Kto jest on-line:
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 
 

Estrogeny – hormony kobiecości 12 Lis 17:15

 

Ostatnio pisałam o tym, że nadwyżka estrogenów w stosunku do progesteronu jest uważana za główną przyczynę napięcia przedmiesiączkowego. Estrogeny to w ogóle bardzo ciekawe hormony, a dzisiejszym wpisem zapoczątkuję cykl artykułów tylko o nich – naprawdę jest o czym pisać i bezwzględnie warto się zapoznać z tym nieodłącznym elementem naszej kobiecości.

Zacznijmy od podstawowych informacji. Prekursorem estrogenów, podobnie jak wszystkich pozostałych hormonów płciowych – zarówno kobiecych jak i męskich, jest cholesterol. Jak pewnie wiecie, cholesterol dzielimy na HDL – ten, który nazywa się dobrym, a którego źródłem są m.in. tłuszcze roślinne i ryby oraz LDL – zły, który odpowiada za większość problemów zdrowotnych z sercem. Właściwa ilość cholesterolu oraz prawidłowy stosunek HDL/LDL warunkują zdrowie wielu układów, m.in. rozrodczego. Nie jest dla nikogo nowością, że dieta ma znaczny wpływ na naszą gospodarkę hormonalną. Nie tylko nadmiar, ale również niedobór tłuszczów może być powodem nieprawidłowości w wytwarzaniu się estrogenów. W grupie tych hormonów wyróżniamy następujące związki:

 • Estradiol (inaczej 17-beta-estradiol lub E2) – to właśnie ten wykazuje najwyższą aktywność u kobiet w wieku rozrodczym. W ponad 95% wytwarzany jest przez wzrastające pęcherzyki jajowe w jajnikach, a jego ilość zależy od fazy cyklu miesiączkowego. Wydzielany jest do krwi i działa na cały organizm.
 • Estron ( inaczej E1) – ma 5-10 krotnie mniejszą aktywność niż estradiol. Powstaje w wątrobie, w błonie śluzowej macicy, w tkankach tłuszczowych oraz w komórkach raka sutka. Jest głównym estrogenem po menopauzie.
 • Estriol (inaczej E3) – jest najsłabiej działającym estrogenem. Jego oznaczanie ma sens wyłącznie w czasie ciąży, ponieważ ma znaczenie dla przetrwania płodu. Jego niski poziom może świadczyć o zagrożeniu zamartwicą lub zatrzymaniu wzrostu płodu. Oznaczanie poziomu estriolu jest także jedną ze składowych testu w kierunku rozpoznania zespołu Downa.

Dla prawidłowego funkcjonowania cyklu miesiączkowego najważniejszy jest estradiol. W okresie dojrzewania warunkuje on rozwój macicy, jajowodów, pochwy, piersi oraz sutków. W fazie przedowulacyjnej stymuluje błonę śluzową macicy do wzrostu oraz pobudza krypty szyjki macicy do wytwarzania śluzu, który umożliwia plemnikom przetrwanie oraz dotarcie do komórki jajowej. Odpowiada także za rozrost kanalików i pęcherzyków w gruczole sutkowym.

Wyszło dziś bardzo biologicznie, ale informacje te są niezbędne, abyśmy mogły (mogli? czy ten blog czytają jacyś mężczyźni?) się zagłębić w inne role estrogenów – ciekawszy ciąg dalszy nastąpi :)

Pozdrawiam serdecznie, Cynosia, ekspert 28dni.pl

 
Komentarze
 • Agata 13 Lis 12:28

  Bardzo ciekawy wątek!! Czekamy z niecierpliwością :) Pozdrawiam
 • atramp 13 Lis 15:02

  na temat E2 cos tam kiedys czytalam... teraz chyba najbardziej powinien interesowac mnie E3 tym bardziej za za chwile wybieram sie na badanie w kierunku zespolu Downa... nawet wczoraj zastanawialam sie- jak tylko poprzez badanie krwi beda w stanie ocenic zagrozenie... teraz juz co nie co wiem- dziekuje Cynosiu za kolejny ciekawy artykul... a to dopiero poczatek :D
 • misia33 13 Lis 20:54

  ciekawy post właśnie za 2-3 będę badać mój estradiol
 • atomcia 13 Lis 23:17

  A ja mam pytanie + to jak wzbogacic diete, by zwiekszyc cholesterol i wplynac tym samym na estrogeny? Sorry, odebralo mi polskie znaki...
 • beti83 14 Lis 14:59

  Super artykuł. Interesuje mnie dokładniej wpływ cholesterolu na estrogeny.
 • Talinka 15 Lis 16:42

  Bardzo ciekawe, pomocne informacje. Cynosiu - jesteś wielka!
 • Annalena 15 Lis 17:24

  Ciekawie bardzo. A jakbyś Cynosiu - być może to już sobie zaplanowałaś - podała normy dla poziomów w róznej fazie i co oznacza z aniski etc, to wiele z nas by sie pewnie ucieszyło:) wiem,że często normy się różnią w poszczególnych labach, ale pewnie cos tam mozna uogólnic i powiedziec o skutach, gdy jest za mało etc. wielce ciekawa niżej podpisana.;)

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się