Kto jest on-line:
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

Amazonka: Wyłącznie plamoodporne. ...

 

Amazonka: Tak, regularne kontrole są potrzebne też w ciąży. ...

 

KarpatkaST: Normalnie można leczyć i wyrywać zęby. Znieczulenie jest bezpieczniejsze niż Stan zapalny. ...

 

merlenke: Ile masz lat? Ja nosiłam będąc nastolatką tzw ortosoczewki zatrzymujące postęp wady wzrok ...

 

merlenke: Czy leczyłyście zeby w ciąży? I czy możecie polecić ewentualnie klinikę stomatologiczną ...

 

merlenke: Sinsay home na wyprzedaży, Biedronka przy okazji -50% na każdą rzecz przy zakupie dwóch pro ...

 

KarpatkaST: Dziewczy pomocy! Mam wadę wzroku, krótkowzroczność. Nie jestem w stanie nosić okularow, ni ...

 

KarpatkaST: Dziewczyny, zaczynamy pomału kompletować wyposażenie domku. Gdzie najczęściej zamawiacie w ...

 

KarpatkaST: Ja mam bieżniki czasem kolorowy obrus i na tym podkładki, dla dzieci do jedzenia, które zak ...

 

merlenke: Jak w temaciee :) Co obecnie się kłądzie na stołach? Macie obrusy albo bieżniki ...

 

merlenke: Urządzając mieszkanie uwzględniam: - funkcjonalność (co bywa trudne jak się człowie ...

 

Lenunia: Czy ktoś chętny na wymiene z miesiącem gratis? ...

 

merlenke: Jeśli jesteście przyzwyczajeni do szerokości 160, to 140 będzie wam mało, poza tym z wieki ...

 

KarpatkaST: Zastanawiamy się nad kupnem nowego materaca do sypialni, jaka szerokość będzie najlepsza? W ...

 

merlenke: Ja używam ręcznego, ktory mam w domu (polecam, mam go od ponad 10 lat). Mam też przystawkę ...

 
 

Odkładanie z MRP/NPR – za i przeciw, trudności, zalety – część druga 17 Mar 15:49

 

Wasze doświadczenia pokazują, że głównym wrogiem metod objawowo-termicznych jako skutecznych w odkładaniu poczęcia, jest powszechny brak wiedzy na ich temat. Od początku mojej historii z MRP zastanawiam się, co by tu zrobić, żeby to zmienić. 28dni na pewno jest pod tym względem nieocenionym narzędziem, bo stwarza możliwości dotarcia do olbrzymiej liczby osób. Kolejny i z mojego doświadczenia bardzo skuteczny sposób to dawać przykład swoją własną osobą. Jednak ani nasz portal, ani żadna pojedyncza jednostka nie wpłynie na masowe, stereotypowe myślenie o MRP. Potrzebna tu jest rewolucja w edukacji, mediach, a nawet kursach przedmałżeńskich. Czy to jest możliwe? Nie wiem. Na razie robię, co mogę, więc wrócę lepiej do tematu odkładania :)

Na potrzeby metody objawowo-termicznej dzielimy cykl na fazę niepłodności przedowulacyjnej, fazę płodności oraz fazę niepłodności poowulacyjnej. Dziś chciałam zająć się tą pierwszą, moim zdaniem najbardziej problematyczną fazą, którą nazywamy również względną. Dlaczego problematyczna? Bo trudno precyzyjnie wyznaczyć jej koniec. Dlaczego względna? Ponieważ jej długość może być zmienna i to ona decyduje o długości całego cyklu, jak widać na obrazku poniżej.

Zmienna długość fazy owulacyjnej

Fizjologicznie jest to faza folikularna, czyli wzrastania pęcherzyków jajowych. To na ten proces mogą mieć wpływ czynniki zewnętrzne – choroby, podróże, stresy. Przez tego typu zakłócenia może dojść do przesunięcia owulacji. Także różne zaburzenia hormonalne, jak np. podwyższona prolaktyna lub nieuregulowane hormony tarczycy, mogą zakłócać przebieg tej fazy i blokować owulację. Dzięki obserwacji możemy te problemy wychwycić.

Jak wyznaczamy fazę niepłodności przedowulacyjnej? Wszystko zależy od tego, jakiej długości mamy cykle i jak bardzo zaawansowane jesteśmy w obserwacji. Wyznaczanie końca niepłodności, czy też początku płodności to jedyny moment, w którym wykorzystujemy obliczenia. Jeśli jesteście początkującymi obserwatorkami, ale znacie długości swoich ostatnich 12 cykli, możecie odjąć 20 od najkrótszego z nich i otrzymacie ostatni dzień niepłodności (ten sposób pochodzi z metody angielskiej). Jeżeli macie z kolei już 12 zaobserwowanych cykli, możecie odjąć 8 od najwcześniejszego skoku (zmodyfikowana przez Rotzera reguła Doringa). Jeśli natomiast zaczynacie się obserwować po porodzie, bądź po odstawieniu tabletek, należy traktować się jak początkujące (każda metoda ma tu już inne zasady).

Obliczenia tracą swoją wszelką moc, jeżeli przed dniem, który nam wyszedł z obliczeń pojawi się śluz o cechach płodnych. To właśnie ten objaw zawsze poinformuje nas o tym, że podnosi się poziom estrogenów i nadchodzi faza płodności. Skąd wiedzieć, czy pojawiający się śluz jest już płodny? Rotzer twierdzi mało optymistycznie, że każdy śluz w fazie przedowulacyjnej może być płodny. Tutaj z pomocą przychodzi albo doświadczenie obserwatorki i znajomość własnego organizmu albo testery płodności ze śliny. Estrogeny rozrzedzają nie tylko śluz szyjkowy, ale także inne płyny ustrojowe. Test ze śliny zatem może nam wskazać, czy pojawiający się śluz jest wynikiem działania tych hormonów.

