Artykuły eksperckie
Szybka pomoc!
Coś sprawia Ci trudność, nie rozumiesz opcji? Napisz do pomocy 28dni lub eksperta.
MagdalenaL88: Hej ;) Mam takie pytanie. Czy ktoś z Was może polecić dobrego stomatologa we Wrocławiu ? Sz ...
KarpatkaST: Hej! Organizacja urodzin na świeżym powietrzu to świetny pomysł, zwłaszcza dla aktywnych d ...
merlenke: Cześć wszystkim! Mój syn kończy 9 lat i chciałby spędzić urodziny na świeżym powietrzu ...
merlenke: W większości mieszkań wystarczy zwykłe gniazdko, jeśli nie planujesz montować jakiejś ba ...
KarpatkaST: Planuję klimę w mieszkaniu i zastanawiam się, czy trzeba robić jakieś specjalne podłącze ...
merlenke: Jeśli zależy Ci na czymś innym niż standardowa sala zabaw, to serio warto rozważyć organi ...
KarpatkaST: Cześć, chciałabym zorganizować urodziny dla mojego 10-letniego syna, ale nie chcę zno ...
KarpatkaST: W takich przypadkach laser frakcyjny bywa skuteczny – nie usuwa całkowicie blizn, ale może ...
merlenke: Urodziłam przez cesarskie cięcie dwa lata temu i blizna wciąż jest widoczna, twarda i lekko ...
Amazonka: Daszek do wózka, aby nie robić dziecku sauny. ...
Amazonka: Koszmarna wystawa. ...
merlenke: Dobrym pomysłem może być wizyta na wystawie pająków. Dzieci mają szansę zobaczyć na wł ...
KarpatkaST: Macie może pomysł, gdzie zabrać przedszkolaki na jakąś nietypową wycieczkę? Szukam czego ...
KarpatkaST: Ja dostałam po urodzeniu od koleżanki tshirt z napisem mama jak napis levis a dla dziecka zaw ...
merlenke: Szukam prezentu dla koleżanki, która jest świeżo upieczoną mamą. Jakieś pomys ...
Chciałam jeszcze raz poruszyć ten temat, bo wciąż się zdarza, że znaczenie MRP jest mylnie rozumiane. Nazwa ta została wprowadzona przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization). Angielska nazwa brzmi Fertility Awareness Methods. Polskie tłumaczenie dosłowne to metody uświadamiania płodności, co nie brzmi zbyt szczęśliwie, więc uświadamianie zostało zastąpione rozpoznawaniem. WHO już w 1987r. wydało zalecenia promowania metod rozpoznawania płodności: Nauczanie MRP powinno być włączone we wszystkie programy związane ze zdrowiem i wychowaniem, przeznaczone dla młodzieży i dorosłych, profesjonalistów i nieprofesjonalistów służby zdrowia. Jak wiecie, zalecenie to jakoś nie odnajduje swojego odbicia w rzeczywistości, z tego co wiem, nie tylko w Polsce…
Do MRP zaliczają się takie metody planowania i unikania ciąży, które polegają na obserwacji objawów i oznak świadczących o fazie płodności lub niepłodności w cyklu miesiączkowym, bez podejmowania współżycia w okresie płodnym, jeśli ciąża nie jest planowana. Wśród tych metod wymienione są: metoda kalendarzowa, termiczna oparta wyłącznie na pomiarze temperatury), Billingsa (oparta wyłączanie na obserwacji śluzu), metody objawowo-termiczne oraz LAM – metoda laktacyjnego braku miesiączki. W tym wpisie już wyjaśniałam czy się różnią Metody Rozpoznawania Płodności od Naturalnego Planowania Rodziny. Czasem słyszę, że MRP ma niższą skuteczność niż NPR. Oczywiście nie jest to prawdą, ale niektórzy zakładają, że każdy, kto stosuje MRP dopuszcza też antykoncepcję chemiczną i mechaniczną w dni płodne. Argumentacja jest taka, że jeśli zawiodą te dodatkowe środki, automatycznie zmniejsza się skuteczność MRP. Chyba nie potrzeba tu żadnych wyjaśnień, że nie jest to sensowna argumentacja. Jeśli zawiedzie prezerwatywa to z powodu jej niskiej skuteczności, a nie MRP. A poza tym nie każdy, kto stosuje MRP dopuszcza inną antykoncepcję, bo przecież użytkownicy Naturalnego Planowania Rodziny również korzystają z MRP.
WHO wyróżnia również zalety stosowania MRP: efektywność zarówno w planowaniu, jak i odkładaniu poczęcia dziecka, wzrost świadomości, wiedzy i zaufania do siebie, większe zaangażowanie się mężczyzny w planowanie rodziny i pogłębianie więzi małżeńskiej oraz brak nakładów finansowych. Warto też wspomnieć, że karty cyklu mają dużą wartość diagnostyczną i pozwalają rozpoznać: cykle bezowulacyjne, niewydolność ciałka żółtego, wczesne stadium stanów zapalnych pochwy oraz charakter plamień i krwawień pozamiesiączkowych. Prowadzenie obserwacji pozwala też na dokładne ustalenie terminu porodu.
Wydaje mi się, że przychylna opinia WHO powinna zwiększać zainteresowanie tymi metodami, więc o tym też warto wspominać w rozmowach o MRP. Czytałam ostatnio książkę „Kobieta i natura” dr Preeti Agrawal. Autorka pisze, że MRP ma dla niej jako lekarki dużą wartość, ale twierdzi też, że w Polsce opinie na ich temat są tak nieprzychylne, że nie widzi dużych szans na zmianę spostrzegania i docenienie MRP. A ja myślę zupełnie odwrotnie, że właśnie jest na to bardzo dobry czas i pewnie bardzo powoli, ale jednak dojdziemy do takiego etapu, w którym MRP będzie po prostu jedną z metod planowania rodziny, nikogo nie dziwiącą i nie wywołującą głupich uśmieszków na twarzy. Tego sobie i Wam wszystkim życzę!
dorah 29 Cze 10:59
be_atka 29 Cze 11:04
Amazonka 29 Cze 14:48
Misieczka 29 Cze 15:02
Annalena 29 Cze 16:04
_Dotti_ 30 Cze 12:41
Misieczka 30 Cze 13:47
be_atka 30 Cze 14:20
olimpijka 30 Cze 17:09
v 01 Lip 14:46
be_atka 02 Lip 11:05
v 02 Lip 19:39
dorah 05 Lip 20:11
elinkacz 21 Kwi 19:56
ishaan 15 Luty 09:08
Aby dodać komentarz musisz być zarejestrowanym użytkownikiem 28dni. Zarejestruj się
Poprzednie wpisy: