Kto jest on-line:
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 
 

(Kseno)estrogeny a tłuszcze 19 Lis 14:26

 

Estrogeny pojawiają się w organizmie dziewczynki, kiedy ta zaczyna dojrzewać. Jeszcze zanim zacznie miesiączkować, estrogeny przygotowują na to jej organizm – m.in. zwiększają ogólną zawartość tkanki tłuszczowej. A kiedy w końcu dziewczynka zaczyna miesiączkować? Natrafiłam na informację, która wydała mi się szalenie interesująca i oczywiście od razu się nią z Wami dzielę. Otóż, okazuje się, że wiek, w jakim dana kobieta zacznie miesiączkować, czyli będzie biologicznie zdolna do rozrodu, jest uzależniony od tego, jak dużo tłuszczu znajduje się w organizmie. Badania wskazują na to, że generator impulsów z podwzgórza do jajników dziewczynki uaktywnia się, gdy ta waży około 45 kilogramów – bez względu na wzrost czy wiek – i istotnie, u bardziej otyłych dziewczynek miesiączka pojawia się wcześniej, niż u tych szczuplejszych. Dlaczego właśnie 45kg? Właściwa zawartość tkanki tłuszczowej u kobiety to ok.25 % ciała. Ćwiartka ważącej 45kg dziewczynki to 11,25 kilograma, co daje rezerwę energetyczną w wysokości 87 tysięcy kalorii, a na czas ciąży potrzebne jest około 80 tysięcy kalorii. Wydaje się mieć to sens, wrócę do dojrzewania dziewczynek jeszcze pod koniec tego wpisu.

Należy zwrócić uwagę, że zależność między estrogenami a tłuszczami jest obustronna. Najpierw tłuszcz, a dokładniej cholesterol jest podstawą to wytworzenia się estrogenów, a potem to estrogeny regulują całą gospodarkę tłuszczową oraz odpowiadają za stosunek cholesterolu HDL/LDL. Dlatego warto dbać nie tylko o to, by dostarczać organizmowi odpowiednią ilość zdrowego tłuszczu, ale też pilnować, by nie zaburzać w znaczny sposób ilości estrogenów. Nie wszyscy mają świadomość, jak wiele jest zewnętrznych źródeł tych hormonów. Różne związki chemiczne, których działanie w organizmie jest zbliżone do działania estrogenów nazywane są ksenoestrogenami. Zawierają je tabletki antykoncepcyjne, wykorzystywane są także w przemyśle (organochloryny to pochodne estrogenów, które na długo pozostają w środowisku i zostały wykryte m.in. u Eskimosów, w mięsie ryb i fok), w rolnictwie (zabronione już pestycydy DDT i DDE) czy w produkcji mięsa. Wyróżniamy też fitoestrogeny – hormony pochodzące z żywności, m.in. w soi, którą przecież dodaje się do bardzo wielu przetwarzanych produktów.

Dlaczego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby kobiety odczekały co najmniej trzy a optymalnie sześć cykli po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej? Ponieważ syntetyczne estrogeny odkładają się w tkance tłuszczowej i organizm potrzebuje trochę czasu, aby się z nich oczyścić. Dlatego też śluz szyjkowy w cyklach po odstawieniu może być zakłócony. Na poprawę śluzu estrogennego z kolei zaleca się np. olejek z wiesiołka – źródło zdrowych kwasów tłuszczowych - wszystko się kręci wokół tłuszczu ;)

Wpływ wszystkich ksenoestrogenów na płodność to temat rzeka. Te zawarte w żywności prawdopodobnie są przyczyną szybszego dojrzewania dziewczynek, ale też mogą być jedną z przyczyn niepłodności męskiej. Nie znam się na tym aż tak dobrze, by móc ten temat rozwijać, myślę jednak, że warto samemu zgłębiać wiedzę i mieć świadomość wpływu syntetycznych hormonów na nasze organizmy.

Pozdrawiam, Cynosia, ekspert 28dni.pl

 
Komentarze
  • wiherek 19 Lis 15:11

    Cynoś - weź dawaj do tego co piszesz bibliografię ;P Dla chcących poszerzyć swą wiedzę.
  • Sasecik 19 Lis 15:15

    Hmmm ja nawet nie wiem ile ważyłam jak miałam 14 lat bo tyle miałam jak zaczęłam miesiączkować więc nie mogę tej tezy potwierdzić. Ale może coś w tym jest, choć ja do otyłych dzieci nie należałam potem może byłam zaokrąglona ale potem znowu zeszczuplałam
  • atramp 19 Lis 17:25

    to co piszesz o wadze ciala i estrogenach- swiadczy najlepiej o tym, ze w naszym organizmie nie ma przypadkowosci... niesamowite jak dobrze jestesmy zorganizowani!!
  • be_atka 19 Lis 18:26

    no może coś w tym być, ciekawe :) może dlatego anorektyczki tracą miesiączkę? może jajniki "myślą", że tłuszczu w organizmie jest za mało, by móc utrzymać ciążę i stąd zatrzymanie miesiączki a tym samym płodności? ( a tak sobie fantazjuję, to wcale nie musi mieć zwiazku :) )
  • dorah 19 Lis 19:38

    Be_atka, nie może, ale na pewno dlatego. Przy silnym niedożywieniu zazwyczaj nastepuje zatrzymanie najpierw owulacji, aco za tym idzie - miesiączkowania. Kobiety w obozach koncentracyjnych i obozach pracy nie miesiączkowały.
  • dorah 19 Lis 20:05

    Chociaż znalazłam taki artykuł, ktory zdaje się temu zaprzeczać: http://kobieta.wp.pl/kat,26377,title,Anorektyczki-czesciej-zachodza-w-niechciane-ciaze,wid,12814886,wiadomosc.html
  • ngL 20 Lis 04:33

    Miesiączkę dostałam w wieku 12 lat, byłam wtedy chuda jak szkapa 9ae pamiętam, że dostałam jako druga w klasie :))) ). Cóż, widać jestem tylko wyjątkiem potwierdzającym regułę i absolutnie nie neguję tezy opisanej w poście wyżej, jestem raczej przykładem tego, że bycie "innym" nie oznacza od razu przekreślenia całej tezy, która przecież opiera się na szeroko pojętych badaniach statystycznych, a nie nas tu zebranych, które starają się znaleźć uzasadnienie powyższego patrząc przez pryzmat własnych "doświadczeń" :)
  • ngL 20 Lis 04:37

    Jeśli chodzi o artykuł - wirtualna polska, onet i im podobne - nie są żadnym źródłem wiedzy. Wystarczy sięgnąć pamięcią do sławnych cesarek "zmieniających dna dziecka" hehe, czy artykułów "o kalendarzyku", czyli mieszania metod naturalnych z kalendarzykiem (w najlepszym razie) lub z kompletnymi bzdurami (w najgorszym razie). W niechcianą ciążę zachodzą najczęściej nie anorektyczki, ale kobiety, które nie mają świadomości, że mogą w nią zajść. U anorektyczek cykl jest zaburzony, więc siłą rzeczy wystąpienie owulacji to istna loteria. Zatem nie zależy od wagi samej w sobie, ale od świadomości n/t antykoncepcji a przede wszystkim na braku stosowania jakiejkolwiek i błędnego założenia, że jeśli nie ma miesiączek, to nie może wystąpić owulacja.
  • MonikaGamble 20 Lis 06:05

    fajnie ze o tym cynosiu napisalas, ja znalazlam fajne artykuly o soi i jej nadmiarze w diecie i o tym do jakich zaburzen moze to prowadzic. nigdy wczesniej o tym nie myslalam, sadzac ze mleko sojowe i sojowe produkty to samo zdrowie, a okazuje sie ze itu mozna przesadzic. takze dla chetnych zajrzyjcie na ta strone: www.soyonlineservice.co.nz
  • Poli 20 Lis 11:10

    ngL nie jesteś jedynym takim wyjątkiem ;) Ja miałam lat 13. W tym czasie mogłam ważyć ze 35 kg :P
  • aggnieszka 20 Lis 12:24

