Kto jest on-line:
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

Else: MrszHyde, ale ja nie napisałam że Ty szczepisz. Pisałam ogólnie, że kalendarz jest z dupy. ...

 

MrsHyde: Tylko Else zauważ, że ja nie szczepię w czambuł jak leci wszystkim na hurra a pod moim adre ...

 

elfika: Z tą odrą to nie tak szybko. Samoa właśnie walczy z epidemią odry w wyniku szczepie ...

 

jakaka: Mrs creme na sile probujesz tutaj na forum podzielic ludzi na zwolennikow i przeciwnikow szczep ...

 

montenia: Moja córka w ogóle nie wytwarza przeciwciał po szczepieniach. Po kazdym szczepieniu mieliśm ...

 

marion: [quote=MrsCreme">Odra nie szaleje dzięki (wciąż) dużej wyszczepialności.[/quote"> ...

 

MrsCreme: Odra nie szaleje dzięki (wciąż) dużej wyszczepialności. Serio, chcesz się przekonać, co ...

 

elfika: [quote=karolciat">To że szczepienia minimalizują ryzyko zachorowania i ewentualnie skutki ...

 

karolciat: Ja nie bardzo wiem o co wy się tak sprzeczacie. To, że sa powikłania po szczepieniach t ...

 

Else: 1,5 bo nie są zgłaszane. Ja mialam problem ze zgłoszeniem nopu, gdybym sana nie zgłosiła t ...

 

MrsCreme: No niestety, powikłania po chorobach są częstsze niż po szczepieniach. Kiedyś sprawdzałam ...

 

Else: Dziewczyny tylko niestety powikłania po tych chorobach są rzadsze niż po szczepionkach. A z ...

 

elfika: Agato, Hyde jest dużą dziewczynką i nie potrzebuje adwokatki, więc przestań się wysilać. ...

 

°Agata°: Elfiko nie odwracaj kota ogonem. Doskonale wiesz co ma na myśli Hyde. ...

 

elfika: Zadawanie pytań jest równoznaczne z brakiem szacunku wg Ciebie? Ok. Niech Ci będzie. ...

 
 

Wnętrze macicy 22 Paź 14:37

 

Pod poprzednim wpisem jedna z Was słusznie uzupełniła, że nie wszystkie macice są przodozgięte. Chciałam przy tej okazji odpowiedzieć na często pojawiające się pytanie: czy szyjka w tyłozgiętej macicy zachowuje się tak samo jak w pochylonej do przodu? Funkcjonuje dokładnie tak samo, jednak w badaniu palpacyjnym, które może być uzupełnieniem obserwacji temperatury i śluzu, będzie wyczuwalna zmiana. W szyjce badamy jej otwartość, konsystencję oraz położenie – wysoko czy nisko. I właśnie ten trzeci wskaźnik będzie inny przy tyłozgięciu. W typowym ułożeniu szyjka przez większość cyklu jest nisko, a w czasie płodnym unosi się z powodu napinających się przez estrogeny więzadeł utrzymujących macicę. W związku z tym oddala się ona od ujścia pochwy. Szyjka tyłozgiętej macicy przez większość cyklu będzie trudno osiągalna, a dopiero w czasie płodnym bez problemu znajdzie się w zasięgu palców. Warto o tym pamiętać. A dziś zgodnie z zapowiedzią o przemianach, jakie zachodzą w błonie śluzowej macicy, czyli endometrium.

Endometrium przez cały cykl miesiączkowy sterowane jest hormonami jajnika – estrogenami i progesteronem. To co my nazywamy pierwszym dniem cyklu, czyli pierwszy dzień krwawienia, z punktu widzenia błony śluzowej jest końcem jej przemian. Ja zacznę od początku, który można wyznaczyć na ok.5 dni przed owulacją. Wtedy rozpoczyna się faza wzrastania endometrium. Pod wpływem jednego z estrogenów komórki błony rozmnażają się, gruczoły wydzielnicze wydłużają, a wszystko oplatane jest przez trzy spiralne tętniczki, zaopatrujące błonę śluzową w krew. Z grubości 0,05mm śluzówka wzrasta do 12-14mm a nawet więcej, a jej wzrost zatrzymuje owulacja. Dlatego niedobrze jest, gdy faza przedowulacyjna nadmiernie się przedłuża, ponieważ dochodzi do przerostu macicy i krwawień śródcyklicznych, o których pisałam tutaj.

