Kto jest on-line: bogsa
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

Else: U mnie pomagało z początku unikanie pustego żołądka. Ale potem jak się porzadnie rozkręc ...

 

°Agata°: Migdały:) ...

 

gosik88j: Dziewczyny wiem że nie jestem w ciazy po raz pierwszy ale powiedzcie mi proszę sposoby na md ...

 

Else: Ja osobiście nie znam kobiety ciężarnej, która przez 9 mcy, będąc na L4 gnieździła się ...

 

mazda__: Widocznie dużo zależy od urzędnika... Jak widzę u nas nie jest źle ;-) Ja nie wyobra ...

 

haniask: No właśnie ja nie mam specjalnych zaleceń. Wcześniej leżałam i lekarz wpisał kod, że ci ...

 

Agnieszka79r: Parcuję w zus i polecam przy 2 siedzieć w domu. ...

 

mazda__: Nie wiem jak w ciąży, myślę jednak, że podobnie jak na zwykłym L4 ... kiedy nie masz wpis ...

 

Agnieszka79r: 2 to może chodzić,ale to oznacza bycie w domu, wyjść można do apteki jeśli masz rachunek, ...

 

jagodalg84: Prawda jest taka, że podczas L4 masz być w domu i zdarzają się kontrolę również ciężar ...

 

Else: Wydaje mi się, że to w dużej mierze zależy od przyczyn L4 i zaleceń lekarza. W razie kontr ...

 

haniask: Dziewczyny, czy możecie mi powiedzieć jak to jest z chorobowym w ciąży? Przez pierwsze 3 ty ...

 

kasia200kh: Hey a czy ja mogę prosić o dopisanie do listy , bo mnie na niej nie ma . Termin porodu 26 pa ...

 

Klementynaaa: Ja już w ciąży zamiaru nie mam już być, ale z sentymentu tu zaglądam. Ja wszystkie badani ...

 

Else: Kadzek. Mi rozstępy wyszły pod koniec ciąży. Na brzuchu. Wielkie. Po czym urodziłam syna i ...

 
 

Wnętrze macicy 22 Paź 14:37

 

Pod poprzednim wpisem jedna z Was słusznie uzupełniła, że nie wszystkie macice są przodozgięte. Chciałam przy tej okazji odpowiedzieć na często pojawiające się pytanie: czy szyjka w tyłozgiętej macicy zachowuje się tak samo jak w pochylonej do przodu? Funkcjonuje dokładnie tak samo, jednak w badaniu palpacyjnym, które może być uzupełnieniem obserwacji temperatury i śluzu, będzie wyczuwalna zmiana. W szyjce badamy jej otwartość, konsystencję oraz położenie – wysoko czy nisko. I właśnie ten trzeci wskaźnik będzie inny przy tyłozgięciu. W typowym ułożeniu szyjka przez większość cyklu jest nisko, a w czasie płodnym unosi się z powodu napinających się przez estrogeny więzadeł utrzymujących macicę. W związku z tym oddala się ona od ujścia pochwy. Szyjka tyłozgiętej macicy przez większość cyklu będzie trudno osiągalna, a dopiero w czasie płodnym bez problemu znajdzie się w zasięgu palców. Warto o tym pamiętać. A dziś zgodnie z zapowiedzią o przemianach, jakie zachodzą w błonie śluzowej macicy, czyli endometrium.

Endometrium przez cały cykl miesiączkowy sterowane jest hormonami jajnika – estrogenami i progesteronem. To co my nazywamy pierwszym dniem cyklu, czyli pierwszy dzień krwawienia, z punktu widzenia błony śluzowej jest końcem jej przemian. Ja zacznę od początku, który można wyznaczyć na ok.5 dni przed owulacją. Wtedy rozpoczyna się faza wzrastania endometrium. Pod wpływem jednego z estrogenów komórki błony rozmnażają się, gruczoły wydzielnicze wydłużają, a wszystko oplatane jest przez trzy spiralne tętniczki, zaopatrujące błonę śluzową w krew. Z grubości 0,05mm śluzówka wzrasta do 12-14mm a nawet więcej, a jej wzrost zatrzymuje owulacja. Dlatego niedobrze jest, gdy faza przedowulacyjna nadmiernie się przedłuża, ponieważ dochodzi do przerostu macicy i krwawień śródcyklicznych, o których pisałam tutaj.

