Artykuły eksperckie
Szybka pomoc!
Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.
Amazonka: Czy sÄ… jeszcze jacyÅ› eksperci? ...
Amazonka: Doradczyni laktacyjna jest potrzebna raczej po porodzie, bo przebieg karmienia jest nieprzewidy ...
MagdalenaL88: Ja nie jestem po 40stce, ale przed akurat. Mam natomiast kuzynkę, która ma 44 lata i będzie ...
MagdalenaL88: Mi pomaga ibum zdecydowanie albo ketonal ;) ...
Amazonka: NaprawdÄ™ bawisz siÄ™ w amulety? ...
merlenke: Cześć, u mnie sprawdza się dokładne nawilżenie przed snem, najlepiej balsamem lub maścią ...
KarpatkaST: Czy stosujecie jakieÅ› specjalne rytuaÅ‚y pielÄ™gnacyjne na noc przy AZS? Staram siÄ™ wymyÅ›liÄ ...
Smuga: Ja miałam nawracające zapalenia dróg moczowych. Koszmar nie z tej ziemi. Ph zaburzało ...
KarpatkaST: My nic nie planowaliśmy, ale rozmawialiśmy przed porodem o tym czego się obawiamy i żeby na ...
merlenke: Jak sie zmienił wasz związek odkąd jest maluch? Co robiliscie z partnerem aby dalej dba ...
KarpatkaST: Najprościej i praktycznie. Polecam lozeczko. Obok komoda malm z Ikei 6 szuflad wysok ...
rozmal: Mały pokój dla dziecka jak go zrobić meble itd? ...
rozmal: W zeszłym roku robiłam 6. urodziny. Córka zaprosiła całą klasę, bo to była zerówka. By ...
pajiliw308: Zanim wyruszysz do sklepu, sporządź listę rzeczy, które naprawdę potrzebujesz. Unikniesz d ...
merlenke: U mnie byl już starszy pies, a konkretnie suczka, która całe życie wyganiała koty z ogród ...
Wasze doświadczenia pokazują, że głównym wrogiem metod objawowo-termicznych jako skutecznych w odkładaniu poczęcia, jest powszechny brak wiedzy na ich temat. Od początku mojej historii z MRP zastanawiam się, co by tu zrobić, żeby to zmienić. 28dni na pewno jest pod tym względem nieocenionym narzędziem, bo stwarza możliwości dotarcia do olbrzymiej liczby osób. Kolejny i z mojego doświadczenia bardzo skuteczny sposób to dawać przykład swoją własną osobą. Jednak ani nasz portal, ani żadna pojedyncza jednostka nie wpłynie na masowe, stereotypowe myślenie o MRP. Potrzebna tu jest rewolucja w edukacji, mediach, a nawet kursach przedmałżeńskich. Czy to jest możliwe? Nie wiem. Na razie robię, co mogę, więc wrócę lepiej do tematu odkładania :)
Na potrzeby metody objawowo-termicznej dzielimy cykl na fazę niepłodności przedowulacyjnej, fazę płodności oraz fazę niepłodności poowulacyjnej. Dziś chciałam zająć się tą pierwszą, moim zdaniem najbardziej problematyczną fazą, którą nazywamy również względną. Dlaczego problematyczna? Bo trudno precyzyjnie wyznaczyć jej koniec. Dlaczego względna? Ponieważ jej długość może być zmienna i to ona decyduje o długości całego cyklu, jak widać na obrazku poniżej.
Fizjologicznie jest to faza folikularna, czyli wzrastania pęcherzyków jajowych. To na ten proces mogą mieć wpływ czynniki zewnętrzne – choroby, podróże, stresy. Przez tego typu zakłócenia może dojść do przesunięcia owulacji. Także różne zaburzenia hormonalne, jak np. podwyższona prolaktyna lub nieuregulowane hormony tarczycy, mogą zakłócać przebieg tej fazy i blokować owulację. Dzięki obserwacji możemy te problemy wychwycić.
Jak wyznaczamy fazę niepłodności przedowulacyjnej? Wszystko zależy od tego, jakiej długości mamy cykle i jak bardzo zaawansowane jesteśmy w obserwacji. Wyznaczanie końca niepłodności, czy też początku płodności to jedyny moment, w którym wykorzystujemy obliczenia. Jeśli jesteście początkującymi obserwatorkami, ale znacie długości swoich ostatnich 12 cykli, możecie odjąć 20 od najkrótszego z nich i otrzymacie ostatni dzień niepłodności (ten sposób pochodzi z metody angielskiej). Jeżeli macie z kolei już 12 zaobserwowanych cykli, możecie odjąć 8 od najwcześniejszego skoku (zmodyfikowana przez Rotzera reguła Doringa). Jeśli natomiast zaczynacie się obserwować po porodzie, bądź po odstawieniu tabletek, należy traktować się jak początkujące (każda metoda ma tu już inne zasady).
Obliczenia tracą swoją wszelką moc, jeżeli przed dniem, który nam wyszedł z obliczeń pojawi się śluz o cechach płodnych. To właśnie ten objaw zawsze poinformuje nas o tym, że podnosi się poziom estrogenów i nadchodzi faza płodności. Skąd wiedzieć, czy pojawiający się śluz jest już płodny? Rotzer twierdzi mało optymistycznie, że każdy śluz w fazie przedowulacyjnej może być płodny. Tutaj z pomocą przychodzi albo doświadczenie obserwatorki i znajomość własnego organizmu albo testery płodności ze śliny. Estrogeny rozrzedzają nie tylko śluz szyjkowy, ale także inne płyny ustrojowe. Test ze śliny zatem może nam wskazać, czy pojawiający się śluz jest wynikiem działania tych hormonów.
Precyzyjne wyznaczenie tej fazy jest bardzo ważne, jako że to tylko z tej fazy pochodzą nieplanowane poczęcia. Wielu kobietom zależy na tym czasie, bo np. mają w nim wyższe libido niż w fazie niepłodności poowulacyjnej. Oczywiście im więcej mamy doświadczenia, tym łatwiej tę fazę wyznaczyć, ale marzę o tym, by naukowcy wynaleźli jakiś dokładny na to sposób. A Wy? Jaki macie stosunek do niepłodności przedowulacyjnej? Obawiacie się, jesteście bardziej ostrożne czy ufacie już swoim organizmom? Jak zawsze czekam na komentarze.
gosiaarr 17 Mar 16:40
be_atka 17 Mar 16:47
be_atka 17 Mar 16:48
Diamond 17 Mar 20:25
Irlandia 18 Mar 17:41
evoonia 21 Mar 00:52
chromdot 22 Mar 23:04
edyskap 23 Mar 23:29
Irlandia 24 Mar 09:11
Geane 25 Sty 08:42
asMipn0gtoa 31 Maj 15:42
kunaal 05 Sty 06:49
Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się
Poprzednie wpisy: