakonczyl sie po 25 dniach bez oznak owulacji oraz skoku temperatury...
 • gracjanna 12 Sty 20:34

  metoclopramid-lek poprawiający pracę jelit, podawany także przeciwwymiotnie-jest stosowany w teście na prolaktynę-powoduje jej zwiększone uwalnianie, więc chyba może spowodować wydłużenie cyklu? naprawdę żałujesz, że nie jesteś ani lekarzem, ani farmaceutą???????? mam jeszcze pytanie: w którym momencie cyklu należałoby zażyć np.Ibuprofen, żeby cykl się wydłużył, a kiedy to bez znaczenia? bo czytałam, że np. Magnez z wit. B6 wpływa podobno dopiero na kolejny cykl...
 • sara2405 12 Sty 22:38

  Popieram...Temat bardzo trafiony .Zaczęłam brać Letrox i bardzo się cieszę ,że może mieć takie pozytywy na mój cykl...,ale czy można od niego przytyć?
 • sushka 13 Sty 13:16

  U mnie leki tarczycowe nie podwyższyły temperatury -a że wręcz obniżyły ("wyższe" mam na poziomie 36,2-36,3 (wcześniej na tym poziomie były temperatury "niższe")
 • Amazonka 13 Sty 13:32

  Potwierdzam wpływ Euthyroksu na objawy płodności.
 • Ew78 14 Sty 15:01

  Popieram wartosc poruszonego watku. Mam nadzieje ze bedzie wiecej artykulow na tematy przestrzegajace nas przed bledami
 • Ajo 16 Sty 10:12

  Super artykuł natomiast mam poczucie, że wszystkiego nie ma, przynajmniej nie ma tych leków, które zażywam (np: Oeparol, Luteina, żurawinowe np Żurawit, itp) oraz dużo innych leków, które poprawiają nasze cykle.
 • blackberry 17 Sty 08:42

  Bardzo ciekawy temat. Niektóre z Was w komentarzach dopytują o wiesiołek, magnez czy żurawinę - to wszystko są suplementy diety, więc o ich wpływie należałoby wspomnieć w ewentualym artykule na temat wpływu naszego odżywiania na przebieg cyklu. Ten dotyczy wpływu leków ;-)
 • blackberry 17 Sty 08:51

  gracjanna: zdecydowanie nie polecam zażywania ibuprofenu tylko po to, by spróbować wydłużyć cykl - szkoda żołądka :-)
 • Mk28dni 18 Sty 12:26

  Podczas leczenia półpaśca bralam lek o nazwie Groprinosin - lekarze dosyć często przepisują jako lek antywirusowy + wzmacniający odporność. Później brałąm suplement diety AlaNerv. Leki zaburzyły mi cykl temperaturowy na kolejne 3 miesiące + zaliczyłam dwa miesiące bez owulacji i miesiąc słabą, "niepełnowartościową".
 • Lili83 19 Sty 19:25

  bardzo fajny temat :) a jak na cykl wpływają leki na astmę?
 • arya 25 Sty 13:09

  A czy któraś z Was słyszała o takiej substancji jak dindolylmetan (DIM)? To związek pochodzenia roślinnego uzyskiwany głównie z roślin kapustnych (brokuły, brukselka), o którym niewiele się dowiecie na stronach polskich, ale wiele na stronach anglojęzycznych. Przepisała mi go kuzynka z USA, która jest lekarzem a mój ginekolog to zaakceptował. Lek ten pomaga w kłopotach z metabolizmem estrogenów. U mnie problemem są cyty powstałe z niepękających pęcherzyków których mam nadprodukcję (mam nieklasyczny PCO) a lek ten ma nadmiar tzw. złych estrogenów przekształcać na progesteron, wpływając na równowagę hormonalną organizmu:)
 • arya 25 Sty 13:09

  Angielska nazwa leku to Diindolemethane:)
 • marta2p 04 Maj 14:07

  ja zaczelam brac lek przeciwalergiczny o nazwie ALERMED - cetyryzyn dichlorowodorku i temp wzrosła
 • marta2p 04 Maj 14:07

  ja zaczęłam brać lek przeciwalergiczny o nazwie ALERMED - cetyryzyn dichlorowodorku i temp wzrosła
 • Kikuś 31 Sty 14:52

  Warto by było dodać jeszcze do tej listy "THIOCODIN" to tabletki przeciwkaszlowe w sumie dosyć popularne a tez zawierają kodeinę więc działanie będzie takie jak opisano wyżej
 • motyl19851985 31 Sty 19:33

  Mam takie pytanko czy Euthyrox moze rozregulowac cykl? Wiem ze przy niedoczynnosci czesto jest rozreg. a euthyrox pomaga ustabilizowac. Ja jednak mialam regularny i mi sie rozregulowal. Wlasciwie cieszylam sie ze moze mi sie udalo..... staranka.... a tu kicha 5 dni sie @ spoznila ;(.... i jeszcze jest bardziej obfita ;(
 • Efiaa 23 Sie 19:14

  Dobry temat!
 • momigj 08 Mar 21:29

  Ja biorę euthyrox,mam zawsze podwyższoną temp.i teraz wiem dlaczego :)
 • kater885 02 Kwi 03:50

  The HC-SR04 Ultrasonic all kinds of sensor is a very affordable proximity/distance Nagano keiki Pressure sensor that has been used mainly for object avoidance in various robotics projects abs speed sensor . It essentially gives your Arduino eyes / spacial awareness and can prevent your robot from mazda 6 suction control valve crashing or falling off a table. It has also been used in turret applications suction control valve , water level sensing, and even as a parking Speed Sensor . This simple project will use the HC-SR04 sensor with an Arduino and a Processing sketch to provide a Pressure Sensor little interactive display on your computer screen.Intake Air Pressure MAP Sensorother sensorsEGR VALVE Knock Sensor Accelerator pedal
 • aditigupta 03 Lis 13:38

  Always Satisfaction – Goa Escorts Services Nearby 5 star Hotels around NCR we Provide our services in all Goa Hotels . They can furnish you Goa Escorts Service with an erotic full body rub while you set down, overlooking every one of the stresses. A definitive thought process of an escort in Goa is to give total fulfillment to the customer.
 • aditigupta 03 Lis 12:55

  Further, if you ever visit, then do not forget to enjoy yourself with our call girls who are fresh and always keep you horny for the whole night. Do not ever try Goa Call Girls to miss this pleasure of life. Hiring college call girls in Goa is the best option and it also fits under your budget.

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się