Po owulacji w endometrium zaczyna rządzić się progesteron, który jako hormon ciążowy, przygotowuje je na przyjęcie zarodka. Tą fazę nazywamy wydzielniczą. Błona rozpulchnia się a gruczoły wydzielają śluz i glikogen – substancje potrzebne zarodkowi do zagnieżdżenia. Nasz organizm od owulacji do czasu ewentualnego zagnieżdżenia nie wie, czy doszło do zapłodnienia czy nie, więc w każdym cyklu się na to nastawia. Jeżeli tak – progesteron wzmacnia się i utrzymuje ciążę przez pierwsze 12 tygodni, po czym jego funkcje przejmuje łożysko. Jeżeli jednak zarodek się nie pojawi, bądź z różnych przyczyn nie zagnieździ - dochodzi do spadku progesteronu. Zaczyna się faza złuszczania. Wtedy tętniczki spiralne gwałtownie się kurczą odcinając dopływ krwi do endometrium. To cisza przed burzą. Natalie Angier to co za chwilę nastąpi nazywa zawałem macicy. Tkanka śluzówki pozbawiona krwi, a co za tym idzie także tlenu, obumiera. Napięta błona pęka i zaczyna się jej złuszczanie, czyli menstruacja. W miejscach, w których macica się oczyści rozpoczyna się proces odnowy i tak w kółko i na okrągło powtarzają się te procesy, dopóki nie przerwie ich ewentualny mieszkaniec :)

O samej menstruacji jeszcze następnym razem, tymczasem pozdrawiam i czekam na komentarze, Cynosia, ekspert 28dni.pl

 
Komentarze
 • hornet 22 Paź 15:27

  "Szyjka tyłozgiętej macicy przez większość cyklu będzie trudno osiągalna, a dopiero w czasie płodnym bez problemu znajdzie się w zasięgu palców" Jak rozumieć ten fragment? czy można prosić o źródło tych informacji? Mam tyłozgięcie macicy (potwierdzone przez kilku ginekologów), od kilku cykli badam szyjkę i wędruje ona normalnie do góry w okresie płodnym. Kłopot z jej dosięgnięciem mam zazwyczaj tylko jednego dnia w ciągu całego cyklu i jest to dzień szczytu szyjki.
 • Zefirka 22 Paź 15:53

  Czyli jest jakiś określony, najlepszy czas fazy przedowulacyjnej?? ile najdłużej może trwać taka faza żeby było dobrze??
 • mama71 22 Paź 16:15

  Witam, mam szyjkę w tyłozgięciu. Jestem po dwóch cięciach.Nigdy nie miałam problemów z namierzeniem szyjki. Nawet mam wrażenie, że moja chyba przez cały cykl nie zmienia swojego położenia. Jedynie, na dzień przed skokiem trochę unosi się ku górze.
 • Pusiak 24 Paź 14:13

  no właśnie, ja też mam tyłozgięcie potwierdzone przez kilku ginekologów, szyjkę badam i według mnie jest całkiem normalnie osiągalna.... wysoko jest jedynie w okresie najbardziej płodnym
 • asik* 25 Paź 12:39

  dr Fijalkowski pisal ze mensttruacja jest "krzykiem rozdartej macicy"czy jakos tak bardzo mi sie podoba to okreslenie. Ostatnio nie byalm pewna czy dostane miesiaczke:)narazie unikamy bo mamy juz 3 dzieci i jak dostalam to troche bylo mi żal niewiem czemu tak mnie ciagnie do bycia znow w ciązy..a jak czytam takie rzeczy to juz bym chciala byc:)))) pozdrwiam czytajacych:)
 • ngL 27 Paź 00:52

  Bardzo, bardzo, bardzo istotny wpis! Mając tyłozgięcie obserwuję dokładnie takie zachowanie szyjki, jak opisałaś. Szyjka najbardziej płodna jest u mnie.. wyprostowana i bardzo łatwo ją dosięgnąć. Na wykresie określam "wysoko" tylko i wyłącznie dlatego, by sprostać standardom, czyli nie wprowadzać w błąd oznaczając szczyt przy szyi, w rzeczywistości, umieszczonej nisko.

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się