Kto jest on-line:
 
 

Wykresy w telefonie Cell

m.28dni.pl (iphone, android)
 
 

Szybka pomoc!

Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.

 
 
 
 

Komentarze forum

Taliczan: Kody Rabatowe do większości sklepów, które często odwiedzacie, zarówno w galeriach ja i I ...

 

KarpatkaST: W kontekście ubrań - u nas pomogła zmiana detergentu do prania. Z tych wszystkich Białych J ...

 

merlenke: Dziewczyny, proszę was o rade. Walczę z alergią mojego 7 latka, niestety aktualnie ostro prz ...

 

merlenke: Może mała ma zaparcia przez bakterie. Nasz mały miał straszne zaparcia(do tego doszła temp ...

 

merlenke: Jak córka była na urodzinach to były mini gofry, owoce typu arbuz, jabłka, banany, ciastecz ...

 

KarpatkaST: Hej, jak zorganizować urodziny dziecka? Jakie dania przygotować na słodki stó ...

 

alkopes: Ja wam polecam https://drlifestyle.pl/dietetyka/dieta-paleo - bardzo wiele można się nauczyć ...

 

KarpatkaST: Dziecko ma czas do końca 3kl by nauczyć się płynnie czytać. Trenuj z dzieckiem, ćwic ...

 

merlenke: Jak nauczyć dziecko czytać? Składa literka po literce w wyraz i to by było na tyle Metoda s ...

 

Aniqua1234: Witajcie widzę,że to forum umiera Może mi die uda jakoś reaktywować listę ciężarnych. 1 ...

 

merlenke: Zaczęłam się ogarniać po 35 roku życia z pielęgnacją, a makijażu jako takiego nauczyła ...

 

KarpatkaST: Dom na wsi. Cena dużo niższa niż fajne mieszkania z tarasami w mieście a czas dojazdu do pr ...

 

KarpatkaST: fajne ...

 

KarpatkaST: Hej, pisałam tu kiedyś posta dotyczącego celullitu. Szczorkuje się codziennie wieczorem na ...

 

KarpatkaST: Olejek z Nashi, używam od lat i nie zamienię na nic. A jest tak wydajny, że przy moich gęst ...

 
 

O krwawieniach śródcyklicznych 07 Kwi 21:43

 

W ramach rozwiewania mitów, chciałabym rozprawić się z następującym: czy można zajść w ciążę w trakcie miesiączki? To pytanie ciągle się powtarza. Oczywiście nie, bo w trakcie miesiączki nie dochodzi do owulacji. Można zajść w ciążę w wyniku współżycia podczas miesiączki, ale to tylko w bardzo krótkich cyklach, w których owulacja jest już 6-7 dnia cyklu – plemniki mogą i tyle przetrwać. Można też zajść w ciążę w wyniku współżycia w czasie krwawienia śródcyklicznego, które często jest krwawieniem okołoowulacyjnym albo owulacja następuje tuż po nim. Problem w tym, że bardzo często na oko te krwawienia niczym się od siebie nie różnią. I tu pojawia się kolejny plus metody objawowo-termicznej, a w szczególności termicznej. Dzięki pomiarom temperatury zawsze wiemy, czy dane krwawienie jest miesiączką czy nie, z tego powodu, że miesiączką nazywamy wyłącznie takie krwawienie, które jest poprzedzone minimum trzydniową fazą wyższych temperatur.

Aby dobrze zrozumieć, czym w ogóle jest miesiączka, należy przyjrzeć się cyklowi miesiączkowemu kobiety z punktu widzenia błony śluzowej macicy, zwanej endometrium.Endometrium przechodzi przez następujące fazy w cyklu miesiączkowym:

 • fazę złuszczania, czyli nic innego jak menstruację;
 • fazę wzrastania, czyli odnawianie się błony śluzowej po miesiączce. Faza ta trwa od 5 dnia cyklu do owulacji;
 • fazę wydzielania, która zaczyna się dopiero po owulacji i przygotowuje błonę śluzową macicy do przyjęcia zarodka.

Endometrium dopiero w ok. 12 dniu fazy wydzielania (poowulacyjnej) orientuje się, że zarodka nie ma (jeżeli nie ma) i zaczyna przygotowania do kolejnej fazy złuszczania, czyli miesiączki. I tu dochodzimy do meritum. Miesiączką nazwiemy tylko takie krwawienie, które poprzedzone jest owulacją i fazą wydzielania w endometrium.

Wiemy już, że owulacja powinna wystąpić do 23 dnia cyklu. Jeżeli z powodu zaburzeń hormonalnych lub jakichś czynników zewnętrznych owulacja się przesuwa, faza wzrastania przedłuża się i dochodzi do przerostu endometrium. W pewnym momencie (zazwyczaj w okolicach dnia, w którym kobieta spodziewa się miesiączki) błona już nie wytrzymuje wzrastania i musi wydalić nadmiar komórek. Pojawia się więc krwawienie śródcykliczne odbierane jako miesiączka, bo wyglądem wcale się od niej nie różni. Czasem jest mniej obfite lub krótsze - w zależności od tego jak bardzo wydłużyła się faza wzrastania.

Wniosek z tego jest następujący: jeżeli chcemy mieć pewność, że dane krwawienie jest miesiączką, musimy mieć dowód odbytej owulacji. A trzecia wyższa temperatura jest w większości przypadków pośrednim potwierdzeniem owulacji.

Wbrew pozorom krwawienia śródcykliczne zdarzają się dość często. Macie czasem problem, czy zaczynać nowy cykl od tego krwawienia czy nie. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, wiecie już dobrze, że nie :)

Pozdrawiam, Cynosia, ekspert 28dni

 
Komentarze
 • Amazonka 08 Kwi 13:17

  Bardzo potrzebne i praktyczne informacje.
 • misia33 08 Kwi 13:35

  zgadzam się, że informacje przydatne - kiedyś nie miałam o tym zielonego pojęcia ale teraz dałabym radę z interpretacja wykresu
 • MarysiaB 08 Kwi 15:12

  A jak długie i jak intensywne bywają "prawidłowe" krwawienia śródcykliczne?
 • Konwalijka 08 Kwi 15:23

  Ja mam krwawienia srodcykliczne od lat (praktycznie od kiedy miesiaczkuje). Dla mnie jest to w zaden sposob NIE DO POMYLENIA z miesiaczka. Byc moze u innych wyglada to inaczej, ale ja miesiaczki mam solidne i wielodniowe. Natomiast w srodku cyklu to jest malutkie plamionko lub sluz podbarwiony krwia. Max 3 dni (ale na ogol 1).
 • Yuni 08 Kwi 17:07

  Ja podobnie jak _Konwalijka_ mam bardzo często krwawienia śródcykliczne zupełnie niepodobne do miesiączki. W sumie są to zazwyczaj bardziej plamienia niż krwawienia, trwające maksymalnie 3-4dni. Najczęściej właśnie 1 dzień. Informacja bardzo przydatna :)
 • Love_line 08 Kwi 18:54

  A ja mam krwawienia śródcykliczne bardzo podobne do miesiączki. w cyklu występują na ogól 2 co jest dla mnie bardzo dziwne. pierwsze około owulacji okolo 21/23dc, drugie później. z interpretacji ostatniego wykresu wynika, że moje ostatnie krwawienie było miesiączką, ale nie było ono tak bardzo intensywne, bóle menstruacyjne nie były tak silne. a może jestem zbyt dokładna w analizie tego wszystkiego i za bardzo się czepiam? sama nie wiem.
 • be_atka 08 Kwi 19:52

  świetnie ujęty temat !!! dzięki :P)
 • kako 08 Kwi 21:54

  Dobrze że omówiony został ten temat. Ja kiedyś ( całkiem niedawno jeszcze) nie miałam pojecia, ze jest coś takiego jak krwawienie nie będące miesiaczką. Pewnie wiele kobiet nie wie. A dla stosujących NPR to BARDZO WAŻNE.
 • mamuśkaNJB 08 Kwi 22:49

  właśnie bardzo przydatne informacje,niestety, a może "stety" nie wiedziałam,że coś takiego istnieje wcześniej, zanim poznałam NPR, bo najprawdopodobniej ze współżycia właśnie w trakcie krwawienia sródcyklicznego czy okołoowulacyjnego na świat przyszedł nasz najmłodszy synek...miałam wtedy zaburzone cykle spowodowane chorobą i antybiotykami, a ponieważ nie prowadziłam obserwacji to myślałam,że to miesiączka, fakt trwało to tylko 3 dni i było mniej obfite niż normalna miesiączka, ale stwierdziłam,że to przez leki i chorobę.... gdy poznałam NPR doszłam do wniosku,że to mogło być to... no,ale dzięki temu mamy wspaniałego synka (wcześniaka) bo normalnie był w planach za 7 lat...;-) a wiec teraz byc może uda się zaplanować córeczkę za te 5-7 lat ...
 • Mimika 09 Kwi 12:52

  Dobrze, rzeczowo ujety temat. Ja kiedyś nie miałam plamień śródcyklicznych, a po porodzie mam. Zastanawiam się czy może to mieć związek z cesarskim cięciem???
 • zig40 09 Kwi 13:09

  Dzięki za przystępny opis. Znam kilka osób, które z niewiedzy do dziś sądzą, że zaszły w ciążę podczas lub tuż przed miesiączką:) Mam tylko radę, by osoby, u których oprócz krwawień śródcyklicznych pojawiają się (zwłaszcza po cesarce np.)inne atrakcje, badały sobie endometrium.
 • Martall 09 Kwi 14:43

  akurat to mam i tu taki blog ;D to juz nie mam wątpliwości ;)))
 • marta 11 Kwi 03:00

  na srodcykliczne sie jeszcze nie zalapalam... niemniej jednak- dziekuje cynosiu za przystepnie przedstawione informacje :)
 • jaca_randa 11 Kwi 11:52

  "Wiemy już, że owulacja powinna wystąpić do 23 dnia cyklu." Jeśli tak by było, to gdyby jednak owulacja nie wystąpiła do tego dnia, wówczas każde, dosłownie KAŻDE krwawienie trzeba by potraktować jako śródcykliczne. No bo jeśli krwawienia śródcykliczne uważać za ciąg dalszy danego cyklu, a jednocześnie trzymać się reguły, że owulacja nie może wystąpić później niż w 23 dniu cyklu, to przy zakłóconych cyklach nie ma szans na MIESIĄCZKĘ.
 • asidom 12 Kwi 12:04

  tak bardzo potrzebne wiadomosci dziekuje i prosze o wiecej:))
 • AgaSobczak 13 Kwi 10:10

  A ja dodam, że neikoniecznie owulacja musi być 6-7 dia cyklu. Jeśli jest długa miesiączka lub plamienie występujące do 7 dnia cyklu i potem wystepuje sluz płodny a do tego owu nie jest później niż 13 -14 dnia cyklu może dojść do zapłodnienia. Osobiscie jedną taka karta dysponuje :)
 • papuzka_gda 03 Maj 21:47

  Bardzo potrzebny artykul:) Tylko czemu tak wiele jest niewiedzących wokolo i niedowierzających. Ostatnio wszystkich odsylam na ten portal ale jak slysza,ze musza mierzyc tempke to juz chec im odchodzi. A jestesmy podobno spoleczenstwem dobrze poinformowanym. Podobno... Cynosiu, powinno sie ten artykul powiesic na jakims bilbordzie w formie reklamy:)

Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się