Precyzyjne wyznaczenie tej fazy jest bardzo ważne, jako że to tylko z tej fazy pochodzą nieplanowane poczęcia. Wielu kobietom zależy na tym czasie, bo np. mają w nim wyższe libido niż w fazie niepłodności poowulacyjnej. Oczywiście im więcej mamy doświadczenia, tym łatwiej tę fazę wyznaczyć, ale marzę o tym, by naukowcy wynaleźli jakiś dokładny na to sposób. A Wy? Jaki macie stosunek do niepłodności przedowulacyjnej? Obawiacie się, jesteście bardziej ostrożne czy ufacie już swoim organizmom? Jak zawsze czekam na komentarze.

 
Komentarze
 • gosiaarr 17 Mar 16:40

  po zaobserwowanych już kilkunastu cyklach nie czuję strachu że coś źle wyznaczyłam;)) chyba za dobrze się już znam..;)
 • be_atka 17 Mar 16:47

  w fazie przedowulacyjnej po ok 7 dc uzywamy prezerwatywy, niejestem jeszcze na tyle pewna swoich umiejętności by ryzykowac, gdy temperatura, śluz i szyjką mówią mi że jestem po owulacji odstawiamy prezerwatywy ... może kiedyś zreygnujemy z nich zupełnie, ale na razie wole nie ryzykowac
 • be_atka 17 Mar 16:48

  w fazie przedowulacyjnej po ok 7 dc uzywamy prezerwatywy, niejestem jeszcze na tyle pewna swoich umiejętności by ryzykowac, gdy temperatura, śluz i szyjką mówią mi że jestem po owulacji odstawiamy prezerwatywy ... może kiedyś zreygnujemy z nich zupełnie, ale na razie wole nie ryzykowac
 • Diamond 17 Mar 20:25

  A jak to jest z ta nieplodnoscia przedowulacyjna w cyklach nieregularnych? kiedy tuz po miesiaczce wystepuje sluz rozciagliwy, a cykl trwa np. raz 45dni a raz 32dni czy mimo swoich dwunastu zaobserwowanych cykli rowniez robimy te beznadziejne obliczenia (od najktotszego cyklu odejmujesz 20dni) ????????
 • Irlandia 18 Mar 17:41

  W wyznaczaniu niepłodności względnej obliczenia mają znaczenie drugorzędne. Na pierwszym miejscu jest pojawienie się oznak płodności w danym cyklu i u konkretnej uzytkowniczki. Jeżeli z reguł obliczeniowych wynika, że niepłodnośc względna kończy się 10dc a objawy płodności pojawiają się wczesniej to jasne jest, ze płodnośc przesunie się do ostatniego dnia bez oznak płodności. Te reguły opisane są w podręcznikach do metod.
 • evoonia 21 Mar 00:52

  Hej. A ja właśnie myślałam, że już wiem dokładnie jak wygląda mój płodny śluz, mam naprawdę powtarzalne cykle i to mnie chyba zwiodło, bo zdarzył się mniej powtarzalny... :-) No i będę miała drugą Dzidzię (w sumie fajnie), która powstała aż 7 dni przed wzrostem temperatury. Ale naprawdę się zdziwiłam, bo uważałam się za starą wyjadaczkę. Po porodzie, jak już wrócą normalne cykle, to na pewno będę dokładnie liczyć! (a nie polegać przede wszystkim na obserwacji śluzu w pierwszej fazie). Jak chcecie zobaczyć wykres, to mogę udostępnić :-) Pozdrawiam
 • chromdot 22 Mar 23:04

  ja mam powyżej 12 zaobserwowanych cykli ale nie zdecydowaliśmy się z mężem na współżycie w fazie względnej niepłodności. choć w sumie ja bym się odważyła :P ale to nasza decyzja. za to mąż jest wyrozumiały, jak wolę poczekać ten dzień dłużej przed rozpoczęciem III fazy.. grunt to się dogadać ;-)
 • edyskap 23 Mar 23:29

  A ja mam piatkę Dzieci i nie martwi mnie faza wzglednej niepłodnosci:) Teraz odkładam poczęcie, być może w nieskończoność, a za taki 100% objaw uważam szyjke. Jeśli jest twarda i zamknieta to jestem pewna niepłodności. Pozdrawiam:)))
 • Irlandia 24 Mar 09:11

  Evoonia, tylko to nie chodzi o śluz wybitnie płodny tylko JAKIKOLWIEK śluz. W śluzie płodnym plemniki wytrzymują nawet do 7miu dni a wzrost temperatury może być opóźniony w stosunku do owulacji.
 • Geane 25 Sty 08:42

  khasai bisesh dbattuash rakhnu vaneko nai dui desh ko lagi agaman ra anugaman ko lagi sajilo hoos rah afnoo desh ko publuc lai herbichar ra anneya ma pareko lai neya dilaunu ko lagi nai haina rah::????????????? bisesh ta human rights::::::::ma dyaan dinu parew dbattuash le:::::dhanyaabaad>
 • kunaal 05 Sty 06:49

  We all deserve all the happiness which we desire. Escorts in Delhi We have the best services for customers willing to be happy and want to experience love. There is no problem with thinking like this when you are with gorgeous and sexy call girl who can make each minute loaded with joy and pleasure.

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się