Po owulacji w endometrium zaczyna rządzić się progesteron, który jako hormon ciążowy, przygotowuje je na przyjęcie zarodka. Tą fazę nazywamy wydzielniczą. Błona rozpulchnia się a gruczoły wydzielają śluz i glikogen – substancje potrzebne zarodkowi do zagnieżdżenia. Nasz organizm od owulacji do czasu ewentualnego zagnieżdżenia nie wie, czy doszło do zapłodnienia czy nie, więc w każdym cyklu się na to nastawia. Jeżeli tak – progesteron wzmacnia się i utrzymuje ciążę przez pierwsze 12 tygodni, po czym jego funkcje przejmuje łożysko. Jeżeli jednak zarodek się nie pojawi, bądź z różnych przyczyn nie zagnieździ - dochodzi do spadku progesteronu. Zaczyna się faza złuszczania. Wtedy tętniczki spiralne gwałtownie się kurczą odcinając dopływ krwi do endometrium. To cisza przed burzą. Natalie Angier to co za chwilę nastąpi nazywa zawałem macicy. Tkanka śluzówki pozbawiona krwi, a co za tym idzie także tlenu, obumiera. Napięta błona pęka i zaczyna się jej złuszczanie, czyli menstruacja. W miejscach, w których macica się oczyści rozpoczyna się proces odnowy i tak w kółko i na okrągło powtarzają się te procesy, dopóki nie przerwie ich ewentualny mieszkaniec :)

O samej menstruacji jeszcze następnym razem, tymczasem pozdrawiam i czekam na komentarze, Cynosia, ekspert 28dni.pl

 
Komentarze
 • hornet 22 Paź 15:27

  "Szyjka tyłozgiętej macicy przez większość cyklu będzie trudno osiągalna, a dopiero w czasie płodnym bez problemu znajdzie się w zasięgu palców" Jak rozumieć ten fragment? czy można prosić o źródło tych informacji? Mam tyłozgięcie macicy (potwierdzone przez kilku ginekologów), od kilku cykli badam szyjkę i wędruje ona normalnie do góry w okresie płodnym. Kłopot z jej dosięgnięciem mam zazwyczaj tylko jednego dnia w ciągu całego cyklu i jest to dzień szczytu szyjki.
 • Zefirka 22 Paź 15:53

  Czyli jest jakiś określony, najlepszy czas fazy przedowulacyjnej?? ile najdłużej może trwać taka faza żeby było dobrze??
 • mama71 22 Paź 16:15

  Witam, mam szyjkę w tyłozgięciu. Jestem po dwóch cięciach.Nigdy nie miałam problemów z namierzeniem szyjki. Nawet mam wrażenie, że moja chyba przez cały cykl nie zmienia swojego położenia. Jedynie, na dzień przed skokiem trochę unosi się ku górze.
 • Pusiak 24 Paź 14:13

  no właśnie, ja też mam tyłozgięcie potwierdzone przez kilku ginekologów, szyjkę badam i według mnie jest całkiem normalnie osiągalna.... wysoko jest jedynie w okresie najbardziej płodnym
 • asik* 25 Paź 12:39

  dr Fijalkowski pisal ze mensttruacja jest "krzykiem rozdartej macicy"czy jakos tak bardzo mi sie podoba to okreslenie. Ostatnio nie byalm pewna czy dostane miesiaczke:)narazie unikamy bo mamy juz 3 dzieci i jak dostalam to troche bylo mi żal niewiem czemu tak mnie ciagnie do bycia znow w ciązy..a jak czytam takie rzeczy to juz bym chciala byc:)))) pozdrwiam czytajacych:)
 • ngL 27 Paź 00:52

  Bardzo, bardzo, bardzo istotny wpis! Mając tyłozgięcie obserwuję dokładnie takie zachowanie szyjki, jak opisałaś. Szyjka najbardziej płodna jest u mnie.. wyprostowana i bardzo łatwo ją dosięgnąć. Na wykresie określam "wysoko" tylko i wyłącznie dlatego, by sprostać standardom, czyli nie wprowadzać w błąd oznaczając szczyt przy szyi, w rzeczywistości, umieszczonej nisko.

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się