    Moja córka też zaczęła miesiączkować ważąc mniej niż 40 kg, aktualnie waży 42 i zaburzeń miesiączkowania nie zauważyłyśmy :-)
  • ewcia 20 Lis 19:56

    ja miałam 10 lat, też nie sądzę, żebym ważyła wtedy 45 kg
  • Teorka 21 Lis 11:30

    Ja miałam niecałe 12 lat i na pewno nie ważyłam wtedy więcej niż 45 kg a nawet nie ważyłam więcej niż 40 kg bo pamiętam, że "pani higienistka" diagnozowała u mnie niedowagę :)
  • jaca_randa 21 Lis 22:42

    Kiedyś stosowałam dietę niskotłuszczową - doprowadziło to do zatrzymania miesiączki i dość długo musiałam się leczyć. Kiedy indziej stosowałam dietę o znacznie niższej podaży kalorii, ale uwzględniała ona tłuszcze - i nie przestałam miesiączkować, chociaż dużo więcej straciłam na wadze. Coś zatem musi być na rzeczy z tymi tłuszczami...
  • kamk 22 Lis 01:00

    Ja zaczelam miesiaczkowac w wieku 11 lat. Wazylam wtedy mniej niz 40 kg, ale bylam raczej okragluka. Dopiero w okresie dojrzewania wysmuklalam. Tak sobie mysle, moze ten stosunek procentowy tluszczy nie u kazdej dziewczynki wynosi ok 25%? Moze ja mialam wiecej, co wystarczylo by dostac okres ta wczesnie?
  • siciurynka 22 Lis 14:59

    Ja miałam 13 lat i mogłam ważyć ok 45 kg. Wcześniej miesiączkowały już moje chude koleżanki, ALE - były ode mnie znacznie wyższe - więc też mogły mieć już 45 kg. Wcześniej też miesiączkowały koleżanki z dużymi piersiami ;)
  • sylwunia 23 Lis 19:36

    Ja zdecydowanie potwierdzam regułę, miałam 13 lat i grubo powyżej 45 kilo i duże piersi ;)
  • w_isienka 23 Lis 21:33

    NO ciekawe z tymi zaleceniami WHO odnośnie odczekania 3-6 cykli po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej - a ginowie nagminnie przekonują, że nie trzeba... płodność podobno wraca od razu i od razu wszystko jest ok...
  • MagdaK 25 Lis 01:27

    Mi jakoś ta teoria nijak nie pasuje. Miesiączkę dostałam w wieku 11 lat mając około 33 kg, byłam bardzo szczupła, żeby nie powiedzieć chuda, w pierwsza ciążę zaszłam mając 25 lat mając zaledwie 47 kg i 164 cm wzrostu, przy czym przez pierwsze 3 miesiące ciąży straciłam jeszcze 5 kg. Po porodzie waga stanęła mi na 50 kg i tak jest do dziś mimo urodzenia drugiego dziecka. I mimo wszystko od początku miałam regularne miesiączki, zresztą nawet po porodzie wracały bardzo szybko i obecnie mimo że jem wszystko na co mam ochotę to nadal jestem szczupła, choć już nie chuda i wszystko ze mną w porządku, a więc przeczę teori Cynosi.
  • zig40 02 Gru 23:20

    Wspomnienia mego ojca _ neurologa i seksuologa potwierdzają słowa Cynosi. Ja natomiast jestem przykładem podobnym jak przedmówczyni : dostalam okres bedąc b. szczupła. ALE...MIAŁAM 15 LAT i byłam ostatnia w klasie I DOPIERO POTEM SIĘ ROZTYŁAM, zresztą jedyny raz w swoim życiu.Całe życie, a mam 43 lata, ważę 52 kilo, do wagi przed ciążą wracałam cztery dni po porodzie:)

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się