Kto jest on-line:
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 
 

Królestwo macicy 15 Paź 11:36

 

Ostatnio pisałam o komórce jajowej, którą produkuje wyłącznie kobiece ciało. Dziś parę słów o całym narządzie, który posiadają tylko kobiety. O fascynującym narządzie, który pozwala nam nosić w sobie nowe życie, czyli o macicy. Chciałam zaznaczyć, że nie uważam, że jesteśmy przez to lepsze, bądź bardziej uprzywilejowane od mężczyzn. Nie traktuję też naszej zdolności do rodzenia jako przekleństwo. Takie po prostu jesteśmy – kobiecość definiuje to co niemęskie i na pewno będzie to macica.

Swoja wielkością przypomina ona gruszkę. Wyróżniamy w niej dwie części: dno oraz szyjkę. Żeby było bardziej owocowo – samą szyjkę macicy widzianą od dołu można porównać do czereśni. Szyjka znajduje się najbliżej ujścia pochwy i jest dla nas dostępna w badaniu palpacyjnym. Z rogów macicy wychodzą 10-12 centymetrowe jajowody, na końcu których znajdują się jajniki – dwie śliwki, które z samym jajowodem nie są w żaden sposób połączone. Ściany macicy składają się z trzech typów tkanek. Najgrubsza z nich jest warstwa środkowa – mięśniówka, która to ma najwięcej pracy podczas ciąży. W pierwszym trymestrze komórki mięśniowe rozmnażają się, w drugim znacznie zwiększają swoje rozmiary, a w trzecim rozciągają się i rozciągają, aż wreszcie macica stwierdzi, że dość już tego i zaczyna się poród. Mięśniówkę z zewnątrz otacza śliska błona surowicza, zapewniająca nawilżenie i amortyzację. Po wewnętrznej jej stronie natomiast znajdziemy błonę śluzową macicy – endometrium. Błona ta przechodzi wiele przemian podczas cyklu miesiączkowego, a są na tyle ciekawe, że o tym napiszę następnym razem :)

Macica jest narządem sprężystym i ruchomym. W miednicy podtrzymuje ją luźno sześć więzadeł. Jej położenie zmienia się m.in. w zależności od tego, czy leżymy, czy jesteśmy wyprostowane lub od tego czy mamy pełne czy puste pęcherze. Jeżeli teraz siedzicie, nie potrzebujecie iść do toalety i nie jesteście w ciąży, Wasze macice są lekko nachylone ku przodowi, a ich dna znajdują się nad spojeniem łonowym. Jeśli chcecie wiedzieć, gdzie są Wasze jajniki, złączcie kciuki w podstawę trójkąta. Miejsce złączenia kciuków umieśćcie na pępku i utwórzcie trójkąt łącząc jeszcze palce wskazujące. Wszystkie inne palce trzymajcie obok siebie, a wtedy koniuszki małych palców wylądują w miejscach, gdzie znajdują się Wasze jajniki. Jakie macie odczucia, kiedy myślicie o swojej macicy i całym narządzie rodnym? Ja zawsze mam ochotę otoczyć je jeszcze większą ochroną, pogłaskać je i w ogóle bardzo się, cieszę, że je mam! :)

Pozdrawiam i czekam na komentarze, Cynosia, ekspert 28dni.pl

 
Komentarze
 • 3 lata staran... 15 Paź 13:27

  a ja ich nienawidze! wciaz mam poczucie,ze pomimo tego ze jestem fizycznie zdrowa wlasnie te narzady mnie zawiodly! nie znosze ich, nie lubie mojego brzucha ktory jest "pusty" i niezdolny do utworzenia Nowego zycia... trzy dlugie lata prob, diagnostyki i leczenia i nic nie zadzialalo co z tego wiec,ze mam macice? co z tego ze jajowody mam drozne? co z tego? jesli tak musze cierpiec i watpic czy kiedys uslysze slowo "MAMO" ...
 • Annalena 15 Paź 15:01

  Cynosiu, bardzo ładny tekst. Masz wielki dar pisania w sposób pełen wdzieku o rzeczach, które na co dzięń nie są tak postrzegane. @3lata: chociaż mnie to nie dotyczy (I hope so...) i odebrałam ten tekst z rozczuleniem, w pełni rozumiem twoja reakcję. Nawet nie wiem,c zy to się wtedy pisze, że bardzo przykro, czy się lepiej nie odzywać.
 • be_atka 15 Paź 15:23

  Nigdy nie myślałam z jakimś specjalnym rozczuleniem o swojej macicy, to po prostu organ spełniający swoją rolę, oczywiście wspaniałą rolę, dzięki temu jestem matką ... ale jednak tak się roztkliwiać nad samym faktem jej posiadania? trochę to śmieszne :)
 • myszaasia 15 Paź 17:45

  a ja jestem dumna że jestem kobietą i posiadam ową macice dzieki której mogłam donieśc i urodzić dwoje wspaniałych dzieci:)a ponieważ w swoich dalekich planach mam zamiar zajść i urodzić trzecie dziecko mam właśnie ochotę tak jak pisze Cynosia chronić i ,,opiekować,, się swoją macicą aby mogła po raz trzeci spełnić swoją role:)
 • w_isienka 15 Paź 20:30

  Mały komentarz: co do przedniego ułożenia macicy - są kobiety, które mają tyłozgięcie. Oprócz tego są jeszcze różne "typy" np. macica dwurożna etc.
 • zig40 16 Paź 01:41

  Hej, Cynosiu, ciekawe, czy mnie jeszcze pamietasz:) Piszesz b. ciekawie i przystepnie, ale może warto zmienić tytuły na ...bardziej przyziemne zamiast w rodzaju "cudowne królestwo macicy" itp. :)
 • o 18 Paź 21:54

  Boshe... jakie patetyczne bzdury...
 • aggnieszka 18 Paź 22:45

  A wyobraźmy sobie w tym samym stylu o męskim narządzie rozrodczym ;) To byłby czad :P
 • Dotka 20 Paź 12:25

  Bardzo "śliczny" tekst, można rzec :) @aggnieszka: my babki taki tekst jeszcze sobie wyobrazimy, trudniej wyobrazić sobie faceta go czytającego ;)
 • asik* 25 Paź 12:25

  do 3lta staran...to smutne wierze ale niesmialo napisze jesli jestes wierząca katoliczka to moze nie chodzi o sprawy fizyczne?tylko o te drugie...napisalbym wiecej ale obawiam sie zlosliwych komentarzy po za tym to nie miejsce na takie sprawy napisz jak chcesz podam gg
 • jasminka 28 Paź 12:09

  Do Asik. Ja chciałabym bardzo z Tobą porozmawiać na G-G. Mój G-G: 11543595
 • AlexisA 26 Gru 18:48

  Artykuł kłamliwy- na anatomii uczyłam się o czymś takim jak uterus masculinus (macica męska) -->http://encyclopedia2.thefreedictionary.com/Uterus+Masculinus więc samce również mogą się pochwalić swoją macicą (niedorozwiniętą bo niedorozwiniętą, ale zawsze coś). W ogóle artykuł zbyt patetyczny.... :P

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się