Artykuły eksperckie
Szybka pomoc!
Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.
Else: MrszHyde, ale ja nie napisałam że Ty szczepisz. Pisałam ogólnie, że kalendarz jest z dupy. ...
MrsHyde: Tylko Else zauważ, że ja nie szczepię w czambuł jak leci wszystkim na hurra a pod moim adre ...
elfika: Z tą odrą to nie tak szybko. Samoa właśnie walczy z epidemią odry w wyniku szczepieŠ...
jakaka: Mrs creme na sile probujesz tutaj na forum podzielic ludzi na zwolennikow i przeciwnikow szczep ...
montenia: Moja córka w ogóle nie wytwarza przeciwciał po szczepieniach. Po kazdym szczepieniu mieliśm ...
marion: [quote=MrsCreme">Odra nie szaleje dzięki (wciąż) dużej wyszczepialności.[/quote"> ...
MrsCreme: Odra nie szaleje dzięki (wciąż) dużej wyszczepialności. Serio, chcesz się przekonać, co ...
elfika: [quote=karolciat">To że szczepienia minimalizują ryzyko zachorowania i ewentualnie skutki ...
karolciat: Ja nie bardzo wiem o co wy się tak sprzeczacie. To, że sa powikłania po szczepieniach t ...
Else: 1,5 bo nie są zgłaszane. Ja mialam problem ze zgłoszeniem nopu, gdybym sana nie zgłosiła t ...
MrsCreme: No niestety, powikłania po chorobach są częstsze niż po szczepieniach. Kiedyś sprawdzałam ...
Else: Dziewczyny tylko niestety powikłania po tych chorobach są rzadsze niż po szczepionkach. A z ...
elfika: Agato, Hyde jest dużą dziewczynką i nie potrzebuje adwokatki, więc przestań się wysilać. ...
°Agata°: Elfiko nie odwracaj kota ogonem. Doskonale wiesz co ma na myśli Hyde. ...
elfika: Zadawanie pytań jest równoznaczne z brakiem szacunku wg Ciebie? Ok. Niech Ci będzie. ...
Pod poprzednim wpisem jedna z Was słusznie uzupełniła, że nie wszystkie macice są przodozgięte. Chciałam przy tej okazji odpowiedzieć na często pojawiające się pytanie: czy szyjka w tyłozgiętej macicy zachowuje się tak samo jak w pochylonej do przodu? Funkcjonuje dokładnie tak samo, jednak w badaniu palpacyjnym, które może być uzupełnieniem obserwacji temperatury i śluzu, będzie wyczuwalna zmiana. W szyjce badamy jej otwartość, konsystencję oraz położenie – wysoko czy nisko. I właśnie ten trzeci wskaźnik będzie inny przy tyłozgięciu. W typowym ułożeniu szyjka przez większość cyklu jest nisko, a w czasie płodnym unosi się z powodu napinających się przez estrogeny więzadeł utrzymujących macicę. W związku z tym oddala się ona od ujścia pochwy. Szyjka tyłozgiętej macicy przez większość cyklu będzie trudno osiągalna, a dopiero w czasie płodnym bez problemu znajdzie się w zasięgu palców. Warto o tym pamiętać. A dziś zgodnie z zapowiedzią o przemianach, jakie zachodzą w błonie śluzowej macicy, czyli endometrium.
Endometrium przez cały cykl miesiączkowy sterowane jest hormonami jajnika – estrogenami i progesteronem. To co my nazywamy pierwszym dniem cyklu, czyli pierwszy dzień krwawienia, z punktu widzenia błony śluzowej jest końcem jej przemian. Ja zacznę od początku, który można wyznaczyć na ok.5 dni przed owulacją. Wtedy rozpoczyna się faza wzrastania endometrium. Pod wpływem jednego z estrogenów komórki błony rozmnażają się, gruczoły wydzielnicze wydłużają, a wszystko oplatane jest przez trzy spiralne tętniczki, zaopatrujące błonę śluzową w krew. Z grubości 0,05mm śluzówka wzrasta do 12-14mm a nawet więcej, a jej wzrost zatrzymuje owulacja. Dlatego niedobrze jest, gdy faza przedowulacyjna nadmiernie się przedłuża, ponieważ dochodzi do przerostu macicy i krwawień śródcyklicznych, o których pisałam tutaj.
Po owulacji w endometrium zaczyna rządzić się progesteron, który jako hormon ciążowy, przygotowuje je na przyjęcie zarodka. Tą fazę nazywamy wydzielniczą. Błona rozpulchnia się a gruczoły wydzielają śluz i glikogen – substancje potrzebne zarodkowi do zagnieżdżenia. Nasz organizm od owulacji do czasu ewentualnego zagnieżdżenia nie wie, czy doszło do zapłodnienia czy nie, więc w każdym cyklu się na to nastawia. Jeżeli tak – progesteron wzmacnia się i utrzymuje ciążę przez pierwsze 12 tygodni, po czym jego funkcje przejmuje łożysko. Jeżeli jednak zarodek się nie pojawi, bądź z różnych przyczyn nie zagnieździ - dochodzi do spadku progesteronu. Zaczyna się faza złuszczania. Wtedy tętniczki spiralne gwałtownie się kurczą odcinając dopływ krwi do endometrium. To cisza przed burzą. Natalie Angier to co za chwilę nastąpi nazywa zawałem macicy. Tkanka śluzówki pozbawiona krwi, a co za tym idzie także tlenu, obumiera. Napięta błona pęka i zaczyna się jej złuszczanie, czyli menstruacja. W miejscach, w których macica się oczyści rozpoczyna się proces odnowy i tak w kółko i na okrągło powtarzają się te procesy, dopóki nie przerwie ich ewentualny mieszkaniec :)
O samej menstruacji jeszcze następnym razem, tymczasem pozdrawiam i czekam na komentarze, Cynosia, ekspert 28dni.pl
hornet 22 Paź 15:27
Zefirka 22 Paź 15:53
mama71 22 Paź 16:15
Pusiak 24 Paź 14:13
asik* 25 Paź 12:39
ngL 27 Paź 00:52
Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się
Poprzednie wpisy: